امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۲۲:۱۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 127161
تاریخ انتشار: ۲۹ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 32
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از گلپایگان، احمد اصغری مهرآبادی امشب در نشست مشترک شورای مسکن مهر شهرستان‌های گلپایگان و خوانسار که در

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از گلپایگان، احمد اصغری مهرآبادی امشب در نشست مشترک شورای مسکن مهر شهرستان‌های گلپایگان و خوانسار که در فرمانداری گلپایگان برگزار شده بود، اظهار کرد: از مجموع 2 میلیون و 300 هزار قرارداد واحد مسکن مهری که در کشور منعقد شده تا امروز حدود 2 میلیون واحد به مرز سفت‌کاری رسیده و مراحل ساخت یک میلیون و 640 هزار واحد به اتمام رسیده است.

وی با بیان اینکه از تعداد یک میلیون و 640 هزار واحد حدود یک میلیون و 320 هزار واحد در مرحله افتتاح و بهره‌برداری است، ادامه داد: تاکنون 4 هزار و 240 میلیارد تومان قسط توسط متقاضیان مسکن مهر پرداخت شده است و مقرر شده این مبلغ به پروژه‌های نیمه‌تمام و در حال احداث تخصیص یابد.

قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر خاطرنشان کرد: طی قراردادی که با بانک مرکزی و بانک مسکن منعقد شده است 50 هزار میلیارد تومان سقف کلی تسهیلات مسکن مهر پرداخت خواهد شد و تاکنون بالغ بر 45 هزار میلیارد تومان آن پرداخت شده و قرار است این مبلغ طی 20 سال به بانک مرکزی برگردانده شود.

این مسئول با اشاره به اینکه از بانک مرکزی و شوای تأمین پول و اعتبار سه سال تنفس گرفته‌ایم، بیان کرد: حدود 43 هزار میلیارد تومان از بانک مسکن پرداخت شده و در حال حاضر 45 هزار میلیارد تومان اعتبار باقی است که 2 هزار میلیارد تومان نیز در حال پرداخت است.

* فروش اقساطی بیش از یک میلیون واحد مسکن مهر

اصغری مهرآبادی تأکید کرد: تا امروز فروش اقساطی یک میلیون و 303 هزار واحد مسکن مهر انجام گرفته است.

وی در ادامه به پروژه‌های مسکن مهر در استان اصفهان اشاره و بیان کرد: استان اصفهان در پروژه احداث مسکن مهر مطلوب عمل کرده و تاکنون قرارداد 175 هزار واحد مسکن مهر منعقد شده است که 125 هزار واحد افتتاح و به بهره‌برداری رسیده است و مابقی تا سال آینده تحویل متقاضیان می‌شود.

قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر در ادامه به بازدیدی که امروز از پروژه‌های مسکن مهر شهرستان‌های گلپایگان و خوانسار داشت، اشاره کرد و گفت: در شهرستان خوانسار حدود 400 واحد مسکن مهر احداث شده و تعدادی از متقاضیان در این واحدها ساکن شده‌اند و از روند احداث و تحویل واحدها رضایت داشتند.

وی یادآور شد: در شهرستان خوانسار آماده‌سازی و محوطه‌سازی مسکن مهر تا حدودی انجام شده، اما هنوز با مشکل مواجه است با توجه به فصل سرما از محل اعتبارات وزارت راه مبلغی برای تهیه قیر در نظر می‌گیریم و بعد از این جلسه برای تخصیص اعتبار کامل آن برنامه‌ریزی خواهیم کرد.

* بهره‌برداری از 80 باب مسجد مسکن مهر در کشور

اصغری مهرآبادی اظهار کرد: برخی از واحدهای مسکن مهر در گلپایگان با کیفیت ساخته شده و برخی دیگر از کیفیت مطلوب برخوردار نیست و مردم از شرایط فعلی رضایت کافی ندارند.

وی یادآور شد: برای آماده‌سازی و تکمیل سه مسجد واحدهای مسکن مهر گلپایگان مبالغی در نظر گرفته و تصمیماتی اتخاذ شد تا هرچه سریع‌تر روند تکمیل مسجد به پایان برسد و در کل کشور تاکنون 300 باب مسجد از منابع داخلی برای پروژه‌های واحدهای مسکن احداث کرده‌ایم که 80 واحد آن در حال بهره‌برداری است.

* احداث 280 باب مدرسه در کشور

قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر در خصوص خدمات روبنایی مسکن مهر در کشور نیز چنین توضیح داد: تاکنون از منابع داخلی وزارت راه و شهرسازی و سازمان ملی زمین و شهرهای جدیدالاحداث 280 باب مدرسه احداث شده و 100 باب مدرسه به بهره‌برداری رسیده است و 55 هزار میلیارد تومان برای احداث مدرسه در نظر گرفته شده که به تدریج در اختیار سازمان نوسازی و تجهیز مدارس قرار می‌گیرد.

وی تشریح کرد: رویکرد دولت برای احداث مسکن مهر مثبت است و تمام تعهدات دولت گذشته را می‌پردازد و خدمات روبنایی و زیربنایی را انجام می‌دهد و وظیفه دارد برای اقشار آسیب‌پذیر و کم‌درآمد جامعه، مسکن احداث کند.

اصغری مهرآبادی در ادامه به اقدامات وزارت نیرو در خصوص مسکن مهر اشاره کرد و گفت: براساس آخرین آمار 220 میلیارد تومان از محل یارانه‌های وزارت راه و شهرسازی به وزارت نیرو برای انجام خدماتی مانند آب، برق و فاضلاب پرداخت شده است.

وی به مصوبه دولت دهم اشاره و بیان کرد: طبق مصوبه دولت دهم یک‌ هزار و 200 میلیارد تومان که سهم وزارت نیرو و دولت هر کدام 400 میلیارد تومان و 400 میلیارد تومان نیز سهم استانداری‌ها بود باید در اختیار وزارت نیرو قرار می‌گرفت و از این مبلغ تاکنون 800 میلیارد تومان تأمین شده و در اختیار وزارت نیرو قرار گرفته است، اما بازهم وزارت نیرو ادعا می‌کند یک‌ هزار و 700 میلیارد تومان دیگر بدهی دارد.

قائم‌مقام وزیر راه در طرح مسکن مهر با بیان اینکه پروژه مسکن مهر پروژه‌ وسیعی است، تصریح کرد: در یک‌ هزار و 131 شهر کشور پروژه مسکن مهر در حال احداث است و برخی از این واحدها در حال ساخت و برخی تکمیل شده و به بهره‌برداری رسیده است و سیاست کلی دولت و وزارت راه و شهرسازی اتمام پروژه‌ها با تمام توان است.

* بزرگ‌ترین مشکل وزارت راه محدودیت منابع مالی است

وی، بزرگ‌ترین مشکل این وزارتخانه را محدودیت منابع مالی عنوان کرد و افزود: برای احداث خدمات روبنایی مانند مسجد، مدرسه، پاسگاه، واحدهای آموزشی نیاز به اعتبار داریم و این مبلغ در بودجه سال 94 پیش‌بینی شده است.

اصغری مهرآبادی به یکی دیگر از مشکلات بیمه پرداخت و عنوان داشت: با وجود اینکه وزیر تعاون و رفاه اجتماعی دستور مکتوب داده‌ برخی از استان‌ها سلیقه‌ای عمل می‌کنند، بنا بر مصوبه دولت برابر هر متر مربع 5 هزار و 200 تومان بیمه باید پرداخت شود و بیمه موظف است طی 10 روز صورت حساب پرداخت کند، اما این امر با کارشکنی برخی از بیمه‌گذاران در تعدادی از استان‌ها اجرایی نمی‌شود.

وی همچنین به مالیات واحدهای مسکن مهر پرداخت و افزود: تنها یک تا دو استان کشور در این زمینه با مشکل مواجه هستند، اما در بیشتر استان‌ها برای هر واحد تا سقف 300 هزار تومان مالیات اخذ می‌شود.

قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر همچنین به افزایش سقف تسهیلات از 20 میلیون تومان به 30 میلیون تومان اشاره و تصریح کرد: این هم از مصوبات دولت دهم بود که در دولت یازدهم در حال بررسی این موضوع هستیم.

این مسئول در پایان اضافه کرد: برای تکمیل خدمات روبنایی مسکن مهر 5 هزار میلیارد تومان اعتبار لازم بوده و دولت مصمم است تا هرچه زودتر این مبلغ را تأمین کرده و تخصیص دهد.

انتهای پیام/63014/ذ40

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار