امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۰۸:۴۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 127201
تاریخ انتشار: ۲۹ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 12
به گزارش خبرنگار حوزه دولت پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، علی یونسی مشاور و دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های مذهبی با حضور در

به گزارش خبرنگار حوزه دولت پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، علی یونسی مشاور و دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های مذهبی با حضور در اختتامیه همایش ملی اعتدال که از صبح امروز (چهارشنبه) 28 آبان‌ در کتابخانه ملی برگزار شد به تشریح منشاء گروه‌های افراطی و تکفیری پرداخت و گفت: اگر بخواهیم منشا این گروه‌ها را بررسی کنیم به فرمایشی از امام علی (ع) استناد می‌کنم که می‌گویند: جهل و نادانی موجب و منشاء خروج از اعتدال است که این تعریف بسیار زیبا است چرا که اعمال گروه‌های افراطی و تفریطی جاهلانه است که در مقابل آن رفتار حاکمانه و خردمندانه وجود دارد.

وی با بیان اینکه اعتدال به معنی حرکت با عقل و درایت و حکمت است، تصریح کرد: اگر خارج از آن عملی انجام شود جاهلانه است حال ممکن است این تعصبات در عرصه دینی، مذهبی، قومی، نژادی و ناسیونالیستی صورت گیرد.

یونسی ادامه داد: وقتی افراط در گروهی پیدا می‌شود خطرناک می‌شود و این امر اگر نگاه دینی پیدا کند متاسفانه ماندگار شده و به یک حرکت بنیادی تبدیل می‌شود.

وی ادامه داد: بنابراین اگر حرکت‌های افراطی و تفریطی با انگاره‌های دینی پیوند بخورند ماندگار می‌شوند و با یک شیوه ترویج شده و باقی می‌مانند و خطر بازگشت به جنگهای دینی و مذهبی جهان را همیشه تهدید می‌کند.

دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقلیت‌ها و قومیت‌های مذهبی با بیان اینکه جنگ‌های صلیبی نمونه‌ای از جنگهای در طول تاریخ بشر است، خاطرنشان کرد: گروه‌های تکفیری که امروز ظهور کرده‌اند در همه ادیان و مذاهب بدون انشعاب سابقه دارند و هیچ دینی نمی‌تواند خود را از این امر مبرا کند و بگوید دین ما اثری از افراط و تفریط نداشته است.

یونسی با بیان اینکه این امر در دنیای اسلام نیز صورت گرفته است، تصریح کرد: در این خصوص باید چاره‌ای بیاندیشیم چرا که پیدایش این تفکر در دنیای اسلام برای اولین بار در زمان حکومت کوتاه مدت امام علی (ع) شروع شد و این گروه خوارج نامیده شدند.

وی ادامه داد: یک جریان تندرو که با حکومت‌های دیگر هم درگیر شده‌اند و این بدعت را وارد کرده‌اند و راهکار مبارزه با کفر قتل و آدم‌کشی انتخاب شد درحالیکه در احادیث فراوانی وجود دارد که اگر کسی کلمه لا اله الله را بگوید و رو به قبله نماز بخواند حق ندارید او را به خاطر عملش کافر اعلام کنید و در سیره پیامبر (ص) نیز با همه کسانی که به ظاهر ادعای اسلام می‌کردند این امر وجود داشته است.

یونسی با بیان اینکه اسلام راهکارهای نظری و عملی را برای مبارزه با گروه‌های تکفیری در بر دارد، خاطرنشان کرد: شاخص‌های نظری برای مقابله با بی اعتدالی و افراط و تفریط را اسلام ارائه داده و بر آن تاکید کرده است و از همان آغاز بعثت پیامبر و قرآن بر شاخصه‌های آن تاکید داشتند.

وی ادامه داد: از جمله شاخص‌های آن می‌توان به شاخص عقل و عقلانیت، علم و عدالت اشاره کرد که در شاخص عقل و عقلانیت، عقل معیاری برای تشخیص حق و باطل است و هرچیزی را باید متکی به عقل کرد و اگر کسی با این ملاک عمل کند اسلام او را قبول دارد و اصول دینی نیز باید توسط عقل به دست آمده باشد چرا که اسلام برای کرامت انسان احترام قائل است.

وی در تشریح شاخصه علم گفت: اگر در آغاز بعثت اسلام نگاه کنیم می بینیم که با علم شروع می‌شود و در تشریح شاخصه عدالت هم باید بگوییم آنقدر مهم است که از نظر مذهب تشیع یک اصل قرار گرفته و هرچیزی را که به دین نسبت می‌دهیم باید با عقل بسنجیم.

دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقلیت‌ها و قومیت‌های مذهبی با بیان اینکه این ملاک‌ها را باید قبل از آنکه مسلمان شویم به ما آموزش بدهند خاطرنشان کرد: این بحث نظری در اسلام برای جلوگیری از افراط و تفریط است چرا که همه علمای اسلام در طول تاریخ این امر را قبول داشته‌اند و اسلام به ما اجازه نداده است که حتی در برخورد با دشمنان خود از اعتدال، عقل، علم و عدالت خارج شویم.

وی با اشاره به این شعر حافظ مبنی بر اینکه آسایش دو گیتی تفسیر این دو حرف است ، با دوستان مروت با دشمنان مدارا ، خاطرنشان کرد: ما باید در مورد دشمنان خود نیز با عدالت رفتار کنیم چه برسد به دوستانمان و این امر بسیار مهمی است.

یونسی در پایان با بیان اینکه اوج توان یک مسلمان تقوا داشتن است، خاطرنشان کرد: باید به نحوی رفتار کنیم که در برخورد با دشمنان خود نیز از علم ، عقل و عدالت خارج نشویم نه اینکه به جان هم بیفتیم یا همدیگر را متهم کنیم چرا که در این صورت اخلاقمان ضد انسانی می‌شود و امیدوارم خداوند همیشه ما را در مسیر اعتدال حفظ کند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها