امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۰۶:۳۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 127294
تاریخ انتشار: ۲۹ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 69
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،‌نشست هم اندیشی ناشران با شهردار تهران شب گذشته 27 آبان ماه با حضور شهردار تهران، ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،‌نشست هم اندیشی ناشران با شهردار تهران شب گذشته 27 آبان ماه با حضور شهردار تهران، سیدعباس صالحی معاون فرهنگی وزیر ارشاد و جمعی از ناشران و نمایندگان انجمن‌های نشر کشور در بوستان گفتگو برگزار شد.
 
*‌آموزگار: تصدیگری دولت از دلایل ناکارآمدی نظام تولید و توزیع کتاب است
 
محمود آموزگار، رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران در این مراسم گفت: نظام توزیع کتاب شکافی بزرگ در بدنه نشر محسوب می‌شود و اضمحلال کتابفروشی‌ها با رکود روزافزون و عدم تناسب سرمایه‌گذاری و سود حاصل از آن به مرز فاجعه‌باری نزدیک می‌شود. در اصلاح نظام توزیع و فروش باید به تولید، تقاضای کتاب، اندیشه و این نیز نیازمند اصلاحات اساسی در ساختار اقتصاد و مدیریت نشر کشور است. سیاست‌گذاری فرهنگی و نوع سیاست‌های حمایتی ناشی از تصدیگری دولت از دیگر دلایل ناکارآمدی نظام رایج تولید و توزیع کتاب است.
 
وی بیان کرد: نگرش دولت فرهنگی‌ آری فرهنگی دولت نه در بدنه اجرایی کشور فراگیر نشده و به رغم نظر مقام‌های عالی وزارت ارشاد سکان فرهنگ در حد انتظار به اهلش واگذار نگردیده است.
 


 

رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران تصریح کرد: هدف چرخه نشر ورود کتاب به سبد خانوار است یکی از موانع اساسی این چرخه محدودیت ویترین و عرضه کتاب است. رشد کمی و کیفی صنعت نشر تابعه‌ای از اهمیت بخش‌های تولید، توزیع و فروش است که توسعه این مجموعه باید همگون و پایدار باشد.
 
آموزگار گفت: به منظور ایجاد ثبات در فضای کسب و کار و کاهش هزینه‌های راه اندازی مؤسسات تولیدی و توزیعی کالاهای فرهنگی، طرح تخصیص کاربری فرهنگی برای مراکز انتشاراتی، توزیعی و کتابفروشی در سال 85 توسط اتحادیه تدوین و به مجلس ارائه شد.
 
وی افزود: ‌به اعتقاد ما این طرح یکی از مناسب‌ترین جایگزین‌های یارانه نشر است این طرح یکی از حمایت‌های بنیادین از صنعت نشر کشور است که منجر به رشد پایدار و غیر متکی به رانت و دولت خواهد بود.
 
آموزگار در ادامه، راهبردها و راهکارهای پیشنهادی اتحادیه را برشمرد و گفت:‌ اول، تحولات ناشی از جهانی شدن با پیشرفت ابزارهای رسانه‌های صدای خود را به گوش همه شهروندان از جمله ذی‌نفعان صنعت نشر نیز رسانده و آنان را به میزان زیادی بر اهمیت و جایگاه صنایع فرهنگی و صنعت نشر آگاه ساخته است. دوم، وزارت ارشاد با جایگاه رسمی و قانونی خویش بیشترین ارتباط و تأثیر را بر امور فرهنگی کشور از جمله صنعت نشر داشته است و بیشترین انتظارات در زمینه بهبود سیاست‌گذاری کاهش و رها‌سازی تصدی‌های دولتی در امور فرهنگی، کاهش معضلات ساختاری و اعمال سختگیرانه دولتی از آنان است.
 
وی ادامه داد: سومین راهبرد، رویکردها و جهت‌‌گیری‌های حمایت از صنعت نشر شایسته است که ذیل عنوان کمترین میزان مداخله و بیشترین میزان واگذاری به ذی‌نفعان قابل تعریف باشد.
 
آموزگار در پایان درباره موارد اصلاحی آیین‌نامه اجرایی مصوبه ساماندهی، تشریح کرد: از جمله این موارد اصلاحی می توان به همکاری در کاربری فرهنگی برای کتابفروشان موزعان کتابفروشان در طبقات اول اماکن مانند داروخانه‌ها، گسترش کتابخانه‌ها در فرهنگسراها و پارک‌ها و تأمین کتاب‌های مورد نیاز آنها، تبلیغات محیطی شهری در خصوص کتاب، حذف عوارض پسماند و کسب و پیشه و تابلوهای سردرب مراکز نشر، توزیع و کتابفروشی‌ها، کمک به ایجاد بازارچه کتاب در مناطق 22 گانه شهرداری، زیباسازی راستاهای کتاب و نشر در خیابان انقلاب، تجدید تفاهم اتحادیه با مناطق مختلف شهرداری برای فعالیت ناشران و موضعان ساکن محدوده‌های منطقه 6 و 11 شهری که این فهرست در کلیت تقدم شما خواهد شد. همچنین از آقای صالحی معاون فرهنگی تقاضا داریم در مواردی چون حمایت از حقوق نشر،‌همکاری برای انتقال حق صدور پروانه نشر به اتحادیه صنفی،‌همکاری برای اصلاح بند «ل» ماده 139 قانون مالیات‌های مستقیم، خرید کتاب از ناشران و تجهیز کتابخانه‌ها همچنین واسپاری امور فرهنگی به تشکل‌های کتاب و نشر همکاری کنند، اشاره کرد.
 
* فریدون: به تعداد انگشتان دست کتابفروشی تخصصی کودک نداریم
 
عبدالعظیم فریدون، نماینده اتحادیه ناشران کودک و نوجوان نیز در سخنانی گفت: شاخصه فرهنگی کشورها به سطح مطالعه بر می گردد و کشوری که توسعه یافته است، تاثیرات کمتری از فرهنگ بیگانه می گیرد. این یک امر بدیهی است و چون زمان بازگشت ندارد کشورهایی که غفلت کنند قابل جبران نیست. متاسفانه کشور ما به لحاظ رشد نشر، در دهه 90 دچار افت شدیم و شاید به این دلیل بود که ما توجه بیشتری به بچه هایمان داشتیم و حالا که آنها بزرگ شدند، درک درستی از وضعیت نشر کودک نداریم.
 وی با ابراز تاسف از اینکه به تعداد انگشتان دست کتابفروشی تخصصی کودک نداریم، بیان کرد: باید آسیب شناسی جدی در این زمینه داشته باشیم و از تجربه انباشته همکاران استفاده کنیم که امیدوارم با دست توانای شما راهکاری پیدا شود.

فریدون گفت: حدود یک دهه است مجتمع های تجاری در شهر احداث می شوند اما چرا در این مجتمع ها، یک کتابفروشی وجود ندارد و سوال من این است که وظیفه کیست که به این امر بپردازد.
 
مریم جدلی، نماینده اتحادیه زنان ناشر نیز در این نشست با تاکید بر افزایش فعالیت زنان ناشر، گفت:مشکلات بانوان ناشر بیشتر از زنان است، بنابراین خواهش می کنم فضاهایی جداگانه اختصاص داده شود.
 
طوسی، نماینده بخش توزیع کتاب نیز درباره سیستم توزیع کتاب گفت: مشکلات بخش توزیع کتاب، از جواز کسب تا حمل و نقل را شامل می شود و ساده ترین مشکل ما در سطح شهر، مشکل طرح ترافیک برای تردد است.
 
* قدیانی: شهردار فضای کتاب در هایپراستار را ببیند و با شهروند مقایسه کند
 
نادر قدیانی، رئیس سابق اتحادیه ناشران و کتابفروشان دراین مراسم، به شغل دوم ناشران کودک اشاره کرد و گفت: از شهردار می خواهم که در هفته کتاب برای 10 دقیقه به هایپراستار برود و فضای اختصاص داده شده به کتاب را در این فروشگاه ببیند تا بعد از آن درباره جایگاه فروشگاه شهروند و رفاه از شما بپرسیم که برای کتاب چه کرده‌اید؟
 
 


 

* میرزابابایی: چرا با وجود بوستان گفت‌وگو نمایشگاه‌های ما در دانشگاه برگزار شود؟
 
حامد میرزابابایی، نماینده اتحادیه ناشران بین الملل نیز با اشاره به اینکه صنعت نشر در ایران جایگاهی ندارد و موردحمایت هم واقع نمی‌شود، گفت: در کشورهای جهان نظیر آلمان و انگلستان از صنعت نشر از جانب حاکمیت مورد حمایت واقع می شود، بنابریان همه دستگاه ها مسئولند که از این صنعت حمایت کنند.
 
به گفته وی، نمی توان از هر چاهی نفت درآورد، اما ما در این مجال درخواست های کوچکی داریم که با دستور جناب شهردار سرعت می گیرد.
 
میرزابابایی خاطرنشان کرد: چرا با وجود فضایی چون بوستان گفتگو و ارائه تخفیف 80 الی 90 درصدی، نمایشگاه کتب کاربردی و دانشگاهی باید در سالن تربیت بدنی دانشگاه تربیت مدرس برپا شود؟
 
وی از شهردار درخواست کرد که ساختمانی برای کلیه اتحادیه ها و تشکل های نشر که تعداد آنها بسیار کم است در نظر گرفته شود تا با مشکل اجاره و مشکلات دیگر سکونت مواجه نشوند.
 
احمدی، نماینده نشر الکترونیک نیز خواستار ساماندهی نشر الکترونیک و فرهنگسازی دراین زمینه برای یکسان‌سازی با نشر کاغذی شد.
 
برزین ضرغامی، دبیر ستاد هفته کتاب نیز در این مراسم خطاب به شهردار تهران گفت: این انتظار می رود با توجه به اهتمام شما نسبت به موضوع نشر و کتاب، مشکل دوستان اتحادیه ها و تشکل های نشر همانند اصناف دیگر مثل سینما با حمایت و کمک شما حل شود.
انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها