امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۰۰:۴۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 127126
تاریخ انتشار: ۲۸ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۱۴:۵۶
تعداد بازدید: 30
فؤاد ایزدی عضو هیأت علمی دانشگاه تهران و کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در پاسخ ...

فؤاد ایزدی عضو هیأت علمی دانشگاه تهران و کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در پاسخ به سؤالی در خصوص وضعیت تحریم‌های ایران و احتمال لغو یا تعلیق آن گفت: اگر قرار است ایران امتیازاتی را در بحث هسته‌ای بدهد که نمونه آن در توافقنامه ژنو رخ داده است، طرف غربی مجدداً از ما امتیازات بیشتری طلب خواهد کرد. لذا این موضوع می‌طلبد که به تحریم‌ها نگاه جدی و اساسی صورت گیرد.

وی با تاکید بر اینکه ایران امتیازاتی را به طرف مقابل داد تا در تحریم‌ها تغییراتی نظیر لغو یا تعلیق ایجاد شود، افزود: اگر قرار باشد ایران امتیاز دهد و طرف مقابل هم تحریم‌های اصلی را تغییر ندهد و فقط به تعلیق برخی تحریم‌های بی‌اهمیت بپردازد سودی برای ایران از حضور در مذاکرات حاصل نخواهد شد. 

ایزدی تصریح کرد:‌ عاقلانه نیست که در حوزه‌ای که سودی برای ما و منافع ملی ایران وجود ندارد، ورود پیدا کرده و هزینه کنیم.

این استاد دانشگاه تهران اظهار داشت: تحریم‌هایی که وجود دارد 4 نوع متفاوت مصوب سازمان ملل، مصوب اروپا، مصوب کنگره آمریکا و دستور مستقیم رئیس‌جمهور آمریکاست.

ایزدی خاطرنشان کرد:‌از بین 4 نوع تحریم، بیشترین ضرر ایران، از تحریم‌های تصویب شده توسط کنگره بوده است که تحریم‌های نفتی و بانکی بیشترین ضرر را به ما زده است.

این عضو هیأت علمی دانشگاه تهران گفت: اگر تحریم‌های کنگره بخواهد حذف شود باید قانون جدیدی برای لغو آن تصویب شود و با شرایطی که دو ماه به پایان کنگره فعلی باقی است و اختلاف نظری بین کنگره و دولت هم وجود دارد و قرار است جمهوری‌خواهان تندرو کنگره جدیدی را با اکثریت آغاز کنند، تصویب قانونی برای لغو تحریم‌های ایران عملاً امکان‌پذیر نیست.

ایزدی به شکایت رئیس مجلس نمایندگان آمریکا از اوباما اشاره و اظهار داشت: شکایت جان بینر به دلیل اختلاف نظرات فراوان با دولت آمریکا بوده است.

این کارشناس مسائل بین‌المللی با بیان اینکه طبق قوانین فعلی در کنگره، اوباما می‌تواند بخشی از تحریم‌های ایران را به صورت محدود و موقت تعلیق کند، افزود: کنگره آمریکا به دلیل اختلاف نظر با دولت به دنبال تصویب قانونی است که تا قدرت تعلیق تحریم‌های ایران از رئیس‌جمهور آمریکا گرفته شود و حتی دو ماه بعد که کنگره جدید روی کار بیاید وضعیت بدتر خواهد شد.

وی تصریح کرد: در صورتی که توافق جامع هسته‌ای در وین بین ایران و 1+5 امضا شود، جمهوری‌خواهان دو ماه بعد در کنگره این قدرت را خواهند داشت که قوانین تحریم جدیدی را علیه ایران مصوب کنند و حتی فشار قوانین تحریمی فعلی را نیز افزایش دهند.

ایزدی اظهار داشت: از تحریم‌هایی که علیه ایران در آمریکا مصوب شده هیچ کس ضرری ندیده است.

وی با تاکید بر اینکه در صورت توافق در وین اگر در خصوص وضعیت تحریم‌های ایران که مصوب شده دولت و چه مصوب‌شده کنگره به صراحت مطالبی برای لغو آن آورده نشود دچار خسران خواهیم شد.

وی خاطرنشان کرد: در صفحه 3 توافق‌نامه ژنو هیأت مذاکره کننده آمریکایی به ایرانی‌ها اعلام کرد که رئیس‌جمهور آمریکا یکسری اختیارات حقوقی و قدرتی دارد و کنگره هم قدرتی دیگر ولی هیچ محدودیتی برای تحریم‌های مصوب شده توسط اروپا و سازمان ملل آورده نشده است و این تفاوت را آمریکایی‌ها برای این امر اعمال کرده‌اند که اگر زمانی کنگره خواست توافقنامه ژنو را به هم بریزید بر اساس قوانین داخلی بتواند این امر را به راحتی انجام دهد و ایرانی‌ها هم آن را پذیرفتند.

این عضو هیأت علمی دانشگاه تهران افزود: اگر به صراحت در متن توافق نهایی وین بیان نشود که کنگره آمریکا حق تغییر این توافق را ندارد، دو ماه بعد یعنی زمان آغاز به کار کنگره جدید کل توافق نهایی مذاکرات هسته‌ای می‌تواند به هم ریخته شود و دولت آمریکا هم نمی‌تواند کاری کند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها