امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۲۳:۲۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 127312
تاریخ انتشار: ۲۹ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 192
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; مراسم بیست و دومین دوره تکریم مقام کتابداران و ترویج فرهنگ کتابخوانی بزرگداشت علامه

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; مراسم بیست و دومین دوره تکریم مقام کتابداران و ترویج فرهنگ کتابخوانی بزرگداشت علامه طباطبایی صبح امروز در استان قزوین با حضور دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، فرماندار و استاندار قزوین برگزار شد.

احمد دولتی سرپرست اداره کل نهاد کتابخانه‌های قزوین ضمن ارائه گزارشی اظهار داشت: اداره کل کتابخانه‌های استان قزوین در راستای سند چشم‌انداز 1404 فعالیت‌های گوناگونی داشته که به اختصاص به برخی از آنها اشاره می‌کنم؛ توسعه فیزیکی کتابخانه‌های عمومی استان قزوین، توسعه و تجهیز کتابخانه‌های روستایی، خدمات اینترنتی در تمام کتابخانه‌ها، سیاست‌های نهاد به لحاظ اهمیت به بخش کودک باعث شده از 27 باب کتابخانه عمومی در استان 21 باب دارای بخش کودک باشند اما این نوید را می دهیم که تا پایان این هفته تمام کتابخانه‌ها دارای این بخش خواهند شد.

وی در ادامه گفت: بخش نسخ خطی کتابخانه علامه رفیعی آماده بهره‌برداری شده است البته دو کتابخانه نیمه‌کاره داریم که انشاءالله سال آتی شاهد افتتاح آن خواهیم بود.

وی به تامین اعتبار کتابخانه مرکزی اشاره کرد و گفت: با اختصاص زمینی به مساحت 10 هزار متر مربع در سال 94 شاهد کلنگ‌زنی این بنا خواهیم بود.

دولتی در ادامه با بیان اینکه کتاب جزو منابع اصلی کتابخانه است ابراز داشت: قرار است جشنواره اهدای کتاب در استان برگزار شود.

علیرضا مختار‌پور دبیرکل نهاد کتابخانه‌های کشور نیز دیگر سخنران این مراسم بود که ضمن اشاره به دو نکته مهم اظهار داشت: نام اصلی این ایام کتاب، کتابخوانی و کتابدار بوده است که آرام، آرام تحت عنوان هفته کتاب از آن نام برده می‌شود.

وی افزود: در سال جاری نهاد دو هدف اصلی دارد. نخست تکریم واقعی و بازگرداندن نقش برجسته کتابداران زیرا متاسفانه در جامعه ما گاهی نسبت به برخی مشاغل که اطلاعی وجود ندارد این کم‌اطلاعی منجر به عدم رعایت شان و تکریم کسانی که در آن حرفه فعالیت می‌کنند شده است.

وی گفت: کتابداری همانگونه که تاکید شده یکی از مهمترین جایگاه‌ها به مانند معلمین است زیرا آنها در زمره راهنمایان عالمند و جهت و راه اعتلای فرهنگی را نشان می‌دهند.

افراد بسیاری به درجات بالای علمی می‌رسند همانند علامه طباطبایی. این دانشمندان ممکن است از یک نوع امکانات رفاهی برخوردار نباشند اما دو چیز را حتما داشته‌اند. اول معلم خوب و دوم کتاب خوب.

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور ضمن تاکید بر نکته مهمی چون کتابخوانی عنوان داشت: در این مسئله رویکردهای مختلفی می‌توان در پیش گرفت. می‌توان به تعداد زیاد ناشران اشاره کرد که امروزه بین 11 تا 12 هزار ناشر در کشور مشغول فعالیت هستند. از سوی دیگر می‌توان به تعداد عناوین نیز اشاره کرد اما وقتی به تعداد شمارگان می‌رسیم با سقوط مواجه می‌شویم و در جامعه 78 میلیونی مشاهده می‌شود که بین 500 تا 1000 نسخه تعداد نسخ کاهش یافته است.

وی افزود: تعداد اعضای کتابخانه‌ها در کل کشور 2.5 میلیون نفر است اما از این میان حداقل باید نیمی از آنان فعال باشند اما متاسفانه فعال نیستند.

مختار‌پور با بیان اینکه در هفته کتاب سعی دارم به سهم خودم هشدار بدهم ابراز داشت: همانطور که وقتی آلودگی هوا بالا می‌رود سازمان محیط زیست اعلام هشدار می‌کند و ... سازمان‌های دیگر نیز اینگونه اند و باید در مواقع خطر هشدار دهند زیرا همواره در تمام جوامع انسانی باید دستگاه‌هایی هشدار‌دهنده باشند، بنده این وظیفه را دارم که هشدار بدهم. گستره، سطح و عمق مطالعه روز به روز کوچک و کوچکتر می‌شود اما همیشه دو گروه هستند که دست از مطالعه برنمی‌دارند یکی کسانی که اشتغالاتشان در این راستاست عده دوم افراد شیفته کتاب هستند که بدون کتاب نمی‌توانند زندگی کنند و این تعداد روز به روز در حال تقلیل هستند.

در این مراسم روزبه استاندار قزوین ضمن سخنانی خبر از اختصاص زمینی به ناشران داد تا با سرمایه خصوصی آن را مبدل به نمایشگاه دائمی کرده و بعد از آن بهره‌برداری کنند. این گزارش اضافه می‌کند فرزند علامه رفیعی ضمن اهدای یکی از کتاب‌های علامه که با دست‌خط وی مزین شده این کتاب را برای حفظ و نگهداری به کتابخانه عمومی هدیه داد.

در پایان این مراسم برخی برترین‌های استان، کتابخوانان نمونه، اعضای فعال و کتابداران نمونه تقدیر شدند.
انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها