امروز : دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۱۵:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 127003
تاریخ انتشار: ۲۸ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 21
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سیما ذوالفقاری ضمن تشریح فرآیند دریافت و ارسال خون به بیمارستانها گفت: خون پس از آزمایشها و فرآیندهای ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سیما ذوالفقاری ضمن تشریح فرآیند دریافت و ارسال خون به بیمارستانها گفت: خون پس از آزمایشها و فرآیندهای لازم در انتقال خون طبق درخواست بیمارستان به بانک خون منتقل می شود تا پس از آزمایش لازم روی نمونه خون بیمار، خون آماده تزریق به وی می شود.
 
وی تأکید کرد: دراین زمان حتماً باید پرستار بر بالین بیمار حاضر باشد و مشخصات کیسه خون و رنگ و دمای فرآورده و سلامت کیسه خون را بررسی و تأیید کند و مدام در حین تزریق وضعیت بیمار را تحت نظر داشته باشد و آن را گزارش کند.
 
معیار میزان درخواست خون
 
اخیرا میزان درخواست خون از سوی بیمارستانها مورد دقت بیشتری قرار گرفته. به نظر می رسد پزشکان معالج و جراحان گاه بیش از میزانی که واقعا موردنیاز است برای فرآیند درمان، خون درخواست می کنند و حتی این خون گاهی در حالی که راه دیگری برای بهبود حال بیمار وجود دارد، بدون در نظر گرفتن ریسک تزریق بافت زنده، به بیمار منتقل می شود.
 
بهلولی؛ جراح عمومی در خصوص فرآیند درخواست خون در یک جراحی می گوید: درخواست خون طبق وسعت جراحی و میزان هموگلوبین بیمار انجام می گیرد و معمولاً دو تا سه کیسه برای احتیاط بیش از میزان لازم درخواست می شود.
 
وی از احتمال ماندن این خونها در بیمارستان و عدم مصرفشان خبر می دهد و می افزاید: از آنجا که این خونها تاریخ مصرف دارد و به سازمان انتقال خون نیز عودت داده نمی شود، امکان هدر رفت آن وجود دارد.
 
مدیریت مصرف بهینه خون
 
ذوالفقاری برای بهبود این وضعیت و کاهش میزان خون درخواستی از سوی جراحان پیشنهاد می کند: با روز آمد سازی مدیریت مصرف خون و درمان کم خونی بیمار قبل از عمل جراحی، می توان میزان مصرف خون را کاهش داد.
 
وی مدیریت مصرف خون در بیمارستانهای کشور را مورد انتقاد قرار داد و افزود: قبل، حین عمل و بعد از عمل جراحی باید نیاز به خون بیمار به حداقل برسد.
 
معاون فنی سازمان انتقال خون بر لزوم تهیه تجهیزات بیمارستانی برای کاهش میزان مصرف خون حین عمل جراحی تأکید کرد و افزود: با کمک این تجهیزات می توان خون بیمار را هنگام عمل دوباره به بدنش برگرداند.
 
وی استفاده از خون خود بیمار را برای عمل توصیه کرد و گفت: وقتی عمل جراحی فوریت نداشته باشد می توان در صورتی که بیمار از نظر جسمی و میزان هموگلوبین آمادگی داشته باشد میزانی از خون وی را برای حین عمل نگهداری کرد. این کار ریسک تزریق خون را به عنوان یک بافت زنده بیگانه کاهش می دهد.
 
وی همچنین توصیه کرد: داروهای ضد انعقاد که منجر به خونریزی بیشتر بیمار می شود مدتی پیش از عمل قطع شود.
انتهای پیام/
   
 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها