امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۰۷:۱۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 127007
تاریخ انتشار: ۲۸ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 28
به گزارش خبرنگار اجتماعی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، معیری در همایش علمی رفتارهای حمایتگرانه در عصر جهانی شدن اظهار داشت:پدیده جهانی شدن که ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، معیری در همایش علمی رفتارهای حمایتگرانه در عصر جهانی شدن اظهار داشت:پدیده جهانی شدن که در دوران پساجنگ سرد و با توجه به گسترش فناوری‌های نوین اطلاعاتی و ارتباطی عینیت بیشتری یافته است باعث گردیده تا تمامی کنشگران دولتی و غیردولتی در عین برخورداری از امکانات و مقدورات بیشتر، با مسائل و موضوعاتی جدید در عرصه‌های فروملی و فراملی و در ابعاد و زمینه‌های نوینی روبرو شوند.

وی تصریح کرد:گذشته از تاثیراتی که پدیده جهانی شدن بر تکوین کنشگران جدید و افزایش و کاهش گستره نفوذ کنشگران روابط بین‌الملل داشته است، باید به اثرات نرم‌افزاری آن هم اشاره کرد. قرابت، تقابل و بده‌بستان‌های معنایی میان جوامع و فرهنگ‌ها یکی از این اثرات نرم‌افزاری به شمار می‌آید.

معیری خاطر نشان کرد: پدیده جهانی شدن به علت ماهیت اصلی‌اش،‌یعنی کاهش فواصل و فشردگی زمان، باعث شده است تا شاهد تغییرات عمده‌ای به ویژه در عرصه‌های اقتصادی و اجتماعی باشیم.

وی ادامه داد:امروزه بین‌المللی شدن تولید، سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی، افزایش اتحادیه‌های اقتصادی منطقه‌ای و ... حاکی از کمرنگ شدن مرزها در عرصه اقتصادی است. حرکت سرمایه با کمترین برخورد با موانع فیزیکی، تعرفه‌ای و غیر تعرفه‌ای، از یک سو نوع گسترده‌ای از شکاف اقتصادی را ایجاد کرده و از سوی دیگر مسأله فقر و نابرابری اجتماعی را به یکی از مهمترین اثرات جانبی اقتصاد جهانی بدل کرده است و باعث شده تا نحوه توزیع ثروت در جامعه فکر تصمیم‌گیران را به خود مشغول کند. در این فرآیند، عرصه فرهنگی نیز تا حدود زیادی از کمرنگ شدن مرزها درعصر جهانی شدن تأثیر پذیرفته است.

رئیس مرکز ملی مطالعات جهانی شدن بیان داشت: زندگی حدود 800 میلیون نفر، یعنی حدود 10 درصد از ساکنان زمین، در فقر مطلق موجب شده که زمینه‌های تهدیدات بین‌المللی و جهانی به ویژه تروریسم و جرائم سازمان یافته افزایش یابد و افزودن بر این، پدیده‌ی جهانی شدن موجب اهمیت مسائل ذهنی و نرم‌افزاری لیکن از جنبه ایجابی است. از جمله این مسائل قرابت‌ها، تعاملات، مبادلات و هم‌افزائی‌های معنائی است.

وی اضافه کرد: اگر معتقد باشیم که مشکلات و راهکارهایی حمایتگری در یک جامعه با توجه به نظام معنائی آن جامعه انعکاس می‌یابد، که می‌توان این تصور را نیز داشت که نظام‌های معنائی در جوامع مختلف در قبال مشکلات و مسائل مشخص می‌توانند از راهکارهای نزدیک به هم تا راهکارهای بسیار متفاوت داشته باشند. در فضای جهانی شده، نظام‌های معنائی این امکان را می‌یابند که با افزایش شناخت از دیگر نظام‌های معنائی، راهکارهای جامع‌تری را برای مشکلات و مسائل اجتماعی ارائه دهند. به دیگر سخن، با مبادلات معنایی و هم‌افزائی فرهنگی دید گسترده‌تری بیابند. مسأله فقر از عمده‌ترین مسائلی است که نظام معنائی اسلام راهبردها و راهکارهای اصلی را برای رفع آن عرضه نموده است.

معیری در پایان گفت:مشارکت شهروندان، تعاون و همیاری آنان با دولت هستند که می‌توانند از رهگذر برقراری معنویت و با تکیه بر باورهای اعتقادی نوعی تعادل را در جامعه برقرار سازند و دست‌اندرکاران را در ریشه‌کنی فقر و حمایت از محرومان یاری رسانند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها