امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۱۱:۰۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 12716
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۴۱
تعداد بازدید: 93
به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نمایندگان مجلس در جلسه علنی صبح امروز خانه ملت و در ادامه رسیدگی به ایرادات ...

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نمایندگان مجلس در جلسه علنی صبح امروز خانه ملت و در ادامه رسیدگی به ایرادات شورای نگهبان به لایحه بودجه سال 1392 کل کشور، چند ایراد را مورد بحث و بررسی قرار دادند و به منظور تامین نظر شورای نگهبان با اصلاحاتی به تصویب رساندند.

وکلای ملت در جزئی از بودجه 92 که در ارتباط با نفت و گاز بود، یک اصلاح عبارتی جزئی اعمال کرده و به تصویب رساندند.

همچنین مجلسی‌ها تبصره بند دیگری را اصلاح و مصوب کردند که بر اساس آن منابع حاصل از فروش انشعابات برق، گاز، آب  و فاضلاب توسط شرکتهای زیربط به حساب خاصی که توسط خزانه‌داری کل کشور تعیین می‌شود، واریز می گردد و صد درصد آن پس از دریافت از حساب مذکور برای طرح‌های توسعه‌ای این شرکتها به مصرف می‌رسد.

نمایندگان با 147 رای موافق، 3 رای مخالف و 7 رای ممتنع از 198 نماینده حاضر در جلسه این تبصره را اصلاح کردند.

همچنین خانه ملتی‌ها در اصلاح دیگری وزارت نفت را از طریق شرکت تابعه ذیربط موظف کردند علاوه بر دریافت نرخ گاز به ازای مصرف هر متر مکعب گاز طبیعی یکصدریال به عنوان عوارض از مشترکین دریافت و پس از واریز به خزانه‌داری کل کشور، عین وجوه دریافتی را تا سقف 16 هزار میلیارد ریال صرفا برای احداث تاسیسات و خطوط لوله گازرسانی به شهرها و روستاها با اولویت مناطق سردسیر، نفت‌خیز، گاز‌خیز و استان‌‌هایی که برخورداری آنها از گاز کمتر از متوسط کشور است، هزینه کند. منابع مذکور به عنوان درآمد شرکت ذیربط محسوب نمی‌شود و مشمول مالیات نیست.

نمایندگان با 145 رای موافق، 4 رای مخالف و 8 رای ممتنع از 220 نماینده حاضر در جلسه، این جزء را اصلاح کردند.

بهارستان نشینان در اصلاحیه دیگری، به وزارت نفت از طریق شرکتهای تابعه اجازه دادند برای تامین مصارف سرمایه‌ای، منوط به تعهد و بازپرداخت ارز و سود از محل منابع داخلی شرکتهای یادشده، با تشخیص و مسئولیت وزیر و مدیرعامل شرکت مربوط با هماهنگی وزارت امور اقتصادی و دارایی (سازمان بورس و اوراق بهادار) و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و با رعایت قوانین و مقررات تا سقف 10 میلیارد دلار اوراق مشارکت ارزی و یا صکوک نفتی به فروش برساند و به حساب خاصی نزد خزانه‌داری کل کشور واریز کند.

مجلسی‌ها در بند 10 بودجه 92 نیز یک اصلاح عبارتی انجام دادند که بدین ترتیب نظر شورای نگهبان تامین شد.

وکلای ملت در جزء 14 بند 13 نیز برای تامین نظر شورای نگهبان، دولت را مکلف کردند آن بخش از سهام شرکت مادر تخصصی هولدینگ خلیج‌فارس (پتروشیمی‌ها) که تا پایان سال 1391 به فروش قطعی نرفته است را با رعایت قوانین و مقررات، به صورت نقدی و قسطی به فروش رسانده و منابع اخذ شده را به حساب درآمد عمومی ردیف مربوطه  واریز نماید تا با اولویت برای پرداخت همه مطالبات قانونی ایثارگران هزینه شود.

نمایندگان مجلس در جزء  دیگری دولت را مجاز کردند سهام خود در باشگاه‌های ورزشی از جمله استقلال و پرسپولیس را با رعایت قوانین و مقررات از طریق بورس به بخش‌های خصوصی و تعاونی واگذار و درآمد حاصل را به حساب درآمد عمومی واریز کند.

نمایندگان با 139 رای موافق، 4 رای مخالف و 8 رای ممتنع از 220 نماینده حاضر در جلسه، این جزء را اصلاح کردند.

همچنین شورای نگهبان در جزء 2 بند 21 به واژه «فاینانس» به دلیل آنکه بدون معادل فارسی به کار رفته، ایراد گرفته بود که نمایندگان با تصویب یک اصلاحیه بر این بند مقرر کردند که قبل از کلمه «فاینانس» عبارت «تامین مالی خارجی» اضافه شود.

خانه‌ ملتی‌ها همچنین در بندهای 24 و 35 بودجه 92، یک سری اصلاح عبارتی جزئی را انجام دادند تا نظر شورای نگهبان در این بندها هم تامین شود.

همچنین بندهای 44 و 59 بودجه 92 فعلا طبق نظر کمیسیون تلفیق، مراعا گذاشته شد تا مورد بررسی بیشتری  قرار گیرند.

مجلس در بند 61 بودجه هم، تبصره الحاقی این بند را حذف کرد تا بدین ترتیب نظر شورای نگهبان که گفته بود این تبصره دارای ماهیت بودجه‌ای نیست و مغایر اصل 52 قانون اساسی است، بدین ترتیب اصلاح شود.

پیش از این مجلس در بند 61 بودجه، صندوق بازنشستگی کشوری و سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح را مکلف کرده بود از محل تمام اعتبارات پیش‌بینی شده مندرج در قانون بودجه کل کشور که پس از طی مراحل در اختیار آنها قرار می‌گیرد، به انضمام دیگر منابع داخلی خود و سایر منابع حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها، حقوق جاری سالانه را برای بازنشستگان، موظفین و مستمری بگیران خود تامین کنند.

در تبصره الحاقی این بند که امروز حذف شد نیز آمده بود: سازمان تامین اجتماعی مکلف است مستمری به فرزندان و همسر بیمه شده متوفی که زیر 10 سال سابقه دارد، به نسبت سنوات پرداخت کند.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها