امروز : شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 17
۱۸:۳۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 127513
تاریخ انتشار: ۳۰ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۱۴:۵۷
تعداد بازدید: 55
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «اد رویس» رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا و «الیوت انگل» یکی دیگر از ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «اد رویس» رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا و «الیوت انگل» یکی دیگر از نمایندگان کنگره با انتشار بیانیه‌ای تأکید کردند که هرگونه توافق احتمالی با ایران باید همه راه‌ها برای دستیابی تهران به ظرفیت تولید سلاح هسته‌ای را مسدود کند.

پایگاه «جوئیش اند پالتیکال» گزارش کرد که این دو نماینده کنگره که مواضع سختی درقبال برنامه هسته‌ای ایران اتخاذ کرده‌اند روز پنج‌شنبه (دیروز) از مذاکره‌کنندگان آمریکایی در گروه 1+5 (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین بعلاوه آلمان) در مذاکره با ایران برای رسیدن به توافق نهایی تا مهلت 24 نوامبر، در راستای شرایطی که کنگره و اسرائیل تعیین کرده‌اند حرکت کنند.

در این بیانیه‌ آمده بود: ما همچنان از مذاکره‌کنندگان آمریکایی می‌خواهیم که شواهد و اسنادی که در جلسات استماع کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان ارائه شده است را در نظر بگیرند. در بین چالش‌هایی که مذاکره‌کنندگان با آن مواجه هستند، رویارویی با مسئله هزاران سانتریفیوژی است که ایران می‌خواهد همچنان دست نخورده باقی بماند، مسئله دیگر ایجاد یک نظام راستی‌آزمایی موثر و فهم و رویارویی با "ابعاد احتمالی نظامی" برنامه هسته‌ای ایران می‌باشد».

در ادامه این بیانیه آمده است: «ما معتقدیم که توافق نهایی بین 1+5 و ایران باید همه راه‌ها برای دستیابی تهران به ظرفیت تولید سلاح هسته‌ای را مسدود کند. این توافق باید شامل یک مکانیسم راستی‌آزمایی کارآمد، طولانی مدت و سرزده باشد بطوریکه به ما درباره هرگونه تلاش ایران برای گریز هشدار دهد. این توافق نهایی همچنین باید ایران را ملزم کند به اقدامات گذشته خود برای ساخت بمب اعتراف کند».

این بیانیه نمایندگان کنگره در حالی صادر شد که «جان کری» وزیر خارجه آمریکا در صدد بود با گروه 1+5 و ایران در دور نهایی مذاکرات هسته‌ای در آستانه مهلت 24 نوامبر دیدار و گفت‌وگو کند.

طبق گزارشات رسیده، این بیانیه تأکید دارد: «ما عمیقاً درباره گزارشاتی که بیان می‌کند ایران در صدد حفظ بخش اعظم زیرساخت‌ هسته‌ای خود و نه تعطیلی آنهاست، احساس نگرانی می‌کنیم».

این کنگره مدعی شدند که تأیید غنی‌سازی اورانیوم در ایران، انحرافی بنیادی و پرمخاطره‌ از سیاست‌ چند دهه‌ای آمریکا در رابطه با عدم تکثیر سلاح‌های کشتار جمعی است.

دور نهایی مذاکرات راه‌حل جامع هسته‌ای ایران و 1+5، روز سه‌شنبه هفته جاری درحالی در وین آغاز شد که ایران تأکید کرد که اگر غرب خواستار دستیابی به توافق با ایران است باید زیاده‌خواهی‌های خود را کنار بگذارد.

برخی گزارشات حاکی از آن است که بخشی از اختلافات در خصوص سانتریفیوژها رفع شده است اما موضوع تحریم‌ها هنوز در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و با اینحال کارشناسان و تحلیلگران هسته‌ای می‌گویند پیش‌بینی آنچه که رخ خواهد داد، تا آخرین دقایق مذاکرات قابل پیش‌بینی نیست.

مذاکرات برای رسیدن به توافق نهایی در حالی پیش می‌رود که نمایندگان کنگره به ویژه جمهوری‌خواهان از هیچ تلاشی برای بر هم زدن فضای این گفت‌وگوها دست برنمی‌دارند، به طوریکه در حالیکه کمتر از یک هفته تا ضرب‌الاجل مذاکرات هسته‌ای باقی مانده،‌ روز چهارشنبه اعضای مجلس نمایندگان آمریکا قطعنامه‌ای را که یک هفته قبل توسط «اد رویس» جمهوری‌خواه و «الیوت انگل» دموکرات به صحن آورده شده بود، به تصویب رسانده و بار دیگر مدعی «نقض گسترده حقوق بشر در ایران» شدند.

نمایندگان کنگره آمریکا در این قطعنامه که از حمایت هر دو حزب این کشور برخوردار بود، با استناد به گزارش‌های «احمد شهید» گزارشگر ویژه سازمان ملل، ایران را به نقض حقوق بشر و عدم رعایت حقوق اقلیت‌های مذهبی متهم و تهران را محکوم کرده‌اند.
انتهای پیام/م

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها