امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۲۰:۴۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 127296
تاریخ انتشار: ۲۹ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 34
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مراسم پرسش و پاسخ کتابداران با دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور صبح امروز در ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مراسم پرسش و پاسخ کتابداران با دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور صبح امروز در قزوین با حضور علیرضا مختارپور برگزار شد.

بر اساس این گزارش، مختارپور ابتدا سخنانی پیرامون برخی درخواست‌های کتابداران که از طریق نامه، ایمیل و حتی طرق مختلف به وی واصل شده بود توضیحاتی داد و گفت: تا جایی که توانسته‌ام سعی کردم موارد درخواستی را پیگیری کنم و سؤالات و مشکلات را برطرف کنم که این موضوع مربوط به همه استان‌ها می‌شود البته پس از مراسم اختتامیه کارتن کتاب و روز گذشته در تالار وحدت با کتابداران مفصل صحبت کردم البته برخی مسائل مطرحی شخصی است که می‌توان حل کرد مثل بیمه، نحوه استخدام، آزمون و ... .
 
* متهم هستم از حقوق کتابداران سخن می‌گویم

وی در ادامه با بیان اینکه در استان قزوین 2 کتابدار روستایی داریم و انجمن نداریم، گفت: در برخی موارد مطرح می‌شود که کمبود حقوق داریم، مشکل مهدکودک داشته، مرخصی‌ها کم است و .... البته ما سعی در حل آنها داریم اما همواره بنده متهم شده‌ام که همیشه از کتابداران سخن می‌گویم و از حقوق آنها سخن می‌گویم.

وی افزود: ما کتابخانه‌‌محوریم، در برخی استان‌ ها درصد نیروهایی که در ستاد فعالیت‌ می کنند باید پایین‌تر باشد زیرا ما تشکیلاتی در ستاد نمی‌خواهیم و کتابخانه‌محوری یعنی همین.

مختارپور با بیان اینکه از مجلس و دولت یاری می‌گیریم و کتابخانه روستایی و شهری احداث می‌کنیم، تصریح کرد: وضع نیروهای موجود باید بهتر شود بنابراین درست است که از حقوق کتابداران حمایت می‌کنم اما خواهش دارم مدیریت‌ها دست به دست هم دهند تا  اختلاف و تعارضی ایجاد نشود.

وی با تأکید بر اینکه همواره باید محیط را گرم و در آرامش نگه داریم، گفت: توصیه می‌کنم جامع‌نگر باشیم زیرا مسائل اداری و مالی مسائلی جاری و ادامه‌دار است و همواره یک سطح پیش رونده دارد بنابراین هر چه حقوق‌ را هم ارتقاء دهیم به نسبت ارتقاء تورم باز اندک است اما برخی موارد به تناسب نیاز دارد.
 
* برخی تقاضاهای مشروع به حذف بانوان از اجتماع منجر می‌شود

دبیر کل نهاد کتابخانه‌ها به برخی درخواست‌های غیرمشروع و یا فراتر از حد نیز اشاره کرد و با بیان اینکه گاهی بانوان ما تقاضاهایی دارند که مشروع و صحیح است، توضیح داد: اگر تمام این تقاضاها اجرا شود گاهی منجر به حذف بانوان از اجتماع خواهد شد. در این راستا می‌بینیم که در برخی شرکت‌ها اصلا بانوان را استخدام نمی‌کنند.

وی در ادامه با بیان اینکه در اساسنامه ما نهاد عمومی غیر دولتی هستیم، گفت: این مهم ضعف محسوب نمی‌شود زیرا اگر غیر دولتی‌ها امکانات داشته باشند با وجود داشتن بودجه بهتر عمل خواهند کرد.

وی با بیان اینکه هیأت امنای نهاد در سال‌های گذشته نکته خوبی را مد نظر قرار داده و ما آن را ادامه می‌دهیم، گفت: هیأت امنا هم معتقد به نظام هماهنگ قانون استخدامی بودند، آن را نگریسته و موارد خوب را اجرایی می‌کردند ما نیز الگو می‌گیریم از مدیریت خدمات کشوری و اجرا می‌کنیم ولی وضع مالی نهاد خوب نیست، اگر وضعیت نیم‌ درصدها به جای خوب برسد می‌توانیم طبق آنچه در نظام هماهنگ است عمل کنیم.

وی در ادامه سخنان خود کتابداران را با محیط کنونی نهاد آشنا کرد و گفت: کتابدار ما هیچگاه به خاطر مسائل موجود کوتاهی نکرده، حقوق کم گرفته اما هرگز سستی نکرده و کم نگذاشته است و من بر این اساس همواره با تکریم از کتابداران نام می‌برم.
 
* در سال 93 هیچ‌ کتابی نخریده‌ایم چون پول نداریم

مختارپور در ادامه ضمن تأکید بر اینکه در سال 93 هیچ‌ کتابی نخریده‌ایم چون پول نداریم، توضیح داد: بنده خرداد 93 وارد نهاد شدم اما پس از یک ماه خبر دادند که کتاب در حال ورود به انبار است، با تعجب پرسیدم ما که کتاب نخریده‌ایم! که مشخص شد سال 92 کتاب‌هایی سفارش داده شده و ناشران آن را چاپ کردند و اکنون در حال ارسال است. در حال حاضر انبارها به قدری تراکم کتاب دارند که آتش‌نشانی حاضر نشده ایمنی آن را تأیید کند و در حال حاضر 3 هزار کتاب در انبارها داریم این کتاب‌ها را شما هم دیده‌اید، نه مراجعه‌کننده دارند و نه شما جایی برای انبار دارید.

وی با بیان اینکه معنای وجین درباره کتاب‌های غیرقابل مصرف به کار می‌رود اما الان ناچاریم وجین را برای اینگونه کتاب‌ها هم اعمال کنیم که حتی یک بار لای آنها باز نشده، گفت: باید به مجلات هم اشاره کنم چرا که در اوایل سال مجله‌ای هم برایتان نمی‌آمد اما از طریق ایمیل‌ها و درخواست‌هایی که کرده‌اید ارسال مجلات را آغاز کردیم و سعی کردیم برخی مجلات عمومی‌تر ارسال شود اما باید ببینیم اعضا چه مجلاتی را می‌خواهند.

مختارپور با بیان اینکه باید کاری کنیم که سطح اطلاعات عمومی افراد ارتقاء یابد نه اینکه تنها کتاب‌های خاص و محدود ارسال شود، بیان کرد: باید توجه داشته باشید ما کتابخانه تخصصی و مرجع نیستیم البته با برخی نشریات و مجلات صحبت شده تا نسخه دیجیتال مجلات را خریداری کنیم.
 
* طرح کتاب من با هدف درستی شکل گرفت اما در ادامه مسیرش تغییر کرد

در این مراسم بخشی به پرسش و پاسخ کتابداران با دبیر کل اختصاص یافته بود که کتابداری از مختارپور پیرامون حذف طرح کتاب‌من پرسید و گفت: این طرح خوبی بود چرا ادامه نیافته که این مقام مسئول گفت: طرح کتاب من با هدف درستی شکل گرفت اما در ادامه مسیرش تغییر کرد زیرا ابتدا اینگونه بود که اگر عضوی به کتابخانه‌ای مراجعه می‌کند که کتابی در آن نیست نهاد با درخواستی آن را تأمین می‌کرد اما در ادامه ناگهان حجم گسترده‌ای از کتاب‌های کمک درسی وارد سیستم شد و در سال‌های اخیر بیشترین خرید‌ها مربوط به کتاب‌های آموزشی بوده است.

وی ادامه داد: نکته دیگر اینکه متوجه شدیم کتاب من را به جای اینکه عضو اطلاعاتش را وارد کند کتابداران آن اطلاعات را وارد می‌کرده و نکته سوم به قدری حجم زیاد شد که 970 تقاضا آمد. در چنین مواقعی چنین پروژه‌هایی منفعت‌هایی را در نظر می‌گیرند و در بر دارند. مثلا وقتی از مشهد عضوی کتابی می‌خواهد به تهران گفته در ادامه پیمانکار موظف به تأمین و هزینه ارسال یک کتاب از تهران به مشهد از 15 هزار تومان به 40 هزار تومان می‌رسد. ما دیدیم باید چه کنیم؟ پس به نظر من این طرح خوب است اما با 2 پیشرفت.اول اینکه طرح کتاب من باید نسبت به کتاب‌های روز اجرا شود، دوم اینکه در برخی استان‌ه ا تنها 5 درصد کتاب‌های این طرح به امانت می‌رفته و 95 درصد این کتاب‌ها اصلا خوانده نمی‌شده از این رو در حال کار بر روی آئین‌نامه عمومی کردن آن هستیم که اگر نهایی شد اقدام به خرید می‌کنیم. از این رو می‌توان مطمئن بود از 50 نفر سفارش‌دهنده حداقل یک پنجم کتاب‌ها را می‌خوانند.
انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها