امروز : پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۶ - 2017 September 21
۰۶:۵۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 127377
تاریخ انتشار: ۲۹ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۱۷:۰۵
تعداد بازدید: 126
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از مشهد، همایش راهکارهای ملی و منطقه‌ای اقتصاد مقاومتی صبح امروز با حضور جمعی از مسئولان در محل برج سپهر

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از مشهد، همایش راهکارهای ملی و منطقه‌ای اقتصاد مقاومتی صبح امروز با حضور جمعی از مسئولان در محل برج سپهر صادرات مشهد ‌با هدف دستیابی به راهکارهای برون رفت از بحران‌های اقتصادی صنایع تولیدی با استفاده از روش‌ها و راهبردهای درون زا و مولد برگزار شد.

*مجلس و فعالان اقتصادی دغدغه رفع مشکلات اقتصادی را دارند

محمد اسماعیل‌نیا، نایب رئیس کمیسیون کشاوررزی مجلس شورای اسلاامی در این همایش اظهار کرد: در این همایش بزرگ شاهد حضور رئیس مجلس شورای اسلامی و نمایندگان مجلس و فعالان عرصه اقتصاد هستیم و این نشان می‌دهد مجلس و فعالان اقتصادی دغدغه رفع مشکلات اقتصادی و تحقق اقتصاد مقاومتی را دارند.

وی گفت: ما در تلاش هستیم در این همایش بتوانیم به راهکارهای موثر و عملیاتی در حوزه تحقق اقتصاد مقاومتی و حل مشکلات آن نظیر بیکاری و تورم برسیم.

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس ادامه داد: در این همایش شاهد حضور رئیس مجلس شورای اسلامی، حجت‌الاسلام مصباحی‌مقدم، تاجگردون رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، الیاس نادران نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و شخصیت‌های دیگر هستیم.

*حرف‌های کلفت کنگره آمریکا در تصمیم‌گیری‌های ما تاثیری ندارد

در ادامه علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: حقیقت اقتصاد مقاومتی تکیه بر توان داخلی و استفاده از ظرفیت‌های خود است، همان‌طور که می‌دانید در کشور ما یک تفکری در درون انقلاب اسلامی رشد کرد و این بود که ایران یک تفکر اسلامی را برای خود برگزیده و نتیجه آن استقلال بوده است.

وی افزود:‌ ما استقلال فرهنگی، سیاسی و اقتصادی داریم و آن چیزی که امام فرمودند باید عملیاتی شود، گرچه در این راه دشمنان مزاحمت‌های متعددی ایجاد می‌کنند اما باید گفت تمامی توطئه‌ها و نقشه‌های دشمن نسبت به انقلاب ایران عقیم مانده و می‌ماند.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اگر چه دشمنان برای ما مزاحمت‌هایی ایجاد کردند اما  انقلاب اسلامی در حوزه بین‌المللی بسیار تاثیرگذار بوده و با واقعیات می‌شود ثابت کرد که در این 10 سال اخیر اگر انقلاب اسلامی در عراق، افغانستان و دیگر کشورها با هوشیاری عمل نمی‌کرد کل صحنه بین‌المللی با یک دیکتاتوری مواجهه می‌شد.

وی افزود:‌ اینکه می‌گویند جهان چند قطبی شده به دلیل همین اقدامات ما بوده و همین چند قطبی شدن دنیا نشان از نقش انقلاب اسلامی در شرایط بین‌المللی دارد.

لاریجانی گفت:‌ دشمنان تا آنجا که توانستند چه در مسائل جنگ و چه در مسائل هسته‌ای سد راه ما شدند و در این چند سال اخیر از هر راهی برای نفوذ کردن به کشورمان استفاده کردند اما انقلاب اسلامی با پایداری، استقامت و پیروی از ولایت فقیه همواره ثابت‌قدم ماند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به وضعیت اقتصادی کشور اظهار کرد: وضعیت اقتصادی ما به دلیل استفاده از نفت و گاز دچار بیماری شده است، نفت و گاز باید نعمت تلقی شود اما متاسفانه برای ما تبدیل به بودجه جاری شده است و امروز بخش زیادی از بودجه جاری به پول نفت وابسته است.

*بهره‌روی در کشور به علت درست اجرا نشدن اصل 44 ضعیف است

وی یادآور شد: در حقیقت باید گفت در گذشته وضعیت اداره کشور به نحوی بود که از نفت و گاز به جای سرمایه ملی به عنوان هزینه‌های جاری استفاده می‌کردیم و این سبب انبساط دیوانی شد، با وجود اینکه ما مخالف این مسئله‌ هستیم اما این موضوعات عملیاتی نشد و این مانع رشد اقتصادی شد و اقتصاد مقاومتی پاسخ به همین بیماری‌های مزمن اقتصادی است.

وی ادامه داد: یکی دیگر از مشکلات کشور بخش تولید است که قبل از انقلاب بخش تولید و صنعت امری عمومی در کشور محسوب نمی‌شد، اما پس از انقلاب بخش تولید ما تبدیل به سازمان‌های بزرگ دولتی شد و بیماری مزمن اقتصادی به شکل دیگری ادامه یافت و ما نتوانستیم آن بیماری را علاج کنیم.

لاریجانی ادامه داد:‌ بر اساس سیاست‌های اقتصادی اصل 44 قانون اساسی اقتصاد باید مردمی شود و باید برای رفع این بیماری مردم نیز به همراه دولت اقتصاد کشورمان را علاج کنند، لذا این نکته حائز اهمیت است که در میدان اقتصاد تا رقابت نباشد بهره‌وری نیست.

رئیس قوه مقننه خاطرنشان کرد: مشکل دیگر، مسئله بهره‌وری است که متاسفانه بهره‌روی در کشور ما به علت درست اجرا نشدن اصل 44 ضعیف است و اقتصاد ما شکل مردمی ندارد، باید بهره‌وری را علاج کنیم تا در همه بخش‌ها به خصوص در بخش کشاورزی بتوانیم به صورت عملیاتی مدیریت کنیم، زیرا ما در بخش کشاورزی با مشکلات بسیاری مواجه هستیم، مسئله دیگر این است که انرژی در کشور بسیار ارزان است.

وی تاکید کرد:‌ باید تلاش کنیم شرایط گذشته تکرار نشود و مدیریت کشاورزی ما به گونه‌ای باشد که هم از خاک استفاده کنیم و هم محصولات ارگانیکی را رونق ببخشیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در حوزه موسسات مطالعاتی ضعیف هستیم و این موسسات در کشور ما چه در صنعت و چه در سیاست اندک است، لذا نباید از ذکر این نکته غافل شد که این موسسات در رایزنی‌ها و تصمیم‌گیری‌ها  نقش موثری دارند.

لاریجانی افزود: این همایش‌ها باید ادامه داشته باشد تا بتوانیم در منطقه ترشیز که پایلوت اقتصاد مقاومتی است به شکل عملیاتی دستاوردهای خود را به منصه‌ظهور بگذاریم.

رئیس مجلس شورای اسلامی عنوان کرد:‌ اگر اهداف اقتصاد مقاومتی را عملی کنیم می‌توانیم به اهداف بلند دست پیدا کنیم، اگر به وضعیت ایران نگاهی بیندازیم متوجه خواهید شد که دشمنان اضطراب شدیدی به ایران دارند و این توجه به مسائل استراتژیک منطقه مشخص است.

لاریجانی بیان کرد:‌ باید اقتصاد ما به گونه‌ای باشد که در منطقه قدرت دفاع داشته باشد و یکی از نکات مهم این است که محصولات اساسی خود را پرورش دهیم.

*غربی‌ها در مذاکرات عاقلانه رفتار کنند

رئیس قوه مقننه تصریح کرد: آمریکا و غربی‌ها گاهی در مذاکرات حرف‌هایی می‌زنند و گمان می‌کنند با وجود تحریم‌ها بر ما سخت می‌گذرد و مدام از این حرف‌های کلفت می‌زنند اما بدانند با زدن این حرف‌ها موفق نمی‌شود و این حرف‌های بی‌حساب در تصمیم‌گیری‌های ما تاثیری نداشته و ما مایوس نمی‌شویم.

وی ادامه داد:‌ گاهی در مجلس شرایطی داریم که می‌گویند ما شرایط همکاری با آژانس را محدود کنیم ولی من امیدوارم در مذاکرات عاقلانه رفتار کنند و با تصورات اشتباه مذاکرات را به مسیر غلط هدایت نکنند.

لاریجانی تصریح کرد:‌ آنها هر قدر بر ما سخت بگیرند ما می‌دانیم چگونه رفتار کنیم و بخشی هم ریشه در مشکلات مدیریت‌‌های قبلی داشته و لذا در این شرایط باید اقتصاد مقاومتی را جدی بگیریم.

وی خاطرنشان کرد:‌ باید بیماری‌های مزمن اقتصاد علاج شود که مقام معظم رهبری سیاست‌های کلی را ابلاغ کرده‌اند و دولت و مجلس این اراده را دارد که آن را عملیاتی کرده و وقت آن است که برای رفع چالش‌های اساسی گام‌های بلند برداریم.

*تصمیمات سنای آمریکا نباید در اقتصاد ما تاثیرگذار باشد

حجت الاسلام غلامرضا مصباحی مقدم، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی یکی دیگر از سخنرانان این همایش بود، که در ادامه اظهار کرد: مسئله این است که با توجه به تحریم‌های صورت گرفته اقتصاد ما باید بارورتر شود و نباید تصمیمات سنای آمریکا در اقتصاد ما تاثیر بگذارد.

وی ادامه داد: در حال حاضر یک میلیون بشکه نفت و 300 هزار بشکه میعانات گازی را صادر می‌کنیم و اگر محاسبه کنیم روزی 8 میلیارد دلار از فروش صادرات نفت درآمد به دست می‌آید و 31 درصد این مبلغ مربوط به صندوق توسعه ملی است و 4.5 درصد آن متعلق به بخش نفت است و الباقی سهم دولت است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه وضعیت واردات در برابر صادرات ما خوشایند نیست، گفت: در برابر صادرات نفتی و درآمدی که از آن حاصل می‌شود، وارداتی نیز داریم که با تکیه بر همین ارز وارداتی صورت می‌گیرد.

وی ادامه داد: مسئله مورد تاکید بنده این است که نباید واردات و صادرات ما به پول نفت گره بخورد.

مصباحی مقدم با بیان اینکه طبق آخرین اطلاعات نرخ رشد نقدینگی 29 درصد است، گفت: آنچه باید مورد توجه قرار گیرد این است که باید در حوزه توانمندی‌های خود بتوانیم مدیریتی داشته باشیم و به ویژه برای مدیریت آب، خاک و منابع طبیعی در مسیر رونق اقتصاد تلاش کنیم.

وی خاطرنشان کرد: امسال حدود 5 تا 7 میلیون تن گندم باید وارد کنیم و به ازای واردات ارز پرداخت می‌شود در حالی‌ که خودمان توانایی کشت گندم را داریم، باید به سوی کاهش نیاز به واردات گندم برویم، علاوه بر آن جو، برنج و سویا نیز از جمله محصولاتی است که در داخل به میزان بسیار زیاد می‌توانیم تولید کنیم.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: کشاورزان حوزه گندم می‌توانند همزمان دو محصول را کشت و برداشت کنند، زمین‌های گندم پس از برداشت این محصول آماده کاشت دانه‌های روغنی نظیر سویا است.

مصباحی مقدم ادامه داد: یکی از موضوعات مهم دیگر در حوزه تحقق اقتصاد مقاومتی، اصلاح مصرف انرژی است، به عنوان مثال فقط در حوزه گازوئیل ما در داخل کشور، 90 میلیون لیتر گازوئیل مصرف می‌کنیم.

وی از را‌ه‌های جایگزین کردن نفت در اقتصاد یاد کرد و گفت: افزایش پوشش مالیاتی، برقراری پیمان دوجانبه و چند پولی، تسهیل استفاده از صندوق توسعه ارزی و گسترش آموزش کارآفرینی از جمله این راهکارها است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با اشاره به حذف دهک‌های پردرآمد در هدفمندی یارانه‌ها، خاطرنشان کرد: باید 6 دهک از خانوارها حذف و به چهار دهک کم درآمد که نیاز وافر به این پول دارند، یارانه واریز شود.

مصباحی مقدم تصریح کرد: در حال حاضر، بیش از 4 میلیون جوان تحصیل‌کرده بیکار داریم که باید زمینه کارآفرینی برای آنان فراهم شود چرا که اگر به همین روند ادامه دهیم، تا چهار سال آینده تعداد تحصیل‌کردگان بیکار به 8 میلیون نفر می‌رسد.

*رویکرد سیاستگذاران باید از تجارت‌محوری به تولیدمحوری تغییر یابد

الیاس نادران، نایب‌رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با اشاره به اهداف اقتصاد مقاومتی اظهار کرد: اقتصاد مقاومتی ما در مقابل ضربه‌های خارجی مقاوم می‌کند.

وی به دیگر هدف اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و افزود: برطرف کردن نارسایی‌ها و ناکارآمدی‌های اقتصاد داخلی از طریق اقتصاد مقاومتی باید برطرف شود.

نادران تأکید کرد: رویکرد سیاستگذاران اقتصادی کشور باید از تجارت‌محوری به تولیدمحوری تغییر داده شود.

نادران با بیان اینکه در حوزه تولید نگاه‌ها به سمت تکنولوژی خارجی بوده است ابراز کرد:‌ رویکردی در مقابل این نگرش باید ایجاد شود که این رویکرد تولید‌محوری متکی به توانمندی داخلی باید باشد و اقتصاد مقاومتی هم اگر بخواهد موفق باشد باید متکی به رویکرد تولید‌محوری باشد.

وی اساسی‌ترین صنعتی که مورد توجه بیگانگان قرار گرفت را صنعت هسته‌ای، موشکی و نانوتکنولوژی عنوان کرد و افزود: ما امروز به نسل سانتریفیوژها رسیده‌ایم و ظرفیت غنی‌سازی هسته‌ای کشور را صدها برابر کرده‌ایم.

نایب‌ رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس افزود: رسیدن به نسل هشتم سانتریفیوژ نتیجه تلاش دانشمندان جوان این کشور است که ما را در این عرصه موفق کرده است.

حسینی تاکید کرد: تا زمانی که رویکرد تولید‌محوری اصلاح نشود صنعت نفت ما به نقطه مطلوب همانند انرژی هسته‌ای نخواهد رسید.

وی با بیان اینکه کشوری که این همه سرمایه دارد نباید در صنعت نفت عقب مانده باشد ابراز کرد: اگر رویکرد تولید‌محوری متکی به توانمندی‌های داخلی اصلاح می‌شد ما امروز به یک نقطع برتر می‌رسیدیم و در مذاکرات نیز دست بالاتر را داشتیم.

حسینی خاطرنشان کرد: افزایش بهره‌روی کار و سرمایه باید موجب ایجاد محیط امن و شفاف برای کسب و کار شود.

وی ادامه داد: زمانی که سهم تجارت از سهم تولید پیشی می‌گیرد به دلیل هزینه‌های بالای تولید است که به طبع آن محیط کسب و کار ناامن می‌شود و مردم به سمت تجارت می‌روند.

نایب‌رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تاکید کرد: ناکارآمدی سیستم چه در حوزه‌ های بانکی و چه در صنعت و سایر نهادها باید برطرف شود.

وی اضافه کرد: ما باید به فرض شکست مذاکرات راه خود را ادامه دهیم و متکی بر داشته‌های خود باشیم.

حسینی خاطر نشان کرد: مردمی کردن اقتصاد باید ناظر به توجه به  زیست محیطی آن منطقه شود و از سرمایه‌های مردمی و توانمندی آنان باید استفاده شود.

وی به فساد مالی در برخی دستگاه‌ها اشاره کرد و یادآور شد: زمینه‌های فساد مالی درحوزه‌های مختلف باید از بین برود و همه دولتمردان و عامه مردم به جای اینکه به دنبال رانت باشند باید کارآفرینی ایجاد کنند.

*نقدینگی صندوق توسعه ملی 70 میلیارد دلار است

سید محمدقاسم حسینی، قائم‌مقام صندوق توسعه ملی نیز اظهار کرد: در شرایط سخت کنونی و تحریم‌ها و قطع سرمایه‌گذاری خارجی صندوق توسعه ملی با تدبیر رهبری ایجاد شد.

وی با بیان اینکه نقدینگی صندوق توسعه ملی 70 میلیارد دلار است، افزود: اگر تدبیر رهبری نبود ما امروز این 70 میلیارد دلار را نداشتیم.

حسینی تصریح کرد: در نروژ 100 درصد درآمدهای نفتی وارد صندوق توسعه ملی‌اشان می‌شود و هم اکنون بیش از 950 میلیارد دلار ذخیره دارند و آن بخش از پولی که در خارج کشور سرمایه‌گذاری کردند روانه داخل می‌کنند.

وی ادامه داد: اما متاسفانه در ایران از برنامه چهارم بعد از انقلاب تقریبا 100 درصد نفت وارد بودجه شد.

قائم‌مقام صندوق توسعه ملی با اشاره به اینکه در زمان جنگ بیشتر درآمدهای نفتی صرف جنگ شد خاطرنشان کرد:‌ بعد از جنگ نیز روال به همین گونه ادامه پیدا کرد تا اینکه بزرگان کشور به این نتیجه رسیدند که این شیوه باید تغییر پیدا کند.

وی صندوق توسعه ملی با بیان اینکه 70 دلار منابع کشور در صندوق توسعه ملی است،‌ یادآور شد:‌ این 70 میلیارد دلار باعث ایجاد 700 هزار شغل می‌شود.

حسینی در پایان صندوق توسعه ملی را یکی از مصادیق اقتصاد مقاومتی عنوان کرد.
انتهای پیام/70005/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها