امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۲۱:۰۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 127097
تاریخ انتشار: ۲۸ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۱۳:۱۲
تعداد بازدید: 22
سرویس سیاسی- پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ؛سال 86 و با افزایش قیمت گوجه فرنگی، روزنامه های اصلاح طلب با تیترهایی مانند «سکوت گوجه‌ای اقتصاد» ...

سرویس سیاسی- پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ؛سال 86 و با افزایش قیمت گوجه فرنگی، روزنامه های اصلاح طلب با تیترهایی مانند «سکوت گوجه‌ای اقتصاد» افزایش قیمت گوجه را تاییدی بر رکود اقتصادی دانستند اما این روزها و با افزایش دوباره قیمت گوجه فرنگی همگی در سکوتی معنادار به سر می‌برند.

*وطن امروز

«وضعیت قرمز گوجه فرنگی»‌ عنوان گزارش تیتر یک روزنامه وطن امروز است که به بررسی وضعیت قیمت گوجه فرنگی دربازار پرداخته.

در گزارش وطن امروز آمده است: رحالی که دولت به جای توجه به مسائل اساسی مردم سرگرم بازی سیاسی با مجلس در قضایایی همچون وزیر علوم است، افزایش قیمت روزانه گوجه فرنگی که از 10 روز پیش تاکنون از حدود 3 هزار تومان به بیش از 10 هزار تومان در نقاط مختلف تهران و دیگر کلانشهرها رسیده حکایت از آن دارد که تدبیر عملا اجازه می‌دهد تا در این بازار بی‌گوجه، دلالان به سودهای کلانی دست پیدا کنند. بارندگی و سرمازدگی نیز در 2، 3 هفته اخیر به محصول گوجه‌فرنگی در حومه شهریار، کرج، قزوین و آبگرم آسیب وارد کرده و گوجه‌فرنگی‌هایی که هم‌اکنون در حال عرضه هستند پیش از این سرمازدگی توسط کشاورزان در انبارها ذخیره شده بود و کیفیت آنها درجه یک نیست.

روزنامه وطن امروز همچنین در مطلبی به قلم حسین قدیانی با عنوان «جیغ بنفش گوجه» در همین باره نوشت: خیلی‌ جاهای دنیا با گوجه بر سر و صورت سیاستمداران می‌کوبند اینجا اما بی‌توجهی دست‌اندرکاران و غرق‌شدن‌شان در سیاست، فقط هم سیاست، البته اعم از داخله و خارجه! حتی از قیمت گوجه هم بر سر مردم، چماق ساخته، بلکه ملت بیش از پیش ملتفت «تدبیر و امید» شوند! یادش بخیر! روزگاری بعضی‌ها وعده داده بودند به ملت که ما اگر دکان دولت را باز کنیم هم چرخ غنی‌سازی می‌چرخد، هم سایر چرخ‌ها! ما را این گمان نبود که قیمت گوجه در بعضی شهرها به 10 هزار تومان برسد! آری، اینجا جای دیگری است. اینجا سوءاستفاده می‌شود از نجابت مردم. گوجه هم مثل آب و هوا، مثل آلودگی هوا، مثل بنزین محصول عِرق و عرق کارگر ایرانی، مثل خیلی چیزهای دیگر! اگر ما چند روز پیش در «وطن‌امروز» ناچار شدیم متاثر از این هوای آلوده، «سلام خانم ابتکار» را به تیتر یک خود بیاوریم، این بار مانده‌ایم به که سلام کنیم!

در ادامه این مطلب آمده: علی‌الظاهر از پیوند گوجه و سیاست گریزی نیست. گوجه همان است که پرتاب آن بر صورت سیاستمداران، در بسیاری از فرهنگ‌ها - درست یا نادرست - به روشی از اعتراض بدل شده، اینجا اما در شماری از شهرهای کشور تا 10 هزار تومان هم بالا کشیده، باز دولت تدبیر، ترجیح می‌دهد خودش را به ندیدن بزند. یا اینکه حدت کند در گرفتن وقت نمایندگان ملت در سیاسی‌کارانه‌ترین معرفی‌های وزیر علوم به مجلس در طول تاریخ انقلاب! به نظر می‌رسد بعضی‌ها آنقدر خود را درگیرکدخدا و مذاکره با شیطان بزرگ کرده‌اند که دیگر کمتر می‌توانند این مسائل را ببینند. گویی کلاس دولت پایین می‌آید اگر درباره دغدغه‌های معیشتی ملت از جمله قیمت این روزهای گوجه پاسخگو باشد یا لااقل به «تدبیر و امید» سخن بگوید. شگفتا‌! رسانه‌های همسو با دولت نیز به قوه مجریه رفته‌اند. اگر در دولت‌های سابق و اسبق، قیمت گوجه و مساله سیب‌زمینی باعث می‌شد «شارلاتانیسم مطبوعاتی» اساس جمهوری اسلامی را مورد سوال قرار دهد و فریاد«وا همه چیزا» سر بدهد، امروز اما انگار نه انگار!

وطن امروز عدم رای اعتماد مجلس به گزینه جدید وزارت علوم را با عنوان «نه دوباره به شوخی دوباره» پوشش داد و نوشت: «4 ساعت چانه‌زنی برای نتیجه‌ای از قبل مشخص»، این خروجی جلسه رأی اعتماد روز گذشته مجلس به گزینه پیشنهادی وزارت علوم بود. به گزارش «وطن امروز»، دانش‌آشتیانی در حالی در آزمون سه‌شنبه بهارستان حاضر شد که بسیاری از نمایندگان از همان ابتدای معرفی او نگاه منفی غالب مجلس به وی را اعلام کرده بودند. وزیر پیشنهادی علوم روز گذشته از مجموع 257 آرای مأخوذه با کسب 70 رأی موافق، 171 رأی مخالف و 16 رأی ممتنع، نتوانست عضو کابینه یازدهم شود. چهارمین وزیر پیشنهادی علوم دیروز یک رکورد تاریخی نیز کسب کرد، رکورد بیشترین رای منفی در تاریخ جلسات رای‌اعتماد مجلس شورای اسلامی.

این روزنامه همچنین در گزارشی از مذاکرات وین با عنوان «رقابت سرما در وین» نوشت: هوای سرد وین روز گذشته با فضای سرد مذاکرات هسته‌ای رقابت تنگاتنگی داشت. با وجود اینکه تا قبل از مذاکرات مسقط، ایران و کشورهای عضو گروه 1+5 اظهار امیدواری می‌کردند تا پایان مهلت مقرر به توافق نهایی در این زمینه دست یابند، مذاکرات ایران و آمریکا در مسقط نشان داد این کار با توجه به درخواست‌های روزافزون آمریکا و همچنین استفاده جان کری از مهره کنگره برای تحت فشار گذاشتن ایران در این دور از مذاکرات، به این آسانی‌ها هم شدنی نیست.

*آرمان امروز

روزنامه آرمان امروز تیتر یک خود را به مذاکرات وین میان ایران و کشورهای 1+5 اختصاص داده و از قول ظریف تیتر زده است‌ «ظریف: سوم آذر روز ملی»

در گزارش آرمان از این مذاکرات آمده: وین پایتخت موسیقی جهان با سمفونی باران آذینی وزین به خود گرفته و به استقبال مهم‌ترین مذاکرات هسته‌ای می‌رود. همه چیز گواه از اتفاقات بزرگ و تحولات شگرف داده و هر لحظه از مذاکرات را آبستن رویدادهای غیر منتظره کرده است. محمدجواد ظریف پس از دیدار 3 ساعته با کاترین اشتون و صرف ناهار کاری با وی در جمع خبرنگاران، تاکید کرد: صحبت‌های خوبی داشتیم و از این پس دیگر به اراده سیاسی نیاز است تا به نتیجه برسیم. این سخن بدان معنی و مفهوم است که سنگ‌ها را واکنده و چانه‌ها را زده‌ایم و اکنون راه حل‌ها نیز شفاف‌تر از گذشته در برابر طرفین است و تنها با یک اراده سیاسی معطوف به نتیجه می‌توان بازی برد- برد را سامان داد.

«چهارمین نه» عنوان گزارش آرمان از جلسه روز گذشته رای اعتماد به وزیر پیشنهادی علوم است.

در این گزارش آمده است: چهارمین گزینه هم با «نه» 170 نماینده مجلس مواجه شد؛ این «نه» در درون خود چندی «آری» داشت. «آری» به بی‌وزیر ماندن یکی از مهمترین وزارتخانه‌های دولت، «آری» به مشغول ماندن فکر دولت، «آری» به تلاش برای تحقق خواست تعدادی از نمایندگان دارای دیدگاه جناحی و «آری»‌های زیاد به موضوعاتی که نیاز مردم نیست. شاید از آنجا که نمایندگان قسم خورده‌اند به دنبال تحقق خواست ملت باشند، برخی از این «آری» ها هم از سر دلسوزی بوده باشد اما بالاخره تکلیف وزارتخانه‌ای که قرار است مدیران آینده کشور را تربیت کند، چه خواهد شد.

در ادامه این گزارش آمده: از همان زمان که قبل از اعلان رسمی گزینه پیشنهادی رئیس‌جمهور برای تصدی وزارت علوم، پیامکهای شبانه با محتوای منفی در مورد «دانش آشتیانی» ارسال شد و صبح فردایش نمایندگان مجلس همین پیامک‌ها را دریافت کردند، مشخص بود راه پرفراز و نشیبی باید طی شود که امید به رسیدن به پایان خط بود اما دیروز در میانه راه تابلوی «ورود ممنوع» دولت را از ادامه مسیر بازداشت. روز گذشته 170 رای منفی به «دانش‌آشتیانی» داده شد و 70 رای مثبت. این یعنی در اتاق ریاست شهرک غرب فعلا بسته می‌ماند!

این روزنامه همچنین در گفت و گویی با جعفر توفیقی مشاور وزیر سابق علوم از قول وی تیتر زد «روحانی مسیر انتخاب وزیر علوم را تغییر نمی دهد»

توفیقی در این مصاحبه گفته است: تا اینجایی که پیش آمده، تعهد آقای روحانی را به مطالبات جامعه دانشگاهی می‌بینیم. ایشان از طرف جامعه دانشگاهی با مطالباتی مواجه است که در صدر آنها انتخاب وزیر علوم قرار دارد. آقای روحانی با انتخاب وزیر علوم نشان می‌دهد چقدر به پاسخگویی به مطالبات جامعه دانشگاهی متعهد است. ایشان در یک سال گذشته افرادی را معرفی کرده است که متعلق به پایگاه سیاسی ایشان یعنی اعتدال هستند و می‌توانند برنامه‌های ایشان را در دانشگاه پیاده کنند. آقای روحانی قصد دارند همین مسیر را ادامه دهند.

وی همچنین تصریح کرده: به نظر من ایشان افرادی را که معرفی کرده با اعتقاد معرفی کرده و اصلا به دنبال بهره‌وری سیاسی از این معرفی نبوده است. کاملا روحیه همکاری با مجلس در این معرفی‌ها بوده و افرادی که معرفی شدند کاملا فراجناحی بودند. البته گرایش سیاسی آنها را نمی‌توان نفی کرد اما سابقه مدیریتی آنها گویای این بود که افرادی نیستند که مسائل سیاسی را در مسائل مدیریتی دخالت دهند. صرفا نگاه کارشناسی و علمی به مدیریت داشتند. من این را قبول ندارم که هدف مقابله با مجلس بوده است. انتخاب‌های ایشان کاملا متناسب با خواست جامعه دانشگاهی کشور بوده است. من به شخصه مسئول این نظرسنجی بودم. در زمانی که دولت یازدهم در حال شکل گرفتن بود آقای دکتر فرجی دانا و دکتر‌نیلی و دکتر دانش در روزهای مرداد 92، از طرف جامعه علمی کشور پیشنهاد شده بودند و دکتر روحانی نیز تعهدات خود را به جامعه علمی کشور در معرفی وزیر علوم نشان داده است.

این روزنامه در مطلبی با عنوان «رئیس جمهور روحانی است» به قلم فیاض زاهد فعال اصلاح طلب نوشت: رفتار برخی نمایندگان مجلس نهم در برابر دولت رفتاری به دور از تعامل است که شاید ناشی از موفقیت و کسب آرایی باشد که رئیس‌جمهور حدود یک سال پیش توانسته کسب نماید. آنچه بیش از هر چیز حائزاهمیت است اینکه حجت‌الاسلام روحانی برای عملیاتی کردن وعده‌های خود و رسیدن به اهداف و چشم‌اندازی که ترسیم کرده است نیاز دارد تا از افرادی کمک بگیرد که همسو و همفکر با او هستند. متاسفانه جناح تندرویی که در مجلس شورای اسلامی حضور دارد می‌کوشد در برابر اراده رئیس‌جمهور که همان اراده ملت است ایستادگی کند. به نظر می‌رسد رئیس جمهوری در طول یک سال اخیر و مخصوصا در معرفی وزیر علوم به اندازه کافی صبر و تحمل به خرج داده و در طول این مدت تعامل قابل‌قبولی با مجلس داشته است چراکه اگر غیر از این بود قطعا دکتر روحانی گزینه‌های معروف‌تری را برای معرفی به بهارستان داشت. از این رو گزینه‌های رئیس‌جمهور نشان می‌دهد که پیشنهادهای ایشان بیشتر جنبه علمی و آموزشی دارند تا سیاسی.

این روزنامه در صفحه سیاسی خود در مطلبی با عنوان «اصولگرایی در کشاکش بقا و اصلاح/ تقوی: اصولگرایی کم نیاورده و نمی آورد» نوشت: گفتمان اصولگرایی را حفظ خواهیم کرد و مردم به اصولگرایی پشت نکرده اند. این سخنان درحالی از سوی حجت‌الاسلام تقوی بیان می‌شود که حقایق به گونه‌ای دیگر خود را به منصه ظهور گذاشته است. اینکه هر جریان و گروهی سعی در حفظ گفتمان خود دارد جای تعجب نیست چه بسا اساس و لازمه بقای احزاب و گروه‌ها در حفظ گفتمان است اما آیا گفتمان اصولگرایی که امروز برخی تازه واردها با گرایش‌های تند نیز دم از آن می‌زنند همان گفتمان اصیل اصولگرایی است؟! فراموش نشود این نام و نشان‌ها نیست که مردم گاه به آنها روی می‌آورند و گاه از آنها روی برمی‌گردانند بلکه عملکردهاست که خود مسیر را برای مردم روشن می‌کنند. چند سالی است چراغ اصول در اصولگرایی بی‌فروغ شده است و جای آن را تنها فشار بر دیگران و برچسب‌زدن به افراد گرفته است؛ مسئله‌ای که مردم را دلزده کرده و برای اثبات آن کافی است نگاهی به رسانه‌های اصولگرا انداخت یا گریزی داشت به نطق‌های برخی نمایندگان اصولگرا در مجلس تا دید چگونه به هر فردی با هر جایگاهی چه برچسب‌ها که زده نمی‌شود.

این روزنامه در مطلب دیگری با عنوان «چه کسانی باعث رای عدم اعتماد شدند؟» نوشت: بازهم صندلی طبقه فوقانی ساختمان شهرک غرب گزینه نهایی و غایی خود را نشناخت، بازهم اتاق آقای وزیر تنها یک تابلو دارد و خبری از خود وزیر نیست، این بار قرعه به نام دانش آشتیانی افتاد تا مقتدرانه تر از قبل مهر عدم اعتماد بر کارنامه‌اش ممهور شده و از بهارستان به خانه رهسپار شود. ماجرا دیگر روند معمول و طبیعی ندارد، دیگر همه می‌دانند در کشاکش میان دولت و مجلس بر سر وزارت علوم یک جای کار حسابی می‌لنگد، عده‌ای آن را برآمده از لجبازی دولت یا مجلس می‌خوانند، عده‌ای موضوع را فراتر از این دانسته خاستگاه سیاسی متفاوت دو قوه را علت این رویارویی می‌دانند، عده‌ای عدم انعطاف و ایستایی برخی نمایندگان در فضای پیشن و فقدان توجه به تغییر شرایط و خواست عمومی به منصه ظهور رسیده در انتخابات خرداد 92 را علت این فعل و انفعالات می‌دانند و در مقابل عده‌ای دیگر نیز معتقدند ضعف عملکردی خود دولت در این زمینه از مهم‌ترین دلایل این عدم رای اعتماد‌های پیاپی و فقدان ثبات در مجموعه مدیریتی آموزش عالی کشور است.

*کیهان

روزنامه کیهان در تیتر یک خود به اظهارات علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی پرداخته و آنرا با عنوان «بدون لغو همه تحریم ها مذاکرات بی نتیجه است» منتشر کرد.

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی المیادین درخصوص مسئله تحریم‌ها گفت:راه کنترل برنامه هسته‌ای ایران براساس ادبیات آنها و جلوگیری از رشد جهشی آن که در ذات دانشمندان هسته‌ای کشور ما است، تحریم‌ها نیست بلکه مذاکرات است. طبعا تحریم‌ها بدون تاثیر نیست و بر مردم ایران فشار وارد می‌کند اما تحریم بر روی اقدامات برنامه‌ریزی شده در برنامه صنعت صلح‌آمیز توسعه یافته هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران تاثیر ندارد. برای همین آنها بر میز مذاکرات نشستند و درباره مسائل گفت‌وگو کردند و دو طرف مسیری را طی کردند و حتی جمهوری اسلامی ملاحظاتی درباره این توافق داشت اما تا این لحظه در چارچوب آن به توافق پایبند بوده است.

این روزنامه برای جلسه روز گذشته رای اعتماد به وزیر پیشنهادی علوم تیتر «ادامه بلاتکلیفی وزارت علوم با اصرار دولت بر گزینه های افراطی» را برگزیده است.

در گزارش روزنامه کیهان از جلسه رای اعتماد به وزیر علوم آمده: چهارمین وزیر پیشنهادی دولت برای وزارت علوم نیز نتوانست رای اعتماد مجلس را کسب کند تا همچنان بلاتکلیفی این وزارتخانه ادامه داشته باشد. در حالی که نمایندگان مجلس شورای اسلامی بارها خطوط قرمز خود را در این زمینه به طور واضح و روشن اعلام کرده‌اند، به نظر می‌رسد دولت به دلایل مختلف نسبت به این موضوع بی‌توجهی نشان داده و گزینه‌هایی مشابه و از یک طیف خاص و افراطی را پیشنهاد می‌کند که در مجلس سرنوشتی جز عدم رای اعتماد نمی‌یابند.

در ادامه این گزارش آمده: اصرار دولت بر این روند، علاوه بر لطماتی جدی که بر سرعت پرشتاب پیشرفت علمی کشور وارد می‌کند، در فضای سیاسی نیز باعث شده است تا شائبه لجبازی دولت در این زمینه شکل بگیرد. اگرچه برخی جریانات و گروه‌های افراطی با وارونه نمایی ماجرا سعی دارند مجلس را در این زمینه زیر سوال ببرند که از جمله می‌توان به برخی اظهارات نسنجیده مشاور رئیس جمهور مبنی بر باج‌خواه خواندن نمایندگان اشاره کرد.

کیهان در یادداشتی به قلم حسین شریعتمداری با عنوان «اطمینان از عدم اعتماد» درباره اظهارات مقامات دولتی پیش از رای اعتماد به گزینه جدید پیشنهادی وزارت علوم نوشت: شاید این برداشت بدبینانه تلقی شود که برخی از مشاوران سایه‌نشین رئیس‌جمهور محترم گزینه‌هایی را برای تصدی وزارت علوم به مجلس پیشنهاد می‌کنند که پیشاپیش از رأی عدم اعتماد نمایندگان مردم به آنها اطمینان کامل داشته باشند! ولی شواهد و دلایل غیرقابل انکار و فراوانی را می‌توان آدرس داد که از این واقعیت تلخ و مرموز حکایت می‌کنند. اما چرا؟! و آنان از این بازی غیرمسئولانه چه مقصود و منظوری را دنبال می‌کنند؟!

وی ادامه داد: برخی از دولتمردان، روزنامه‌های زنجیره‌ای و اصحاب فتنه در هماهنگی با رسانه‌های بیگانه در این توهم می‌دمند که مجلس، سر ناسازگاری با دولت را دارد! و متأسفانه رئیس‌جمهور محترم نیز با اظهارنظرهایی نظیر اینکه؛ «نمایندگان سهم‌خواهی می‌کنند»! یا «اگر 10نفر دیگر را هم مجلس رد کند باز افرادی مشابه همان‌ها را معرفی می‌کنیم»! و... به این توهم دامن می‌زنند. این توهم‌پراکنی در حالی است که نمایندگان مجلس شورای اسلامی علی‌رغم اختلاف سلیقه سیاسی اکثریت آنان با دولت، گزینه‌های معرفی شده برای وزارتخانه‌های مختلف را با رأی بالا به کابینه فرستاده‌اند.

در ادامه این یادداشت آمده:‌ طی یکسال و چند ماه گذشته، بارها شاهد بوده‌ایم که نمایندگان مجلس نسبت به عملکرد برخی از وزرا، پرسش‌ها و تردید‌های جدی داشته‌اند و در پاره‌ای از موارد این پرسش‌ها مطابق قانون «سوال ملی» تلقی می‌شده‌اند. ولی توضیحات وزیران در کمیسیون‌ها را بی‌آن که در مواردی واقعا قانع شده باشند، با تسامح پذیرفته و برای کمک به دولت از طرح آن در جلسه علنی خودداری کرده‌اند. اکنون باید پرسید؛ غیر از نمونه‌های یاد شده که تمامی آنها از همراهی و همدلی مجلس با دولت حکایت می‌کند، کدام نمونه را می‌توان آدرس داد که حاکی از سنگ‌اندازی نمایندگان مردم پیش‌پای دولت باشد؟!

شریعتمداری در این یادداشت تصریح کرده: همین جا باید به نمونه‌هایی از تلاش جانبی و حاشیه‌ای برخی از دولتمردان اشاره کرد که نشان می‌دهد با هدف ترغیب نمایندگان به رأی عدم اعتماد صورت پذیرفته است. نظیر، اظهارات اهانت‌آمیز آقای آشنا مشاور فرهنگی رئیس‌جمهور علیه نمایندگان مجلس که دقیقا یک روز قبل از جلسه رأی اعتماد به وزیر پیشنهادی مطرح شده بود و یا اظهارات آقای ترکان، مشاور دیگر رئیس‌جمهور محترم که توان رقابت صنعتی ایرانیان با بیگانگان را در حد و اندازه، پخت قرمه سبزی و آبگوشت بُزباش ارزیابی کرده بود! بدیهی است وقتی مشاور رئیس‌جمهور درباره توانمندی صنعتی کشور اینگونه قضاوت می‌کند، باید به نمایندگان مردم حق داد که به برنامه‌های ارائه شده برای پیشرفت علمی کشور با تردید نگاه کنند! اگر مشاوران رئیس‌جمهور محترم نتیجه منطقی و طبیعی اظهارات خود را نمی‌دانند، در جایگاه مشاور رئیس‌جمهور چه می‌کنند؟! اگر می‌دانند، آیا نباید احتمال داد که منظور آنان پیشگیری از رأی اعتماد مجلس به گزینه‌های پیشنهادی است؟!
روزنامه کیهان در ستون اخبار ویژه خود در مطلبی با عنوان «تدارک نمایش جشن در وضعیت زیاده خواهی آمریکا» با اشاره به موضوع مذاکرات هسته ای در وین نوشت: گفته می‌شود برخی محافل افراطی که سهم اصلی را در طلبکار کردن آمریکا ظرف یک سال اخیر داشته‌اند. در محافل داخلی گفته‌اند باید به هر طریق شده و مذاکرات به هر سمتی که برود نمایش جشن پیروزی ترتیب بدهیم!

کیهان در مطلب دیگری در همین ستون با عنوان « فرار به جلوی امپراتوری دروغ درباره آلودگی بنزین داخل» نوشت: رسانه‌های زنجیره‌ای در قبال ماجرای آلودگی هوا دو شیوه سکوت یا فرار به جلو و تحریف واقعیت را در پیش گرفته‌اند. وبسایت امید دراین‌باره با اشاره به تیترهای کیهان و وطن امروز که متضمن پرسشگری از علت آلودگی هوا با وجود واردات بنزین است، مدعی شد روزنامه‌های اصولگرا از آلودگی هوا خوشحالند! این سایت نزدیک به بنیاد امید ایرانیان (عارف ( نوشت: روزنامه‌های اصولگرا به هر دری می‌زنند تا بهانه‌ای علیه دولت اعتدال پیدا کنند و به هر طریق عوامل بنزین‌های آلوده را تبرئه کنند.
*سیاست روز
«تعامل تدبیر می‌خواهد» عنوان تیتر یک روزنامه سیاست روز است که در آن با اشاره به جلسه دیروز عدم رای اعتماد به نقد مشفقانه رئیس‌جمهور پرداخته ونوشته است: از ۲۹ مرداد، حدود سه ماه گذشته. این دوره را وزارت علوم بدون داشتن وزیر طی کرده است. البته پیش از این هم، وقتی میلی منفرد نتوانست،‌ جزو اولین‌های کابینه آقای روحانی باشد، رئیس‌جمهور طی حکمی و برای مدتی جعفر توفیقی را به عنوان سرپرست این وزارتخانه معرفی کرد تا بتواند، با دقت بیشتری گزینه خود را برای تصدی وزارت علوم به مجلس معرفی کند. این اتفاق هم افتاد و رضا فرجی‌دانا، در پنجم آبان سال گذشته توانست از بهارستانی‌ها رای اعتماد بگیرد.
اما او خیلی زود فراموش کرد که در صحن بهارستان چه گفته و در عمل اتفاقات دیگری افتاد تا عمر وزارت او به یک سال هم نرسد.
در ادامه این مطلب آمده است:‌ درست سه روز بعد از رای اعتماد ندادن مجلسی‌ها به وزیر دولت، آقای رئیس‌جمهور در حرم مطهر بنیانگذار جمهوری اسلامی و در واکنش به اتفاقات چند روز قبل مجلس گفت: «دولت در مبارزه با فساد از جمله فساد در دانشگاه و فساد مدارک علمی یا فسادی که در زمینه بورسیه‌ها بوده، جدی خواهد بود و این مبارزه را ادامه خواهیم داد و با تغییر یک نفر از دولت، مسیر دولت تغییر نخواهد کرد بلکه همان مسیری که مردم و آرای مردم برای ما مشخص کرده‌اند، ادامه خواهد یافت.» در واقع رئیس‌جمهور محترم از همان ابتدا سعی کرد دلیل استیضاح وزیرش را بورسیه‌ها عنوان کند. این اتفاق چند بار دیگر هم افتاد و رئیس دولت در جمع نخبگان هم آن جمله معروف «بورسیه و ما ادراک ما البورسیه» را بر زبان راند. این شاید نقطه شروع حرکت دولتی بود که رئیس آن در جلسه روز گذشته رای اعتماد، آن را «لجبازی» عنوان کرد و ضمن تکذیب آن گفت: «اینکه برخی از رسانه‌ها در بحث وزیر علوم، کلمه لجبازی را برای دولت و یا مجلس به کار می‌برند به نظر من این واژه مناسبی نه برای دولت و نه مجلس است.»
سیاست روز می‌نویسد: اما مروری بر اتفاقات چند ماه گذشته نشان می‌دهد، که این واژه چندان هم در عمل بی‌معنا نخواهد بود.
رئیس‌جمهور محترم از همان ابتدای دولت، وقتی جعفر میلی‌منفرد به دلیل عبور از خط قرمز نظام یعنی «فتنه» نتوانست رای اعتماد بگیرد، فرد دیگری را به عنوان سرپرست جایگزین او کرد. فردی که براساس اسناد و مدارک موجود، در حمایت از فتنه چند سر و گردن بالاتر از گزینه اول دولت بود. اما توفیقی دو ماه سرپرستی وزارتخانه علوم را برعهده گرفت و درحالی که دولت همین سرپرست را برای وزارت در نظر گرفته بود، با رایزنی‌هایی، قرعه به نام فرجی دانا افتاد.
این روزنامه در انتهای این مطلب تاکید می‌کند: مجلس شورای اسلامی روز گذشته نیز با اسناد و مدارک خود ثابت کرد که وزیر پیشنهادی دولت پا را از خطوط قرمز نظام فراتر گذاشته و صلاحیت تصدی پست وزارت را ندارد. اما کاش رئیس‌جمهور محترم هم برخی مشاوران خود که صلاحیت در کنار ایشان ماندن را ندارند، از خود دور کنند تا بتوانند در یک فضای به دور از حاشیه تصمیمات درستی را اتخاذ کنند. رای بالای اعتماد نکردن مجلس، نکات مهمی را در خود داشت و نمی‌توان باز هم قصه نخ‌نمای «بورسیه» را به آن دوخت. انشاءالله رئیس‌جمهور کلام دیروز خود مبنی بر «ما دو قوه‌ای نیستیم که بخواهیم روبروی هم بایستیم، ما هر دو اهل تعامل هستیم و می‌خواهیم در کنار هم مسایل کشور را حل کنیم» را در میدان عمل به اثبات برساند.
این روزنامه در گزارش ویژه خود با عنوان «صدای ساز مخالف غرب بلندتر شد» به ضرب‌الاجل یک هفته‌ای مانده به توافق هسته‌ای اشاره کرده و با انتقاد از رفتار طرف‌های غربی  نوشته است:‌ در حالی که عزم هیات ایرانی مذاکره‌کننده کشورمان برای رسیدن به توافقی احتمالی جدی است صهیونیست‌ها، مخالفان توافق در داخل آمریکا و برخی محافل سیاسی و رسانه‌ای غرب تحرکات خود را برای به شکست کشاندن مذاکرات دو چندان کرده‌اند.

در ادامه این مطلب آمده: با وجود آغاز آخرین دور مذاکرات هسته‌ای میان ایران و ۱+۵ برای رسیدن به توافق جامع، کماکان، بحث «نحوه لغو تحریم‌ها» موضوع چالشی و محوری است به ویژه اینکه تحریم‌های اعمال شده علیه ایران صرفا از سوی یک نهاد صورت نگرفته و کشورها و سازمان‌های مختلف در آن دخیل بوده‌اند. تحریم‌های شورای امنیت، تحریم‌های یکجانبه اتحادیه اروپا، دولت آمریکا و کنگره از جمله مهمترین بخش‌های تحریم‌ها را تشکیل می‌دهند؛ تحریم‌هایی که ایران خواستار لغو همزمان و یکجای آنهاست ولی ظاهرا با مقاومت طرف غربی روبرو شده است.
*ابتکار
«جهان در انتظار سوم آذر» تیتر یک روزنامه ابتکار است که با اشاره به آخرین دور گفتگوهای ایران و 1+5 می نویسد: بازهم مذاکرات و باز هم وین، اما این بار ممکن است؛ آخرین گردهمایی دیپلمات ها برای پرونده هسته ای ایران باشد. از این رو کارشناسان با توجه به پنج روز باقی مانده از ضرب الاجل نهایی توافقنامه ژنو حساسیت خاصی برای این دور از گفتگوها قائل هستند. هرچند که گمانه زنی ها از احتمال تمدید مجدد خبر می‌دهند ولی وزیر امورخارجه کشورمان در بدو ورود به وین ابراز امیدواری کرد که سوم آذر روز پیروزی ملی در رسیدن به اهدافمان باشد. روز سوم آذر روزی است که نه تنها در ایران بلکه در بسیاری از کشورهای جهان از جمله آمریکا و کشورهای اروپایی افکار عمومی و رسانه ها به اتفاقات آن روز چشم دوخته اند. وزیر امور خارجه ایران گفت: امیدوارم نتیجه هر چه باشد چه توافق و چه ایستادگی در برابر زیاده‌خواهی، روز سوم آذر ان‌شاءالله روز پیروزی ملی در رسیدن به اهدافی باشد که از این مذاکرات به دنبال آن بودیم.
«مجلس به دانش هم اعتماد نکرد» عنوانی است که این روزنامه برای پوشش اخبار دیروز جلسه عدم رای اعتماد به وزیر پیشنهادی علوم انتخاب کرده است.
ابتکار در این مطلب با طرح این مطلب که خلا قانونی بی سابقه ای در سرنوشت وزارت علوم به وجود آمده است می نویسد:  برای نخستین بار در تاریخ روابط مجلس و دولت، تعداد وزرایی که به طور پیوسته برای یک وزارتخانه نتوانسته‌اند از مجلس رای اعتماد بگیرند به 4 نفر رسید. آن هم فقط در یک سال! این تنها «اولین»ی نبود که مجلس‌نشینان با ندادن رای اعتماد به دانش آشتیانی ثبت کردند. این همچنین اولین بار است که مجلس تا پایان مهلت سه ماهه هدایت یک وزارتخانه توسط سرپرست، به هیچ کدام از گزینه‌های پیشنهادی دولت روی خوش نشان نداده است. اکنون سرنوشت وزارت علوم به جایی رسیده است که قانون درباره آن سکوت کرده و روشن شدن این نقطه تاریک تنها به وسیله حکم حکومتی و استفاده از ظرفیت مقام معظم رهبری میسر است.
این روزنامه همچنین در گزارشی با عنوان «جمعیت ایران 30 میلیون نفر می‌شود» به سقوط باروری ایرانیان در جهان اسلام اشاره کرده و نوشته : خارج کردن نرخ باروری از وضعیت قرمز، راهبرد سازمان های متولی امور جمعیتی کشور در سالهای اخیر بوده است. این راهبرد که مبتنی بر ابلاغ اصل سیاست های جمعیتی کشور است، حالا با اعلام اینکه « ایران؛ دومین کشور اسلامی دارای پایین‌ترین نرخ باروری است» وارد مرحله تازه تری می‌شود و به اصطلاح چراغ قرمزش پر رنگ تر جلوه خواهد کرد.
ابتکار در ادامه این مطلب نوشته : با این حال معاون برنامه‌ریزی و هماهنگی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی می‌گوید: ایران با شاخص نرخ باروری 1.8 فرزند، پایین‌ترین نرخ باروری را در میان کشورهای اسلامی بعد از آلبانی را دارد و این مطلقا بر خلاف سیاست های کشور است. شیب تند کاهش روند جمعیتی در کشور که بازمانده سیاست کنترل جمعیت، سالهای بعد از جنگ است حالا با تعیین چشم انداز باید به روندی رو به رشد تبدیل شود اما به نظر می‌رسد با همه تمهیدات حاکمیتی تمایلات برای باروری و افزایش جمعیت در مردم وجود ندارد و زمینه همه این بی اعتنایی مشکلات اقتصادی و نگرانی از آینده نامعلوم با توجه به چشم انداز رفاه و سلامت در کشور است.
در ادامه این مطلب به نقل از رییس سازمان بهزیستی کشور آمده : براساس پیش بینی سازمان ملل، جمعیت سالمند ایران تا سال 2050 به 30 میلیون نفر خواهد رسید. وی سیر افزایش جمعیت به سوی سالمندی را نگران کننده دانست و از افزایش معلولیت های اکتسابی در کشور خبر داد و با بیان اینکه این معلولیت ها اکنون در ایران 10 درصد است افزود: طبق اعلام سازمان ملل این رقم در سال های آینده به 14 درصد خواهد رسید.
مصطفی داننده در سرمقاله این روزنامه که با عنوان «چرا روحانی از خاتمی مظلوم تر است» با اشاره به جلسه دیروز مجلس؛ عدم رای اعتماد نمایندگان به آشتیانی را نوعی مظلومیت برای روحانی توصیف می کند و عدم رای اعتماد نمایندگان را مانع تراشی برای دولت می خواند و می نویسد: همانطور که داشتم مذاکرات مجلس شورای اسلامی بر سر رای اعتماد به دانش آشتیانی، وزیر پیشنهادی دولت برای وزارت علوم را گوش می‌دادم، نمی‌دانم چرا به یاد دولت خاتمی افتادم و مشکلاتی که رئیس جمهور دوران اصلاحات از آن گلایه می‌کرد و می‌گفت هر چند روز یک بار مخالفان برای او و دولتش مشکلات فراوانی ایجاد می‌کنند. همین مشکلات و سختی‌ها باعث شده بود تا بسیاری خاتمی را رئیس جمهور مظلوم ایران بنامند. در همین حین به ویژه در میانه نطق «علی رضا زاکانی» در مخالفت با وزیر پیشنهادی، با خودم فکر کردم که روحانی نیز رئیس جمهور مظلومی است حتی در برخی زمان‌ها، از خاتمی نیز مظلوم تراست.
داننده  در ادامه این ادعا ادامه میدهد: خاتمی، دولتی را تحویل گرفت که همچون ساختمانی بود که احتیاجی به کمی بازسازی داشت و با کمی تغییر و بالا و پایین کردن می‌شد به دولتی رسید که دلخواه خاتمی و طرفدارانش بود. بالاخره او دولت را پس از پایان جنگ هشت ساله از هاشمی رفسنجانی، یکی از تئورسین‌های انقلاب و شاید اجرایی ترین روحانی تازیخ انقلاب تحویل گرفته بود. اما حسن روحانی داستان متفاوتی دارد. او دولتی را تحویل گرفت، که هیچ شباهتی به دولت زمان صلح با بالاترین درآمد نفتی بین تمام دولت‌های ایران، نبود. روحانی با ویرانه‌ای روبرو بود که باید آن را می‌ساخت.
ادامه بررسی روزنامه‌ها در همین خبر بروزرسانی می‌شود

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها