امروز : چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 21
۲۳:۱۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 127053
تاریخ انتشار: ۲۸ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 219
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مراسم اولین دوره انتخاب کتاب سال دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه فرهنگی و اجتماعی سه شنبه 27 آبان با حضور ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مراسم اولین دوره انتخاب کتاب سال دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه فرهنگی و اجتماعی سه شنبه 27 آبان با حضور سید عباس صالحی معاون فرهنگی وزارت ارشاد، طه هاشمی معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی و احمد شمس رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب در دانشکده فنی واحد تهران جنوب برگزار شد.

* صالحی: دانشگاه آزاد توجه کند که حفظ استانداردهای جهانی از مهمترین مسایل در حوزه تولید کتاب است

سید عباس صالحی معاون وزیر ارشاد ، درباره نقش دانشگاه آزاد در حوزه کتاب گفت: دانشگاه و از جمله دانشگاه آزاد در حوزه تولید کتاب به همراه استادان آن نقش برجسته ای دارد. اگرچه در حوزه کتاب پیشرفت داشته ایم، اما باید مراقب کتابسازی باشیم. اگر کتاب‌سازی بد است تولید تولید شبه کتاب‌ها با آرم دانشگاهی کار بسیار غلطی است. این کتاب‌سازی‌ها انواع مختلفی دارند شامل کپی‌برداری‌های بدون اجازه، استفاده از متون بدون ارجاع و عدم رعایت و نگارش زبان فارسی می شود.

وی با اشاره به این که  محیط‌های علمی از جمله دانشگاه آزاد باید مواظب این پدیده باشند و توجه داشته باشند که حفظ استانداردهای جهانی از مهمترین مسایل در حوزه تولید کتاب است افزود: محیط های علمی و دانشگاه آزاد باید نسبت به تولید و حفظ استاندارد علمی کتاب خوب، پاسداری داشته باشند. ما در تولید کتاب های علمی و عمومی پیشرفت خوبی داشته ایم، اما روند کتابخوانی ما به آن اندازه نبوده است.

این مقام مسئول با اشاره به 3 محور درباره دانشگاه و کتابخوانی بیان کرد: اولین بحث مربوط به کتابخوانی، دانشجویان است. ما سرانه مطالعه دانشجویان دانشگاه ها را می دانیم، اما در مورد سنجش سرانه مطالعه در کل کشور مشکل داریم و به طور خاص بایددر محیط های علمی روند پیشرفت و یا عقب گرد آن را ببینیم. خروجی های مطالعاتی در محیط های فرهنگی ، سهم اساسی دارد، اما باید درباره سرانه مطالعه از لحاظ رقم و میزان بررسی هایی انجام دهد.

صالحی درتوضیح مدل های ترویح کتابخوانی در محیط های دانشجویی توضیح داد: ما قبلامدل هایی در محیط های دانشگاهی داشتیم و ده ها نوع مدل برای کتابخوانی وجود داشت. در واقع احصای مدل های کتابخوانی دانشگاه با موضوع های علمی، دیدار با نویسندگان، وبلاگ های دانشجویی و شبکه های اجتماعی ترویج کتاب می تواند مدل های مختلف برای کتابخوانی باشد.

معاون امور فرهنگی وزیر ارشاد در توضیح محور بعدی یادآور شد: محور بعدی مربوط به این می شود که چطور دانشجو کتاب خوب را ببیند. معمولا کتاب ها کمتر دیده می شوند و اینکه چطور می توانیم کتاب را در معرض دید دانشجویان دانشگاه قرار دهیم، اهمیت دارد. ما نیازمند مشاوران کتاب و نمایشگاه های دائمی در محیط های اجتماعی هستیم. ایده های متنوعی وجود دارد که می توانیم کتاب های خوب را در مراکز مختلف عبور دانشجو از جمله اتوبوس، خوابگاه و یا کتابخانه قرار دهیم. حیف که این مقدار کتاب تولید، اما دیده نمی شود.

صالحی ادامه داد: نکته دیگر مربوط به نقش دانشجویان در ترویج کتابخوانی می شود. اوایل انقلاب دانشجویان محرک کتاب در فضاهای اجتماعی بوده اند و دانشجو ، طلایه دار کتاب در فضای اجتماعی بود. دانشجو باید طپش اجتماعی داشته باشد و این طپش باید به او امید و حیات دهد. متاسفانه دانشجویان ما در فضاهای اجتماعی حضور فعال ندارند و کتاب یک حلقه اتصال برای حضور در فضاهای اجتماعی است. دانشجو طلایه دار حرکت های اجتماعی است.

صالحی در پایان صحبت های خود گفت: اگر می خواهیم نهضت کتابخوانی در جامعه به وجود بیاید و کتاب ها خوانده شود، دانشجویان باید طلایه دار آن مثل هر جریان فرهنگی و اجتماعی دیگر باشند. جریان های فرهنگی باید کمک کنند تا دانشجویان کتاب بخوانند. باید این هفته های کتاب به روزهای مداوم و جهش های هر روزه تبدیل شود. امیدواریم حرکت کتابخوانی دانشگاه آزاد الگوی کتابخوانی در کل کشور شود.

* هاشمی: دانشگاه آزاد در حوزه فرهنگی به سمت تحول حرکت می کند

در ادامه این مراسم طه هاشمی معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: به اقتضای هفته کتاب در باره این مسئله صحبت خواهم کرد. خداوند دو موهبت عقلانیت و دین را به انسان عطا کرده که هردو انسان را به نقطه مطلوب می رساند. هرگاه بین این دو فاصله بیافتد، انسان به سمت گمراهی می رود. محصول عقلانیت در علم و محصول علم نیز در کتاب است. کارهای انجام شده، تلاشی در این جهت بوده که فرهنگ کتابخوانی رواج پیدا کند.

هاشمی ادامه داد: باید بپذیریم در جامعه به شدت سرانه مطالعه پایین آمده و قبل از شکل گیری دولت تدبیر و امید، سیاست های غلط باعث شده رغبت جامعه نسبت به کتاب و فرهنگ کم شود و تمایل به استفاده از محصولات دیگر به وجود بیاید. امروز جامعه را به دلیل سهولت دسترسی به غیر از تولید داخلی خطر جدی فرهنگی تهدید می کند.

وی افزود: همانطور که می دانید دوباره به وزیر علوم رای ندادند و رهبر انقلاب همان طور که می دانید روی تولید علم بسیار تاکید دارند تا ثبات فرهنگی و علمی ایجاد شود. چطور امکان دارد وزارت علوم بدون وزیر و به اسناد بالا دستی و مقاصد خود برسد. درخواست عاجزانه دارم جریان های سیاسی و برخی اغراض شخصی را کنار بگذارند و به مصالح ملی توجه کنند. باید بپذیریم وقتی مردم به تغییری رای می دهند نمایندگان نیز باید به مردم رای دهند.

وی در رابطه با فرهنگ کتابخوانی خاطر نشان کرد: باید فرهنگ کتابخوانی را از درون خانه ها آغاز کنیم و عشق به کتاب را از همان جا به بچه ها منتقل کنیم. در دوره دبستان و دبیرستان باید به این مقدمه توجه اساسی شود، اما کمتر عشق به مطالعه را درآموزش و پرورش می بینیم. در دانشگاه هم به شکل کانون های فرهنگی کارهایی برای ترویج مطالعه صورت گرفته است. همچنین یارانه مناسبی برای گسترش فرهنگ کتابخوانی اختصاص می دادیم.

هاشمی در تشریح برنامه های آینده برای کتابخوانی گفت: از هفته آینده یک دوره کوتاه مدت برای ترویج فرهنگ کتابخوانی داریم که به صورت مجازی انجام می شود. در این دوره جدید در حوزه فرهنگ عمومی نیز دوره هایی تعریف کردیم و ماهی دو برنامه داریم و اخیرا نیز بحث فلسفه اخلاق را پیگیری می کنیم. همچنین جلساتی درباره نقش نهج البلاغه و حضرت علی (ع) در ادبیات فارسی داریم. توحید از منظر قران و حجاب از دیگر جلسات ما است. قرار است همکاری متقابلی بین مسائل سینمایی، فرهنگی و هنری داشته باشیم. علاوه بر این دانشگاه ازاد به موضوع مفاخر و سبک زندگی توجه ویژه می کند تا وارد حوزه هایرفتاری جامعه نیز شود. بیش از 300 منطقه در سراسر کشور مفاخز خود را شناسایی کرده اند.

وی در پایان صحبت های خود گفت: از همه هنرمندانی که می توانند کمک کنند دعوت می کنیم تا وارد این حوزه ها شویم و سازمان چاپ و انتشارات دانشگاه آزاد آماده برای حضور در این عرصه ها است. امیدواریم دانشگاه آزاد به عنوان یک دانشگاه نمونه بتوانند پیشتاز باشد.

* کرمانی: برنامه های حوزه فرهنگی متحول شده است

در ادامه این مراسم شمس رییس دانشگاه واحد تهران جنوب درباره کتاب و کتابخوانی گفت: در تعامل خوب تهران جنوب با معاونت فرهنگی – اجتماعی دومین دوره انتخاب کتاب سال برگزار می شود. دوره اول مربوطه به فلسفه اخلاق بود و الان میزبان همایش و انتخاب کتاب سال دانشگاه آزاد در حوزه فرهنگی و اجتماعی هستیم و امید داریم هر سال به بهترین نحو برگزار شود. در حقیقت طاها هاشمی معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی بانی و مبتکر اصلی این نراسم بود.

شمس ادامه داد: در جلسه اخیر خدمت آقای هاشمی رفسنجانی به عنوان رییس هیئت امنای دانشگاه آزاد بودیم. یکی از سخنرانان دانشگاه آزاد را به دارالفنون تشبیه کرد و همه اذعان دارند دانشگاه آزاد در اوج بالندگی خود حرکت می کند و در سایه توانمندی مدیر آن به خیلی از برنامه ها و اهداف خود رسیده است.

وی ادامه داد: این دانشگاه سعی می کند بر هزینه های دانش بنیان  بیافزاید و در تقابل با آن هزینه شهریه دانشجویان را کم کند تا به تدریج بتوانیم نوع دانشجویان خود را انتخاب کنیم.

شمس درباره تحول در حوزه فرهنگی در دانشگاه آزاد یادآور شد: تحول در حوزه فرهنگی – اجتماعی اتفاق افتاده و امروز شاهد یکی از اثرات آن هستیم. کار فرهنگی باید تاثیرگذار باشد و این تنها نباید در محدوده دانشگاه بگنجد و اعضای دانشگاه باید سفیر و پیک فرهنگی باشند.

وی در پایان گفت: قبل از این شاهد افزایش فعالیت های فرهنگی نبودیم، اما خداروشکر می کنیم که در سایه این مدیریت ها برنامه های حوزه فرهنگی متحول شده است.

در پایان این مراسم اسامی برگزیدگان دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه فرهنگی – اجتماعی  به شرح زیر اعلام شد.

اعجاز قرآن، دکتر محمد جعفری، حسین قنبری زرمهری از کاشمر

توسعه توریسم در کشورهای در حال توسعه، دکتر سید وحید عقیلی، آزاد مرادی، جمشید حسین پناهی، امیر اسدی از واحد علوم تحقیقات تهران

تحلیل درون مایه و شخصیت پردازی نمایش های تنسی ویلیامز، دکتر اختر ظهوری واقعی از رشت

نوآوری های قصاص در قانون جدید، دکتر محمدرضا جلالی و غلامرضا جلالی از اراک

رشدکودک و نوجوان دکتر شکوه سادات بنی جمالی، سمیه گراوند، ذبیح پیرانی، علی رحمانی از اراک

سازمان مدیریت دکتر مرتضی موسی خوانی و مسعود منشی زاده از قزوین

تاج المعاصر ، دکتر مهدی فاموری و علیرضا شادآرام از یاسوج

روش های نوین یاددهی و یادگیری، دکتر ناصر قلی بل حسنی از واحد تهران جنوب

سید حمید ابطحی دانشجوی کارشناسی ارشد، مهندس برق نویسنده برتر جوان واحد جنوب
انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها