امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۰۶:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 127261
تاریخ انتشار: ۲۹ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 13
به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «جو بایدن» معاون رئیس جمهوری آمریکا فردا، پنج شنبه سفر دوره‌ای اروپایی خود را آغاز ...

به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «جو بایدن» معاون رئیس جمهوری آمریکا فردا، پنج شنبه سفر دوره‌ای اروپایی خود را آغاز می‌کند که در چارچوب آن به کی‌یف هم سفر خواهد نمود.

روزنامه «کامرسانت» روسیه در مقاله‌ای با اشاره به این مسئله می‌نویسد: در آستانه این سفر گروهی از سناتورهای با نفوذ آمریکایی از کاخ سفید خواستند تا ارسال سلاح و تسلیحات سنگین به اوکراین را آغاز کند، این در حالی است که مسکو نگران تلاش‌ها برای عضویت اوکراین در ناتو و گسترش این سازمان به سمت مرزهای روسیه است.

مقامات واشنگتن پنهان نمی‌کنند که سفر بایدن به اوکراین باید یک هشدار جدی برای روسیه باشد. کشورهای غربی در نشست سران گروه 20 در استرالیا نیز تاکید کرد که حل و فصل بحران در شرق اوکراین، یکی از اولویت‌های مهم در عرصه سیاست جهانی است و آنها به اعمال فشار خود بر مسکو تا رسیدن به نتیجه مطلوب ادامه خواهند داد.

این در حالی است که گروهی از سناتورهای بانفوذ آمریکایی در درخواستی رسمی از «باراک اوباما» خواستار شدت عمل بیشتر در برخورد با روسیه و ارسال سلاح و تجهیزات سنگین نظامی به اوکراین و حمایت از آنها برای دفاع از خود در برابر تجاوزات روسیه شدند.

کامرسانت می‌افزاید: در عین حال در مسکو معتقدند که کشورهای عضو ناتو با اقدامات خویش به بهانه حل و فصل بحران اوکراین، درصدد برهم زدن توازن نیروها و گسترش این سازمان به سمت شرق هستند و به همین دلیل روسیه خواستار تضمین صددرصد است که اوکراین به عضویت ناتو در نخواهد آمد. این مسئله‌ای است که شب گذشته از سوی دمیتری پسکوف» سخنگوی دفتر ریاست‌جمهوری روسیه مطرح شد.

وی گفت: «ما می‌خواستیم تضمین صددرصد را از زبان شرکای غربی خود بشنویم که کسی در فکر آن نباشد که اوکراین را به عضویت ناتو درآورد. ما مایل بودیم بشنویم که ناتو حرکت به سمت مرزهای روسیه را متوقف کرده است. می‌خواستیم مطمئن شویم که پیمان ناتو تلاش برای برهم زدن توازن نیروها را متوقف کرده است ولی متاسفانه هنوز چنین تضمینی به ما داده نشده است».

لازم به یادآوری است که «ینس استولتنبرگ» دبیرکل جدید ناتو اخیرا اعلام کرده است که مسئله عضویت اوکراین در  پیمان آتلانتیک شمالی در دستور کار این سازمان قرار ندارد.

البته مقامات کی‌یف همواره تاکید دارند که به سمت همگرایی اورآتلانتیکی حرکت خواهند کرد. ضمن اینکه «پترو پروشنکو» رئیس‌جمهوری اوکراین نیز اعتراف نموده که در شرایط کنونی هنوز بسیار زود است از عضویت اوکراین در پیمان ناتو صحبت کرد.

البته سازمان پیمان آتلانتیک شمالی قصد دارد هزینه‌ای معادل 15 میلیون یورو به منظور اجرای اصلاحات در ساختارهای نظامی و ارتش اوکراین به این کشور کمک مالی کند.

«کامرسانت» نوشته است: دبیرکل ناتو در اظهارات خویش اطمینان داده است که تقویت توان نظامی این سازمان در جهت رویارویی با روسیه نیست، البته این سخنان در حالی صورت می‌گیرد که نیروهای نظامی ناتو در حال استقرار در هر نقطه ای در نزدیکترین فاصله به مرز روسیه هستند. به عقیده کارشناسان، این مسئله یکی از موارد نقض آشکار وعده های قبلی مقامات بروکسل است که مسکو پیش از این نگران آن بود و در غرب فقط به دادن وعده اکتفا شده بود.

«کیریل کوکتیش» کارشناس مسائل ژئوپلیتیک روسیه در گفت‌وگو با خبرنگار این روزنامه گفت: «غرب بارها وعده‌های داده شده خود از جمله در خصوص عدم گسترش بیشتر ناتو به سمت شرق را نقض کرده است».

«میخائیل گورباچف» آخرین رئیس جمهوری اتحاد جماهیر شوروی نیز به تازگی در مصاحبه‌ای گفته است: «آمریکایی‌ها وعده خود در خصوص عدم گسترش ناتو تا پشت مرزهای روسیه را نقض کرده‌اند، بنابراین مسلما روسیه دیگر نمی‌تواند به آنها اعتماد کند».

«سرگئی کاراگانوف» رئیس هیئت رئیسه شورای سیاست خارجی و دفاعی روسیه نیز معتقد است: «زمانی که روسیه هنوز کشور ضعیفی بود، نمی‌توانست در خصوص موارد نقض تعهدات و وعده ها برخورد قاطعی انجام دهد، ولی اکنون روسیه با حفظ توان بالقوه هسته‌ای خود و تقویت قابل اطمینان نیروهای مسلح خویش، قادر است از منافع ملی خویش دفاع کند. هرچند علیرغم این مسئله ، غرب هنوز عجله‌ای برای اجرای تعهدات خویش به خرج نمی‌دهد».

به گفته وی، برای این منظور لازم است تا روسیه اقتصاد خود را چنان محکم کند که با تغییر اوضاع جهانی آسیبی به آن وارد نشود و در آن صورت است که غرب در مبارزه خود با روسیه محکوم به شکست خواهد بود.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها