امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۰۰:۳۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 127429
تاریخ انتشار: ۳۰ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 21
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، اسماعیل صدرالدینی در نشست بررسی طرح تشکیل سازمان نظام زیست فناوری که در سازمان ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، اسماعیل صدرالدینی در نشست بررسی طرح تشکیل سازمان نظام زیست فناوری که در سازمان بسیج جامعه پزشکی برگزار شد، گفت: جای تأسف دارد که زیست فناوری در دنیا جایگاه علمی و قالب توجهی دارد اما در ایران برای مدت کوتاهی مسیر خوبی را طی کرد اما اکنون از نقطه کانون توجه فاصله گرفته است.

وی ادامه داد: بودجه تحقیقاتی کشور محدود است و اگر تلاش‌ها را در زمینه زیست فناوری کاهش دهیم گروه‌های دیگر، بودجه‌ها را می‌گیرند و صرف کارهای دیگری می‌کنند در حالی که زیست فناوری پتانسیل لازم را دارد و می‌تواند توجه مسئولان را جذب کرده و بودجه‌های لازم را بگیرد.

نزدیک به 3 هزار زیست فناور در کشور وجود دارد

همچنین در این نشست علی کرمی، رئیس پژوهشکده مجازی بیوتکنولوژی پزشکی، گفت: 22 خرداد ماه پیش‌نویس تشکیل سازمان نظام زیست فناوری تعیین شد و پس از انجام مباحث و جمع‌بندی لازم برای اینکه به طرح اساسی تبدیل شود نیاز داشت که به مجلس برود.

وی ادامه داد: به همین منظور دو کارگروه تشکیل شد که از نظر طرح‌نویسی مورد بررسی قرار گیرد.

کرمی گفت: هم اکنون نزدیک به 3 هزار زیست فناور در کشور وجود دارد و وقت آن رسیده است که طبق نقشه جامع علمی کشور سیاست‌های ابلاغی رهبری و سند زیست فناوری، از زیست فناوری حمایت شود.

رئیس پژوهشکده مجازی بیوتکنولوژی پزشکی گفت: این همه زیست فناور در کشور وجود دارد اما سازمانی که به شکل صنفی از آنها حمایت کند، وجود ندارد؛ از یک سال پیش در این مورد بحث‌های کارشناسی انجام دادیم تا این سازمان شکل بگیرد چرا که با توجه به نقش زیست فناوری در توسعه و امنیت کشور، وجود چنین سازمانی ضروری است.

کرمی گفت: جلسه امروز برای انجام مراحل تصویب سازمان نظام زیست فناوری و ارائه ‌آن به مجلس است که امیدواریم نهایی شود.

به گزارش فارس، زیست فناوری شامل استفاده از علوم و فناوری نوین با به‌کارگیری سامانه‌های زیستی، موجودات زنده و اجزای آنها برای ایجاد یا اصلاح فرآورده یا فرآیندی جدید با کاربردی خاص است و نظام زیست فناوری سازوکاری است که برای ساماندهی فعالیت‌ها در حوزه زیست فناوری در فضای واقعی و مجازی تشکیل می‌شود که دارای آیین‌نامه و استانداردهای به خصوصی است.

سازمان نظام زیست فناوری ایران سازمانی است، مستقل و دارای شخصیت حقوقی که برای تحقق بخشیدن به اهداف و انجام وظایف مقرر تشکیل می‌شود.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها