امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۱۹:۵۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 12702
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۴۱
تعداد بازدید: 103
به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، کامران دانشجو وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در مراسم رونمایی 3 داروی تولید شده ...

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، کامران دانشجو وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در مراسم رونمایی 3 داروی تولید شده توسط محققان دانشگاه رازی کرمانشاه، گفت: از جمله سیاست‌های موفق این وزارتخانه فعال سازی شورای عالی علوم و تحقیقات و فناوری است که با تلاش و کوشش معاونت پژوهش و فناوری اقدامات بسیار خوبی در زمینه ارتباط دانشگاه با صنعت و حوزه کاربرد انجام شد که شاهد این ادعا تصویب 40 طرح کلان ملی پژوهش و فناوری کشور است که با بودجه اولیه 60 میلیارد تومانی وزارت علوم طرح‌ها را شروع کردیم و زمینه اعتماد حوزه کاربرد فراهم شد و پس از آن شاهد عقد قراردادی با وزارت صنعت معدن و تجارت، وزارت نفت، وزارت دفاع و محیط زیست بودیم.

وزیر علوم با تاکید به انجام امور پژوهشی کاربردی در دانشگاه‌ها افزود: ما باید در راستای بیانات مقام معظم رهبری در زمینه ارتباط دانشگاه با صنعت و کمک به کاربردی کردن علم در فضای جامعه و انجام پژوهش‌های کاربردی و تقاضا محور برای حل معضلات کشور حرکت کنیم.

وی با اشاره به سخنان برخی از نامزدهای ریاست جمهوری در مناظرات تلویزیونی گفت: در این مناظره‌ها برخی کاندیداها تمام عملکرد دوران بعد از انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی از سیاست خارجی، سیاست داخلی و برنامه‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و ... را صفر جلوه دادند و این بی انصافی نسبت به کل نظام است.

وی افزود: اگر همه این موارد که برخی کاندیداها گفته‌اند درست باشد، که نیست سوال این است که این همه منزلت و عزت کشور از کجا آمده است؟ خدماتی که در جاهای مختلف و روستاها ارائه شده است از کجا آمده است؟جایگاه والا و مقتدرانه ایران در جهان از چیست؟

دانشجو ضمن اشاره به پیشرفت‌های علمی کشور در دولت‌های نهم و دهم اظهار داشت: بر اساس آمار موجود در پایگاه ISI از سال 1357 تا کنون مجموعا 175 هزار و 398 سند و مقاله علمی از پژوهشگران ایرانی در این پایگاه ثبت شده است که بالغ بر 150 هزار سند و مقاله علمی آن مربوط به سال های 1384 تا 1392 است که بیشتر از 85 درصد کل تولیدات علمی ایران پس از انقلاب اسلامی است.

وزیر علوم افزود: از این تعداد مقالات بیش از 103 هزار سند و مقاله علمی یعنی بالغ بر 65 درصد کل تولیدات ملی ایران پس از انقلاب اسلامی در پایگاه ISI  مربوط به سال‌های 1388 تا 1392 است.

وزیر علوم با اشاره به رشد و ثبت تولیدات علمی ایران در پایگاه علمی اسکوپوس، گفت: در سال‌های بعد از انقلاب اسلامی تا کنون 216هزار و 108 سند و مقاله علمی از پژوهشگران ایرانی ثبت شده است که از این تعداد 88درصد آن یعنی 192هزار و 96 سند و مقاله علمی مربوط به سال‌های 1384 تا 1392 است و فقط 12درصد تولیدات علمی مربوط به سال‌های 1357 تا 1384 است. آیا در یک فضای بسته و خفقان می‌شود چنین تولیدات علمی داشت یا این رشد تولیدات علمی گویای نشاط و پویایی در دانشگاه است که برخی آقایان به سیاه نمایی در همه زمینه‌ها می‌پردازند.

دانشجو ضمن تاکید بر افزایش سن بازنشستگی در دانشگاه‌ها بر خلاف اظهارات برخی نامزدهای ریاست جمهوری اظهار داشت: مقررات بازنشستگی اعضای هیئت علمی منبسط تر از دوران اصلاحات است. در دولت دهم ما توانسته‌ایم سن بازنشستگی اعضای هیئت علمی را بین 6 تا 11 سال در دانشگاه‌ها افزایش بدهیم که اعضای هیئت علمی با رتبه استادی تا11سال، دانشیاران تا 6 سال یعنی به ترتیب تا سن 76 و 71 سالگی ادامه خدمت دهند، با این کار توانسته‌ایم از اعضای هیئت علمی بیشترین استفاده علمی را ببریم و باعث رونق تولیدات علمی در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی شده‌اند.

وزیر علوم ضمن ابراز تاسف به نحوه ارائه اطلاعات در زمینه آموزش عالی در رسانه ملی به مردم، گفت: یکی از اساسی‌ترین کارها این است که نقد را صادقانه و به عدالت مطرح کنیم اگر مطالبی عنوان می‌شود  باید صداقت و عدالت در سخنان باشد. اینکه بیاییم با اطلاعات نادرست سیستم آموزش عالی کشور که زحمات 34 ساله نظام مقدس جمهوری اسلامی است را زیر سوال ببریم کار شایسته‌ای در فضای آموزش عالی نیست.

وزیر علوم با اشاره به اظهارات یکی از نامزدهای ریاست جمهوری در مورد دانشجویان ستاره‌دار که گفته بود؛ این موضوع در دولت نهم و دهم ایجاد شده است، گفت: چرا برخی خود را به بیراهه می‌زنند، بحث دانشجویان ستاره دار که مربوط به دولت اصلاحات است که در شورایعالی انقلاب فرهنگی تصویب کردند تا کمیته انضباطی چنین اختیاری داشته باشد و ما این مصوبه را اصلاح کردیم تا دانشجویان حق داشته باشند حقوق خود را درمرحله  تجدید نظر کمیته انضباطی و همچنین محاکم قضایی پیگیری کنند و اکنون نیز چنین موضوعی مطرح نیست.

وزیر علوم تصریح کرد: اگر منظور برخی افراد این است که سازمان سنجش برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر استعلاماتی از مراجع چهارگانه می‌گیرد که این موضوع هم مربوط به مصوبه سال 1363 شورایعالی انقلاب فرهنگی است که در همه دولت‌ها طبق قانون انجام شده و الان هم طبق مقررات صورت می‌گیرد. اما آمارها نشان می‌دهد که در این زمینه هم افزایش نداشته‌ایم چرا که پاسخ‌های دریافتی برای دانشجویان ذیربط ارسال می‌شود و این افراد عموما با پیگیری مسائل خود را حل و فصل می‌کنند. لذا اعلام اینکه وزارت علوم باعث محرومیت از تحصیل برخی دانشجویان شده است، کذب محض است چرا که ما علاقه مند به ادامه تحصیل همه افراد هستیم و حتی در این زمینه اعلام کرده‌ایم کسانی که در سال‌های گذشته به دلایلی انصراف از تحصیل داشته‌اند می‌توانند با ثبت نام در سایت سازمان امور دانشجویان به ادامه تحصیل بپردازند.

وزیر علوم با اشاره به برخی انتقادات درباره فعالیت‌های تشکل‌های دانشجوئی، گفت: از ابتدای انقلاب تا سال 1384 مجموعا 162 تشکل سیاسی دانشجوئی فعالیت می کردند که این تعداد اکنون به 234 تشکل سیاسی دانشجویی افزایش یافته و از این تعداد بیش از 40مورد آن در دولت دهم مجوز فعالیت گرفته‌اند. ضمن آنکه در کنار افزایش تشکل‌های سیاسی دانشجویی تعداد کانون های فرهنگی و علمی و همچنین نشریات دانشجویی افزایش چشمگیری داشته است.

وی تصریح کرد: تعداد کانون‌های دانشجویی فرهنگی از ابتدای انقلاب اسلامی تا سال 1384 تنها 495 کانون بوده، که این تعداد به 3215 کانون افزایش یافته و انجمن‌های علمی دانشجویی نیز از 800 انجمن به 6324 انجمن رسیده است. همچنین تعداد نشریات دانشجویی از 2500 نشریه به 5366 نشریه افزایش یافته که همه این موارد در کنار رشد علمی 11 تا 13 برابری تولیدات علمی ایران نسبت به متوسط رشد علمی جهان بیانگر پویایی و شادابی در دانشگاه‌ها است.

وزیر علوم با اشاره به سخنان یکی از نامزدهای ریاست جمهوری مبنی بر فضای امنیتی و بسته دانشگاه‌ها، گفت: همین نامزد اعلام کرد از سال 1391 در نشست‌های متعدد دانشجویی در دانشگاه‌ها حضور یافته و در خبرها هم دیدیم که به راحتی به نقد سیاست‌های دولت پرداخته است، واقعا اگر فضای دانشگاه بسته بوده چگونه چنین حضوری داشته است و کسی هم مانع نشست‌ها نشده است آیا جهت گیری سیاسی او روشن نبوده است؟

وی با اشاره به برگزاری 1800 نشست انتخاباتی در دانشگاه‌ها در طی چند ماه گذشته گفت: از این تعداد نشست انتخاباتی بیش از 1000 مورد آن در دانشگاه‌های دولتی برگزار شده است که این نشست‌ها با رعایت عقلانیت، منطق و اخلاق اسلامی و در واقع با حفظ شان دانشگاه صورت گرفته است در حالی که عده‌ای گویا انتظار دارند نشست‌های نقد و نظر در دانشگاه‌ها همانند دوران خاصی همراه با جنجال و هیجان کاذب و توهین همراه باشد.

وزیر علوم گفت: یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری سخنانی درباره جلوگیری از فرصت‌های مطالعاتی اعضای هیئت علمی دانشجویان خارج از کشور و نیز حضور دانشگاهیان در همایش‌های علمی خارج از کشور مطرح کرده است که با واقعیت همخوانی ندارد و برخلاف انصاف و عدالت است.

وی تصریح کرد: درسال 1383 کمتر از 2000 نفر در فرصت‌های مطالعاتی خارج از کشور حضور یافتند که در سال 1391 علیرغم شرایط تحریم و مشکلات ارزی بیش از 9000 نفر از اعضای هیئت علمی و دانشجویان دکتری در فرصت‌های مطالعاتی خارج از کشور حضور یافتند. همچنین در سال 1383 حدود 3500 نفر از دانشگاهیان برای شرکت در همایش‌های علمی، خارج از کشور حضور یافتند که در سال 1391 علیرغم مشکلات ارزی و تحریم بیش از 16000نفر در همایش‌های علمی و خارج از کشور حضور یافته‌اند بنابراین طرح موضوع ممانعت از حضور دانشگاهیان در همایش‌های بین المللی خارج از کشور بر خلاف انصاف و عدالت است.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار