امروز : شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 17
۲۰:۲۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 127397
تاریخ انتشار: ۲۹ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۲۲:۰۸
تعداد بازدید: 35
به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، در یکصد و دهمین جلسه شورای شهر تهران (سه شنبه هفته گذشته) احمد مسجد جامعی عضو شوری شهر پیشنهاد داد که به مناسبت هفته ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، در یکصد و دهمین جلسه شورای شهر تهران (سه شنبه هفته گذشته) احمد مسجد جامعی عضو شوری شهر پیشنهاد داد که به مناسبت هفته کتاب، اعضای شورای شهر در کتابفروشی‌ها حضور پیدا کنند.

این پیشنهاد مسجدجامعی مورد تأیید و تأکید اعضاء و مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران قرار گرفت و قرار بر این شد اعضایی که تمایل دارند روز پنجشنبه(29/08/93) در کتابفروشی‌ها حضور پیدا کنند.

در این برنامه تعدادی از اعضای شورای شهر تهران از جمله پرویز سروری رئیس کمیسیون نظارت و حقوقی،فروشگاه روایت فتح-رحمت الله حافظی رئیس کمیسیون سلامت محیط زیست و خدمات شهری در کتاب فروشی سروش- ولی اله شجاع پوریان عضو کمیسیون نظارت و حقوقی شورا در شهر کتاب ابن سینا- محمد حقانی رئیس کمیته محیط زیست شورا در نشر کارنامه ( شهر کتاب نیاوران) -عبدالحسین مختاباد رئیس کمیته هنری شورا در خانه فرهنگ و هنر گویا - احمد مسجد جامعی عضو کمیسیون سلامت و محیط زیست شورا در کتاب فروشی گویا-سروش-فرهنگسرای سبز- محمد سالاری رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی در فرهنگسرای سبز - محمد مهدی تندگویان سخنگوی کمیسیون شهرسازی در کتاب فروشی بنیاد شهید شعبه انقلاب- حسین رضازاده رئیس کمیته ورزش شورا در شهر کتاب اقدسیه-عباس شیبانی عضو کمیسیون سلامت و محیط زیست شورا نیز در انتشارات عروج ( موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (ره) ) -علی صابری عضو کمیسیون برنامه و بودجه در نشر ثالث خیابان کریم خان - اسماعیل دوستی نایب رئیس کمیسیون عمران در انتشارات مبتکران حضور پیدا کردند.

در برنامه امروز، مهدی چمران به دلیل حضور در نشست ادواری روسای شوراهای استان سراسر کشور در استان قم غایب بود.

به گزارش فارس اعضای شورای شهر تهران با حضور در کتابفروشی‌ها، از علاقه خود به کتاب و همچنین از برنامه ریزی برای ترغیب و تشویق شهروندان به کتاب و شرم ساری از آمار پایین مطالعه کتاب گفتند.
 
حافظی:«یاد مهربان» به فراموشی سپرده شده است

رحمت‌الله حافظی رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران با حضور در کتابفروشی سروش اظهار داشت: حضور اعضای شورای شهر تهران بنا به پیشنهاد مسجد جامعی و به منظور ترغیب و تشویق شهروندان در فضاهای فرهنگی و کتابفروشی‌ها شکل گرفت و قرار شد سایر اعضای شورای شهر هم این حرکت نمادین را انجام دهند.

وی تصریح کرد: امیدوار هستیم با این حرکت به یاد «یار مهربان» باشیم که متأسفانه در سال‌های اخیر به فراموشی سپرده شده و آن را به یاد بیاوریم که در اینگونه فضاها می‌توان فرهنگ جامعه را ارتقاء داد.

حافظی ادامه داد: کارشناسان در بخش فرهنگی جامعه و به ویژه کمیسیون فرهنگی شورای شهر باید اقدامات لازم را برای ترغیب و تشویق شهروندان به مطالعه کتاب انجام دهند.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط‌ زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران با تأکید بر اینکه هم ‌اکنون دنیای بچه‌های ما دنیای الکترونیکی و فردگرا شده است، گفت: قبلاً بازی‌ کودکانمان جمعی بود ولی در حال حاضر شاهد هستیم که بیشتر رفتارهای اجتماعی در صفحات اجتماعی شکل می‌گیرد و در واقع اینگونه رفتارها باعث کم‌رنگ‌ شدن فضاهای دوستی بین قشرهای مختلف مردم شده است.

حافظی ادامه داد: ابزار الکترونیکی و امکاناتی که هم‌اکنون در جوامع بین‌المللی و البته در کشور ما وجود دارد قابل قبول و مطلوب است اما نباید از روابط اجتماعی چهره به چهره دور شویم و باید به این مسائل دقت شود.

وی تصریح کرد: از نظر سلامت، افرادی که در انزوا و به صورت انفرادی زندگی می‌کنند، مشکلات روانی و روحی بیشتری را نسبت به افرادی که به صورت گروهی و جمعی زندگی می‌کنند، دارند.

حافظی اظهار امیدواری کرد: اهل فرهنگ و خبرگان در این حوزه برنامه‌ریزی‌های مؤثری را برای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی انجام دهند.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط‌ زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران در ادامه در پاسخ به این پرسش که شما در طول روز چند ساعت مطالعه می‌کنید؟ گفت: مطالعات بنده بیشتر از طریق فضای اینترنتی و الکترونیکی است، چرا که با توجه به تخصص کاری که دارم، نسخ الکترونیکی به روزتر از نسخه‌های چاپی است.

وی همچنین با اشاره به کتاب «من زنده‌ام» از خاطرات معصومه آباد در دوران اسارت گفت: این کتاب بسیار خوب و پرمحتوایی است که تا الان یک‌سوم آن را مطالعه کرده‌ام.
 
سروری: آمار تیراژ کتاب‌ها در کشور شرم آور است

به گزارش فارس، پرویز سروری رئیس کمیسیون نظارت و حقوقی شورای شهر تهران نیز با حضور در انتشارات روایت فتح اظهار داشت: متأسفانه بحث کتاب در کشور ما که نماد تمدن و تمدن‌سازی است بسیار متروک است و در واقع سرانه مطالعه کتاب در کشور ما قابل قبول نیست و تناسبی با پیشینه فرهنگی ما ندارد.

وی با اشاره به اینکه ریشه فرهنگی ایران ریشه‌ای در عمق تاریخ دارد، گفت: طبیعتاً کشورهایی که ریشه در عمق تاریخ دارند کشورهایی هستند که یک پیشینه فرهنگی مستحکم دارند، اما متأسفانه در حال حاضر و به دلایل متعدد باعث شده که مردم کتاب را در سبد نیازهایشان نبینند.

سروری ادامه داد: هم‌اکنون کتاب به صورت یک امر تشریفاتی و تزئینی بین مردم قلمداد شده است.

رئیس کمیسیون نظارت و حقوقی شورای شهر تهران ادامه داد: هم‌اکنون اینگونه به نظر می‌رسد که با یک غفلت عظیم فرهنگی روبه‌رو هستیم و باید کار بزرگی برای جبران این غفلت انجام شود.

وی در ادامه با اشاره به حضور اعضای شورای شهر در کتابفروشی‌ها گفت: در جلسه گذشته شورا و به پیشنهاد احمد مسجدجامعی و موافقت چمران رئیس شورای شهر تهران قرار شد این کار نمادین خوب در کتابخانه‌های سطح شهر انجام بگیرد.

سروری بیان داشت: اعضای شورای شهر با حضور در مراکز انتشاراتی به نوعی در جریان مشکلات و مسائل مجموعه‌های انتشارات خواهند بود و بنا داریم در آینده نزدیک با برنامه‌ریزی مدون، مشکلات این افراد را کاهش دهیم.

رئیس کمیسیون نظارت و حقوقی شورای شهر تهران اظهار امیدواری کرد که شورای شهر رسالت خود را در زمینه ترغیب مردم برای مطالعه بیشتر کتاب انجام بدهند.

وی اضافه کرد: یکی از مشکلات بزرگی که مجموعه‌های انتشاراتی با آن مواجه هستند این است که دسترسی مردم به کتاب فراهم نیست و در واقع الان کار به گونه‌ای که مردم باید به سمت کتاب بروند و ما باید بتوانیم این رویه را تغییر بدهیم و در واقع کتاب را به سمت مردم ببریم و با این کار، دسترسی مردم برای نیازهای مطالعاتی سهل و آسان خواهد شد.

سروری بیان داشت: در شبکه توزیع کتاب با مشکلاتی روبه‌رو هستیم که بنا داریم با همکاری شهرداری تهران که رویکرد فرهنگی و اجتماعی دارد و از ظرفیت و پتانسیل خوبی برخوردار است، این مشکلات را کاهش دهیم و بتوانیم کتاب را به مردم نزدیک کنیم.

رئیس کمیسیون نظارت و حقوقی شورای شهر تهران پیشنهاد داد که از ظرفیت مساجد، مجتمع‌های فرهنگی  ـ ورزشی و همچنین بوستان‌ها برای برگزاری نمایشگاه‌های موقت کتاب استفاده شود.

وی ادامه داد: علاوه بر اقداماتی که باید شهرداری تهران و شورای شهر برای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در شهر انجام دهند، صدا و سیما نیز می‌تواند با ساخت برنامه‌های مختلف، مردم را ترغیب به کتابخوانی کند.

سروری اظهار داشت: متأسفانه اقدامات صدا و سیما برای ترغیب مردم جهت افزایش سرانه مطالعات پایین‌تر از سطح توقعی است که از یک رسانه در کشور تمدن‌ساز و فرهنگ‌ساز انتظار می‌رود و صدا و سیما باید مسئله کتاب را به صورت یک امر ضروری مورد توجه قرار دهد و زمینه و بستری را فراهم کند تا مردم نسبت به مطالعه کتاب ترغیب بیشتری شوند.

رئیس کمیسیون نظارت و حقوقی شورای شهر تهران همچنین با اشاره به ظرفیت مدارس و دانشگاه‌ها و مراکز فرهنگی گفت: ما می‌توانیم هفته‌ای یک روز را با عنوان روز کتاب در مدارس، دانشگاه‌ها و مراکز فرهنگی نامگذاری کنیم و این کار باعث تقویت بخش انتشارات خواهد شد.

وی با اشاره به آمار تیراژ کتاب در کشور گفت: با جمعیت 70 میلیونی کشورمان آمار خوبی در تیراژ کتابها نداریم و شاهد هستیم که تیراژ کتاب‌هایمان به 3 هزار تا 5 هزار جلد بیشتر نمی‌رسد و این شرم‌آور و خجالت‌آور است.

سروری همچنین با اشاره به کتاب‌های دفاع مقدس گفت: این کتاب‌ها بسیار ارزنده و مورد تقاضای مردم هستند که در این بخش نیز باید اقدامات مطلوب‌تری را برای معرفی اینگونه کتاب‌ها انجام داد.

رئیس کمیسیون نظارت و حقوقی شورای شهر تهران بیان داشت: تیراژ پایین کتاب‌ها باعث شده است که هزینه چاپ کتاب افزایش پیدا کند و سودآوری این صنعت پایین آید و باعث شود که فرهیختگان و نویسندگان در این مجموعه با مشکلات عظیم اقتصادی روبه‌رو شوند و باید بتوان مشکلات این گروه از جامعه را برطرف کرد.
 
مسجدجامعی: راه‌اندازی جمعه بازار کتاب در تهران

به گزارش فارس، احمد مسجد جامعی دیگر عضو شورای شهر تهران نیز که از پیشنهادکنندگان حضور اعضای شورای شهر در کتابفروشی‌ها بود با حضور در چند کتابفروشی با برخی از مدیران و مراجعین به گفت‌وگو پرداخت.

مسجدجامعی گفت: قبل از اینکه طرح حضور اعضای شورای شهر را در کتابفروشی‌ها مطرح کنم، این موضوع را در عرصه عمومی مطرح کردم و در واقع این برنامه مورد توجه هنرمندان و نویسندگان قرار گرفت.

وی ادامه داد: اعضای شورای شهر تهران نیز که همه دغدغه این موضوع را داشتند، با این برنامه موافقت کردند و خوشحالم که در روزهای پایانی هفته کتاب، اکثر اعضای شورای شهر با حضور در کتابفروشی‌های شهر، به موضوع کتابخوانی توجه کردند.

عضو شورای شهر تهران ادامه داد: خوشبختانه برنامه حضور اعضای شورای شهر تهران در کتابفروشی‌ها به سایر شهرهای کشور نیز تسری پیدا کرده است و در واقع شهرهایی از جمله قم، اصفهان، شیراز و مشهد این برنامه انجام داده‌اند.

مسجدجامعی در ادامه با اشاره به اجرای طرح جمعه‌بازار در تهران گفت: تهران نیز این ظرفیت را دارد که طرح اشاره شده را اجرایی کند و در واقع ما می‌توانیم در جمعه‌بازار تهران مبادله کتاب را هم داشته باشیم.
 
مختاباد:جامعه با کتاب قهر است

به گزارش فارس، عبدالحسین مختاباد دیگر عضو شورای شهر تهران نیز با بیان اینکه باید کاری کنیم جامعه با کتاب آشتی کند، گفت: متأسفانه جامعه با کتاب قهر است و دانشجویان، جوانان و بچه‌ها ارتباط خوبی را با کتاب ندارند و اینگونه به نظر می‌رسد که در عصر دیجیتال احتیاجی به کتاب نیست!

وی تصریح کرد: کتاب منبع تحول و تکامل بشر است و هیچ‌وقت انسان از کتاب بی‌نیاز نیست و امیدوار هستیم این وضع ناهنجار در زمینه مطالعه و خرید کتاب با ورود متولیان و صاحبان فکر و اندیشه و اتخاذ تصمیمات صحیح و بجا مشکلات برطرف و مردم را برای خرید به کتاب تشویق کنند.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها