امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۱۰:۴۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 127214
تاریخ انتشار: ۲۹ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 22
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران در شماره امروز این روزنامه مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران در شماره امروز این روزنامه مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران پیرامون عدم انطباق طرح‌های جامع و تفصیلی تهران از سوی معاون معماری و شهرسازی و دبیر شورای عالی معماری و شهرسازی به استاندار و رئیس شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان تهران، شهردار تهران، رئیس شورای اسلامی شهر تهران ابلاغ شد.

متن این ابلاغیه را در زیر می‌خوانید:

استاندار محترم و رئیس شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان تهران
شهردار محترم تهران
رئیس محترم شورای اسلامی شهر تهران

شورای عالـی شهرسازی و معمـاری ایران در ادامه مصـوبه جلـسه مورخ 1393/7/28 خود و در روند بررسی موضوع مغایرتهای طرح تفصیلی شهر تهران با طرح جامع مصوب 1386 با عنایت به صورتجلسه کمیته فنی شورای عالی و پیشنهادات شورای اسلامی و شهرداری تهران در جلسه مورخ 1393/8/5 خود به شرح زیر تصمیم‌گیری نمود:

4ـ درخصوص بند 5 ـ3 و تبصره‌های ذیل آن (پیرامون کاهش طبقات مجاز زیر پهنه براساس محدودیت‌های عرض معبر و یا اندازه قطعه)، دستورالعملی ظرف مدت یک ماه تهیه و به تصویب کمیسیون ماده 5 برسد. با توجه به اهمیت موضوع و نقشی که این بند در نظام بخشیدن به ساخت و ساز در شهر تهران دارد، دبیرخانه شورای عالی موظف است در صورت عدم تهیه و تصویب دستورالعمل مذکور، رأساً نسبت به تهیه و ارائه آن به شورای عالی جهت اخذ تصمیم مقتضی اقدام نماید. علاوه بر این تدقیق نقشه‌های مربوط به این بند براساس دستورالعمل فوق‌الذکر توسط شهرداری و حداکثر ظرف مدت 4 ماه پس از تهیه و تصویب دستورالعمل مذکور انجام و به تصویب کمیسیون ماده 5 برسد. تأکید می‌شود در تهیه دستورالعمل فوق‌الذکر موضوع بند 2ـ1ـ6 ضوابط طرح جامع مورد توجه، بررسی و بازبینی قرار گیرد.

5 ـ ضرورت تسریع در بازنگری ضوابط ساخت و ساز بافتهای فرسوده شهری و عدم ارائه هرگونه امتیاز تشویقی تراکمی برای سایر بافتها از جمله لغو تعریف بافت ناپایدار کلیه بندهای تشویقی مربوط به بافت ناپایدار (از جمله بند 15).

تبصره ـ بدیهی است هرگونه پیشنهاد در مورد تغییر مساحت محدوده و یا ضوابط خاص احداث بنا در این محدوده‌ها پس از تصویب کمیسیون ماده 5 باید به تصویب شورای عالی شهرسازی و معماری برسد.

6 ـ در مورد تبصره بند 2ـ 8 موضوع امکان افزایش سطح اشغال بیش از میزان تعیین شده در جداول چهارگانه استفاده از اراضی از طریق تصویب در کمیسیون ماده 5، ضوابط تبصره 4 ذیل بند 1ـ3ـ6 سند اصلی طرح جامع مبنی بر ممنوعیت هرگونه افزایش سطح اشغال اعمال گردد.

7 ـ بند 4ـ2 و تبصره‌های ذیل آن در ضوابط طرح تفصیلی به طور کامل حذف می‌گردد. در مورد بند 3ـ 8 ضوابط طرح تفصیلی، حداکثر افزایش طبقات با رعایت سقف تراکم مجاز و بر مبنای دستورالعملی که به تصویب کمیسیون ماده 5 خواهد رسید، حداکثر معادل یک طبقه تعیین می‌گردد.

8 ـ در مورد بند 13ـ2 ضوابط طرح تفصیلی، طرح ویژه‌ای برای بافت ارزشمند معاصر نارمک توسط شهرداری تهران تهیه و ظرف مدت یک ماه به تصویب کمیسیون ماده 5 شهر تهران برسد.

9ـ از آنجا که مقررات ملی ساختمان در سلسله مراتب اسناد بر ضوابط کلیه طرحهای تفصیلی حاکم است، دبیرخانه شورای عالی موظف است نسبت به احصاء مغایرتهای ضوابط و مقررات طرح تفصیلی شهر تهران با این مقررات اقدام و نتیجه را جهت اخذ تصمیم به شورای عالی ارائه نماید.

10ـ بند 29ـ16 ضوابط طرح تفصیلی در مورد منطقه 22 تهران بطور کامل حذف می‌گردد. شهرداری تهران موظف است طرح تفصیلی ویژه منطقه 22 را با تأکید بر حفظ مسایل زیست محیطی و نقش این منطقه در بهبود کیفیت هوای شهر تهران و کاهش بارگذاری و فضای توسعه آتی شهر تهران ظرف مدت 3 ماه تهیه و به تصویب کمیسیون ماده 5 رسانده و به شورای عالی جهت تصویب نهایی ارائه نماید.

11ـ تمام اراضـی با مساحت بیش از یک هزار متر مربع در منطقه 22 شهر تهران بصورت 30% سهم مالکین و 70% سهم شهرداری برای تأمین خدمات عمومی عمل گردد.

12ـ در هیچ حالتی تراکم تشویقی متعلق به یک ملک (اعم از تراکم تشویقی باغات ـ بافت فرسوده ـ تجمیع قطعات و ...) از یک طبقه تجاوز ننماید.

معاون معماری و شهرسازی و دبیر شورای عالی معماری و شهرسازی ـ پیروز حناچی

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها