امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۰۰:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 127290
تاریخ انتشار: ۲۹ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 13
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در حالی که کمتر از یک هفته تا ضرب‌الاجل مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه موسوم به 1+5 باقی ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در حالی که کمتر از یک هفته تا ضرب‌الاجل مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه موسوم به 1+5 باقی مانده، خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی با موضوع این گفت‌وگوها، دیدار روز چهارشنبه «جان کری» وزیر خارجه آمریکا با همتایان فرانسوی و سعودی‌اش را دارای اهمیت کلیدی در مذاکرات دانسته است.
در بخشی از این گزارش آمده است: «کری در پاریس با "سعود الفیصل" وزیر خارجه عربستان سعودی و "لوران فابیوس" وزیر خارجه فرانسه دیدار می‌کند. این دیدارهای از اهمیت کلیدی برخوردار هستند، چراکه از یک سو سال گذشته مخالفت‌های فرانسه حصول توافق موقت را چند هفته به تأخیر انداخت و از سوی دیگر عربستان سعودی همچنان عمیقا نگران است که نکند ایران به عنوان رقیب ریاض از غرب امتیاز بگیرد.»
این گزارش می‌افزاید: «دولت اوباما همچنین باید جمهوری‌خواهان و بسیاری از قانونگذاران دموکرات را در داخل راضی کند. در یک گردش موضع، بسیاری در کنگره که پیش از این مخالف تمدید مجدد مذاکرات با ایران بودند،‌حالا تمدید را مسیری می‌دانند که به توافقی که مسیر ایران به سمت بمب را به میزان کافی مسدود نکند، ارجح می‌دانند.»
در ادامه گزارش آسوشیتدپرس آمده است: «به خصوص جمهوری‌خواهان به دنبال آن هستند که زمان بیشتری به دست آورند تا تلاش کنند با تصویب قوانینی، ایران را برای دادن امتیازهای بیشتر، تحت فشار قرار دهند. دستیاران جمهوری‌خواهان در سنا که خواسته‌اند نامشان فاش نشود، می‌گویند جمهوری‌خواهان قصد دارند در ماه ژانویه پس از آنکه کنترل سنا را به دست گرفتند، بسته تحریم‌های مشروط را مطرح کنند. با وجود آنکه اوباما تهدید کرده است که هر تحریم تازه‌ای را که دیپلماسی را تهدید کند، وتو می‌کند، برخی از دموکرات‌ها نیز با این طرح جمهوری‌خواهان همراه هستند.»
نویسنده گزارش در پایان آورده است: «حتی اسرائیل، که از اصلی‌ترین مخالفان تعامل دیپلماتیک غرب با تهران بوده است، اشاره کرده است که راضی به تمدید است. یک مقام اسرائیلی گفته است که این گزینه این امکان را می‌دهد که با افزودن تحریم‌های اقتصادی، بتوان به توافق بهتری دست یافت.»
دور تازه مذاکرات هسته‌ای ایران و اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل به علاوه آلمان روز سه‌شنبه در حالی در شهر وین اتریش آغاز شد که طرفین برای رسیدن به توافق جامع تنها تا روز سوم آذر زمان دارند. پابرجا بودن اختلافات گمانه‌زنی‌هایی را در رابطه با احتمال تمدید مهلت مذاکرات، مطرح کرده است.
انتهای پیام/ق

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار