امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۲۳:۳۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 127225
تاریخ انتشار: ۲۹ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 16
به گزارش گروه جامعه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، بر اساس آخرین آمار وزارت گردشگری و آثار تاریخی ترکیه، موزه و مقبره مولانا، شاعر و عارف  ...

به گزارش گروه جامعه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، بر اساس آخرین آمار وزارت گردشگری و آثار تاریخی ترکیه، موزه و مقبره مولانا، شاعر و عارف  پارسی‌گوی در شهر تاریخی قونیه این کشور که به تازگی عملیات بازسازی آن پایان یافته، به جاذبه سوم گردشگری ترکیه تبدیل شده است.

موزه و مقبره مولانا موزه و مقبره مولانا در هشت ماهه نخست سال جاری میلادی میزبان 2 میلیون و 46 هزار بازدیدکننده بود که بخش اعظم آنها گردشگرانی از کشورهای آسیای میانه و اروپا بودند.

بنای اولیه مقبره مولانا در دوران حکومت سلجوقیان ساخته شده و طی سالها توسعه یافته و موزه مولانا نیز در مجاورت آن احداث شده که آثار تاریخی ارزشمندی را در معرض دید عموم قرار داده است.

در قالب پروژه‌ مرمت موزه و مقبره مولانا که هزینه‌ آن توسط اداره‌ ایالتی فرهنگی و گردشگری تأمین شد، بازسازی مناره‌ مقبره  کامل شد، اتاق‌های دراویش به ‌شکل اولیه در قرن 16 میلادی بازسازی شدند، کاشی‌های قدیمی با کاشی‌های جدید جایگزین و  کاشی‌های سطح داخلی گنبد مقبره مرمت شده و نمای خارجی موزه نیز نورپردازی و فضای بیرونی آن احیا شد.

موزه و مقبره مولانا در حال حاضر روزانه میزبان حدود 9 هزار بازدیدکننده  است که به باور کارشناسان این بنای تاریخی شرایط لازم برای پذیرایی از این تعداد بازدیدکننده در روز را نداشته و احتمال دارد یک سیستم تعیین وقت قبلی برای بازدید که در مورد بسیاری از موزه‌ها و بناهای تاریخی اجرا شده در این مکان نیز اجرایی شود.

ترکیه در سال 2013 با میزبانی از 34 میلیون گردشگر حدود 25 میلیارد دلار از محل صنعت گردشگری درآمد دارد و دولت این کشور قصد دارد این رقم را با میزبانی از 50 میلیون گردشگر به حدود 50 میلیارد دلار در سال 2023 افزایش دهد که حاصل آن قرار گرفتن ترکیه در جمع 5 مقصد برتر گردشگری جهان خواهد بود.

در حال حاضر بخش اعظم گردشگران ترکیه از کشورهای عربی حوزه خلیج‌فارس، انگلیس، آلمان، روسیه، بلغارستان، هلند، گرجستان، فرانسه، سوریه و ایتالیا بوده و دولت این کشور در حال برنامه ریزی برای جذب گردشگر از آفریقا و کشورهای منطقه آمریکای جنوبی است.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها