امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۲۲:۵۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 127292
تاریخ انتشار: ۲۹ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 15
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، رادیو بین‌المللی فرانسه در آستانه دور جدید و حساس مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 طی ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، رادیو بین‌المللی فرانسه در آستانه دور جدید و حساس مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 طی گزارشی نوشت ایران و کشورهای عضو گروه 1+5 دور نهایی مذاکرات هسته‌ای را که طبق قرار از پیش تعیین شده 24 نوامبر به پایان خواهد رسید، در حالی آغاز کرده‌اند که امید چندانی نسبت به حصول توافق جامع برای پایان دادن به پرونده هسته‌ای ایران و لغو تحریم‌های اقتصادی که به اقتصاد این کشور لطمه وارد کرده، نیست.

ایران پیش از هر چیز خواستار توسعه برنامه غنی‌سازی اورانیوم خود است و در ازای آن وعده شفاف‌سازی در خصوص برنامه هسته‌ای خود را داده است.

تهران در حال حاضر حدود 20 هزار سانتریفیوژ دارد که حدود نیمی از آنها فعال هستند و ایران خواستار آن است که بتواند این تعداد سانتریفیوژ خود را در چارچوب توافق با قدرت‌های بزرگ حفظ کند و طی مدت هفت سال ظرفیت غنی‌سازی خود برای تولید سوخت لازم برای مراکز هسته‌ای خود را افزایش دهد اما آمریکا و کشورهای غربی مخالف چنین چشم‌اندازی هستند و ادعا می‌کنند که این امر امکان ساخت بمب اتم را برای ایران فراهم می‌کند.

به گزارش رادیو فرانسه، ایران همچنین خواستار جدول زمانی دقیق لغو تحریم‌های بین‌المللی به ویژه تحریم‌های آمریکا و اروپاست که به اقتصاد آن لطمه وارد کرده‌اند.

از ماه ژوئیه گذشته تاکنون، مذاکرات حول این دو مسئله مهم و کلیدی در جریان است، اما باید گفت که هم‌اکنون شانس طرفین برای دستیابی به توافق قابل قبول تا مهلت مقرر 24 نوامبر (سوم آذر) اندک است.

تازه‌ترین دور از مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه موسوم به 1+5 روز سه‌شنبه در حالی در شهر وین اتریش آغاز شد که طرفین برای رسیدن به توافق هسته‌ای تنها تا روز سوم آذر زمان دارند. محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در آغاز مذاکرات تصریح کرد که ایران در برابر «زیاده‌خواهی‌ها» مقاومت خواهد کرد.

بر اساس توافق موقتی که سال گذشته در شهر ژنو سوئیس به دست آمد، طرف غربی متعهد شده است تمامی تحریم‌های ایران را پس از حصول توافق جامع، لغو کند. بر اساس آن توافق که یکبار در تیر ماه تمدید شد، طرفین برای رسیدن به راهکار جامع تنها تا روز سوم آذر زمان دارند و گفته می‌شود عدم پایبندی واشنگتن و سه کشور اروپایی برای لغو تحریم‌ها بر اساس توافق ژنو، اصلی‌ترین مانع حصول توافق است.

انتهای پیام/ق

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها