امروز : جمعه ۳۱ شهریور ۱۳۹۶ - 2017 September 22
۰۴:۵۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 127052
تاریخ انتشار: ۲۸ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 15
رضا شیبانی اصل از شاعران کشورمان در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات فارس درباره نوآوری در شعر عاشورایی گفت: بحث عزاداری و عاشورا و همه چیزهایی که به ...

رضا شیبانی اصل از شاعران کشورمان در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات فارس درباره نوآوری در شعر عاشورایی گفت: بحث عزاداری و عاشورا و همه چیزهایی که به آن مربوط می‌شود،‌ بحث خیلی حساسی است و کارشناسی و بررسی این ماجرا نیازمند تخصص بالا و جایگاهی است که صلاحیت آن جایگاه مورد تایید نهاد دین باشد. این یکی از اصول اساسی دین ما است و عاشورا واقعه‌ای است که جزء ذات شیعه به حساب می‌آید و بسیاری از استراتژی‌ها و سیاست و فرهنگ ما بر اساس عاشورا رقم می‌خورد.

وی افزود: من مخالف این هستم که هر کسی نظری درباره این بحث‌ها بدهد. باید در حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌ها درباره این موضوع کار کرد و نقشه راه بیرون داده شود و آنهایی که واقعا دلبسته عاشورا هستند، وظیفه شرعی خود بدانند که از این نقشه راه پیروی کنند.

این شاعر جوان اظهار داشت: متاسفانه احساس می‌کنم یک مقدار این حوزه از شعر بی‌برنامه است و به اسم دستگاه امام حسین(ع) هر کس از راه می‌رسد برای خودش شعر می‌گوید و مصونیت برای خودش قائل است که هر کاری با شور حسینی انجام دهد و کسی حق ندارد این افراد را نقد کند و حتی به نظر مراجع تقلید هم اهمیت نمی‌دهند.

وی افزود: بعضی شاعرها چیزی می‌نویسند که خلاف واقعه عاشورا و خلاف نص صریح قرآن و احادیث است و اگر کوچکترین اعتراضی به آنها شود، آدم را تهدید به نفرین و از کار انداختن دستگاه امام حسین(ع) می‌کنند! این باعث ایجاد یک بلبشویی در شعر عاشورایی و عزاداری‌ها شده و بعضا به اسم نوآوری کارهایی کرده‌اند که باعث سرافکندگی است. نظر من این است که در حوزه شعر باید یک مرکز فقاهتی داشته باشیم تا بر آنها نظارت کند.

شیبانی در پاسخ به این سوال که با تعیین حدود و چارچوب برای این گونه شعری آیا شعرها محدود به آن می‌مانند یا خیر اظهار داشت: حداقل لازم است برای رسانه‌ها یک کار کارشناسی انجام شود. شاعرها که شعرهایشان را می‌گویند و ما نمی‌توانیم بگوییم چه طوری شعر بگویند ولی حداقل در گزینش شعرهای منتشر شده، باید کار فقاهتی صورت می‌گیرد و هر شعری منتشر نشود. به نظر من اگر دقت لازم نباشد این سرمایه ارزشمند را با کارهایی از سر ناآگاهی و به اسم شور حسینی لوث می‌کنیم.
انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها