امروز : جمعه ۳ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 23
۲۲:۱۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 127525
تاریخ انتشار: ۳۰ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۲۱:۱۳
تعداد بازدید: 161
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از اصفهان، اولین همایش بررسی چالش‌ها، فرصت‌ها و راهکارهای اجرای سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری روز ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از اصفهان، اولین همایش بررسی چالش‌ها، فرصت‌ها و راهکارهای اجرای سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری روز گذشته (29 آبان‌ماه) با حضور جمع کثیری از  اساتید دانشگاهی، مسئولان و  پژوهشگران سراسر کشور در پژوهشگاه شاخص‌پژوه برگزار شد.

ولایتی: سیاست‌های ابلاغی «علم و فناوری» ‌‌راهبرد و‌ منشوری ‌برای دانش‌پژوهان است‌/لبیک جامعه علمی ‌به فرامین ‌رهبری‌
رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام طی پیامی به اولین همایش بررسی راهکارها و چالش‌ها و فرصت‌های اجرای سیاست‌های علم و فناوری ابلاغی رهبر معظم انقلاب در پژوهشگاه شاخص‌پژوه، استقلال علمی کشور درگروی عملیاتی شدن سیاست‌های ابلاغی رهبر معظم انقلاب دانست.

 

مشاور مقام معظم رهبری و رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام طی پیامی به اولین همایش بررسی راهکارها و چالش‌ها و فرصت‌های اجرای سیاست‌های علم و فناوری ابلاغی رهبر معظم انقلاب در پژوهشگاه شاخص‌پژوه بر لزوم لبیک به فرامین و سیاست‌های رهبری معظم انقلاب و عمل به بندهای قانون اساسی مرتبط با علم و فناوری تأکید کرد.


علی‌اکبر ولایتی در این پیام که توسط محمدجواد کولیوند از مشاوران مرکز تحقیقات استراتژیک و نماینده مردم کرج در مجلس شورای اسلامی قرائت شد، آورده است: بسیار خوشوقتیم از اینکه در اجرای بند یکم از اصل یک‌صد و ده قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، سیاست‌های کلی مرتبط با مقوله علم و فناوری پس از مشورت‌های طولانی و جامع‌الاطراف نهایتاً مورد تصویب قرار گرفت که این راهبرد در قالب منشوری مدون در اختیار دانش‌پژوهان و اهالی علم و تحقیق و نوآوری قرار می‌گیرد.

مشاور مقام معظم رهبری در بخش دیگری از پیام با تشکر از جامعه پژوهش کشور و دست‌اندرکاران این همایش، برای تحقق و به فعل رساندن متعادل و متناسب علم و فناوری و رهنمودهای رهبری به مسئولین همایش صمیمانه تبریک و خسته نباشید گفت و بیان کرد: رجای واثق دارم که در این روز فرخنده در دانشگاه اصفهان که از پرسابقه‌ترین و با‌اعتبار‌ترین دانشگاه‌های مادر کشور به‌ حساب می‌آید، پژوهشگاه شاخص‌پژوه به‌عنوان نخستین پژوهشگاه بخش خصوصی کشور بتواند گامی مفید در این راستا بردارد.

ولایتی در انتهای پیام خود خاطرنشان کرده است: امیدوارم این پژوهشگاه بتواند در جهت عملیاتی شدن استقلال علمی، خلاقیت، تجاری‌سازی دانش و نوآوری در قالب خرد جمعی میان فعالان عرصه علم و عمل به‌ طوری شایسته به‌ سوی اهداف آرمانی این نظام مقدس گام بردارد.

بخش دولتی در هیچ کجای دنیا در تولید علم نقش ندارد/ به‌ جای خرج پول نفت در دانشگاه بخش خصوصی را حمایت کنید

دبیرکل همایش بررسی راهکارهای اجرای سیاست‌های رهبر معظم انقلاب در علم و فناوری در این مراسم گفت: بخش دولتی در هیچ کجای دنیا در تولید علم نقش ندارد و باید به‌ جای خرج پول نفت در دانشگاه بخش خصوصی را حمایت کند.

امیر محمودزاده که در اولین همایش بررسی راهکارهای اجرای سیاست‌های علم و فناوری ابلاغی رهبر معظم انقلاب سخن می‌گفت، ادامه داد: در کریدور علم و فناوری باید سرمایه بخش خصوصی همچون خون در رگ‌های آدمی جاری باشد و تأمین مالی دانشگاه‌ها باید تنها به 8 درصد برسد و لزومی ندارد با پول چاه نفت، چاله هزینه‌های دانشگاهی کشور پر شود.

وی افزود: بخش دولتی در هیچ کجای دنیا در تولید علم نقش ندارد و در کشور ما هم نباید حداقل جلوی سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و مشارکت این بخش در علم و فناوری سنگ‌اندازی کرده و سد راه شود.

رئیس پژوهشگاه شاخص‌پژوه تأکید کرد: تا وقتی سرمایه‌های بخش خصوصی در خریدوفروش ارز و برج‌سازی و واردات ماشین خارجی جلب می‌شود، نهضت توسعه علمی و اقتصادی کشور به‌جایی نمی‌رسد و باید اقداماتی صورت گیرد تا اعتماد بخش خصوصی و سرمایه‌گذاران جلب شود و این سرمایه‌ها به کریدور علم و فناوری روانه شود.

دبیرکل همایش بررسی راهکارهای اجرای سیاست‌های رهبر معظم انقلاب در علم و فناوری عنوان داشت: کلید دکتر روحانی باید در صندوق اعتماد درب جامعه را باز کند تا اعتماد صنعت به دولت و دانشگاه به صنعت و مردم به دولت سبب وفاق ملی در توسعه علم ثروت‌آفرین شود.

محمودزاده اضافه کرد: شاخص‌پژوه بر همین مدار توانسته حرکت کند و تاکنون چندین ایده علمی را به تولید و تجاری‌سازی و خلق ثروت برساند، اکنون نظام ارتقای اساتید در کشور با مشکل روبروست و اساتید اکثراً در پی افزودن مقالات isi هستند و تنها به این دلخوش کردند، در حالی‌ که ظرفیت علمی جهان اسلام مدنظرشان باشد و اقتدار علمی کشور در دنیا.

وی تأکید کرد: باید پرده‌ها را بالا بزنیم و با نیازسنجی کشور و دنیا به تولید علم و فناوری و آموزش تقاضامحور و پژوهش پر درخواست را در محور فعالیت علمی قرار دهیم.

رئیس پژوهشگاه شاخص‌پژوه  در همایش بررسی راهکارهای اجرای سیاست‌های ابلاغی رهبر معظم انقلاب خاطرنشان کرد: جمعیت طلایی کشور ما تنها هر 20 سال ظهور می‌کند و نباید این فرصت را از دست بدهیم و پیش‌ران‌های مؤثر بر علم باید ایجاد شوند و با مشارکت در برنامه‌های علمی و شناسایی و جذب استعدادها، مشارکت عمومی و برقراری جریان اقتصادی پویا، باید تولید ثروت از علم اقتدار آفرین به وجود آید.

محمودزاده در پایان گفت: مهارت و پژوهش باید در پایان‌نامه‌ها شکل بگیرد و با خلق مدل‌های جدید علمی در پی کم کردن فاصله علمی با جهان باشیم و در این راه دولت تنها باید حامی معنوی باشد، چراکه بخش خصوصی علم و فناوری بودجه دولت را نمی‌خواهد.آیت‌الله مهدوی: قدرت علمی  موجب اقتدار آفرینی کشور در همه عرصه‌ها می‌شود

نماینده مردم اصفهان در مجلس خبرگان رهبری در همایش راهکارهای  اجرای سیاست‌های ابلاغی رهبر معظم انقلاب گفت: قدرت علمی  موجب اقتدار آفرینی کشور در همه عرصه‌ها می‌شود.

نماینده مردم اصفهان در مجلس خبرگان رهبری در اولین همایش بررسی راهکارهای اجرای سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در حوزه علم و فناوری که در پژوهشگاه شاخص‌پژوه برگزار شد، اظهار کرد: پیشرفت و اقتدار کشور در گروی پیشرفت علمی است و اقتدار به‌ عنوان یک صنعت مستقل در برابر علم است که بیان می‌کند علم قدرت‌آفرین است.

آیت‌الله سید ابوالحسن مهدوی با اشاره به سوره مبارکه نمل، متذکر شد: اگر آصف ابن بردیا تخت سلیمان را در قبل از افتادن چشم به آن (در چشم بر هم زدنی) جابجا کرد و به نزد حضرت سلیمان (ع) آورد، دلیلش قدرت بازو نبود، بلکه توان علمی او بود که این جسارت و اراده را به او بخشیده بود.

وی ادامه داد: هر نوع پیشرفتی در جامعه حاصل شود یا هرگونه ضعف و عقب‌ماندگی حاصل کار سیستم آموزش و درنهایت دانشگاه است که باید در جامعه اسلامی این مراکز علمی نماد خودباوری بوده و عبارت «ما می‌توانیم» را هجا کنند.

نماینده مردم اصفهان در مجلس خبرگان رهبری، تأکید کرد: «ما می‌توانیم» مبین آینده پر امید و گذشته پرصلابت علمی ایران است که در همه اعصار در جهان دانشمندانش زبان زد و استاد عالمان و فیلسوفان دنیا بوده‌اند.

مهدوی در پایان بیان کرد: در فرمایشات و سیاست‌های ابلاغی رهبر معظم انقلاب تمام جوانب مسیر حرکت علمی کشور برای سال‌ها رصد دقیق شده و ایشان با درایت و بصیرت خاص و منحصربه‌فرد خود، جاده‌های ایمن علم و فناوری برای رسیدن به آینده پررونقی که کشور توسط غنای علمی در همه امور پیشرفته باشد را ترسیم فرمودند.

دومین همایش راهکارهای اجرای سیاست‌های ابلاغی رهبری اردیبهشت آینده در مشهد/ تشکیل دبیرخانه دائمی و هم اندیشی ماهانه

به گزارش خبرنگار فارس، در حاشیه اولین همایش سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در حوزه علم و فناوری در پژوهشگاه شاخص‌پژوه، نشست هم‌اندیشی با هدف بررسی راهکارهایی در جهت تداوم این همایش و عملیاتی شدن موضوع همایش برگزار شد که مقرر شد همایش بعدی در اردیبهشت سال آینده در مشهد برگزار شود.

بنا بر پیشنهاد اعضای کمیته راهبری، مقرر شد پس از تشکیل شورای علمی همایش، دبیرخانه دائمی این همایش، با حضور اندیشمندان و فعالان حوزه علم و فناوری کشور، در پژوهشگاه شاخص‌پژوه تشکیل شود.

لازم به ذکر است، بنا بر اعلام شورای عالی سیاست‌گذاری همایش، همایش آتی، در اردیبهشت‌ماه سال آینده با اعلام محورهای علمی جدید و به‌روز شده، در مشهد مقدس برگزار خواهد شد و مقرر شد این کمیته هماهنگی جلسات ماهانه‌ای را دریکی از شهرهای اصفهان، مشهد، تهران یا جزیره کیش برگزار کنند و از این جلسات محورهای همایش بعدی اتخاذ شود.

در حوزه‌های علمی که امید نداشتیم پیشرفت کردیم / قدرت باید علمی باشد تا جهاد علمی، اقتدار آفرین شود

مدیر گروه علوم سیاسی دانشگاه تهران در همایش بررسی اجرای سیاست‌های ابلاغی علم و فناوری رهبر معظم انقلاب گفت: ما در حوزه‌های علمی که امید نداشتیم پیشرفت کردیم و قدرت باید علمی باشد تا جهاد علمی، اقتدار آفرین شود. امروزه جوان‌های پرشور و انرژی و بااستعدادی در دانشگاه‌ها داریم که احساس پشتکار و اعتمادبه‌نفس و اراده «من هستم» دارند پس باید فضای تحول علمی در قالب جهاد علمی بااراده همراه شود که معطوف به تحقق و شدن باشد.

مدیر گروه علوم سیاسی دانشگاه تهران بابیان اینکه ما در شرایط نفت 7 دلار زندگی کردیم و اکنون نفت 70 دلار را شاهد هستیم، گفت: متأسفانه جایگزینی واردات به‌جای صادرات ما را دچار غفلت تاریخی کرد تا به نادرست ارتباط با غرب را خوب رصد نکنیم و نفهمیم که غرب اگر سرمایه‌گذاری می‌کند حتماً اهداف خاص نیک و بدی پشت سرش در پرده دارد.

متقی ادامه داد: چرا ما در حوزه‌هایی که امید نداشتیم موفق شده و پیشرفت کردیم و در پهپاد و غنی‌سازی و موشک توسعه یافتیم ولی به لحاظ حقوق بین‌المللی عقب افتادیم و رژیم‌ها و کنوانسیون‌ها را درک نکردیم؟

وی با طرح این سؤال یادآور شد: همان حوزه‌های پیشرفته ما هم با نوگرایی و قابلیت افزوده نیست و تنها مهندسی معکوس یا کپی‌برداری است که دانش بومی و فنّاوری وطنی ندارد.

عمل به سیاست‌های ابلاغی علم و فناوری بهترین راه ولایت مداری دانشگاهیان /گلایه‌مندی مجلس از عدم تخصیص بودجه پژوهش و سهم تحقیق و توسعه

رئیس کمیسیون عمرانی مجلس گفت: عمل به سیاست‌های ابلاغی علم و فناوری بهترین راه ولایت مداری دانشگاهیان و دولت است و اکنون مجلس از عدم تخصیص بودجه پژوهش و سهم تحقیق و توسعه گلایه‌مند‌است.

سید مهدی هاشمی در همایش تبیین سیاست‌های رهبر معظم انقلاب در هلم و فناوری اظهار کرد: گلایه‌مندی مجلس از تصویباتی است که ناقص اجراشده و در سال‌های اخیر بودجه پژوهش به‌خوبی تخصیص نیافته و قرار ما این بود که سالی که در ابتدا سالی هزار میلیارد و از سال چهارم، نیم درصد بودجه عمومی به این امر اختصاص یابد که متأسفانه اجرایی نشده است.

وی تصریح کرد: بودجه علمی کشور در سال 94 قرار است 10 برابر افزایش یابد که این نشان وجود ظرفیت برای آینده این بخش است، همچنین سهم تحقیق و توسعه هم 3 درصد بوده که عمل نشده و اکنون حتی به 4 درصد رسیده که مجلس توقع عمل سریع دارد.

رئیس کمیسیون عمرانی مجلس افزود: باید در سال 94 بودجه علمی کشور ثابت شود و در مقررات تنظیمی مجلس قرار گیرد و دولت بداند عمل به منویات علمی رهبر معظم انقلاب بهترین راه ولایت مداری است...

هاشمی با بیان اینکه عرصه جهاد علمی کشور حرکتی بسیجی وار داشته، عنوان کرد: اکنون شاهدیم که ثمره‌ای از این جهاد علمی در پژوهشگاه شاخص‌پژوه به بار نشسته که حاصل تلاش ده‌ساله‌ای است که زبان زد خاص و عام شده و حرکت‌هایی مثل پرداختن به منویات مقام معظم رهبری یکی از دلایل این پیشرفت است.

تجلیل از نخبگان و پژوهشگران کودک و نوجوان استان اصفهان

به گزارش خبرنگار فارس، در حاشیه همایش راهبردهای اجرای سیاست‌های علم و فناوری رهبر انقلاب از 30 نفر از نخبگان و پژوهشگران کودک و نوجوان استان اصفهان در پژوهشگاه شاخص‌پژوه با هدایا و لوح تقدیر تجلیل شد.

همزمان با برگزاری اولین همایش راهکارهای اجرای منویات رهبر معظم انقلاب در حوزه فناوری که در پژوهشگاه شاخص‌پژوه برگزار شد با حضور مسئولین کشوری و اساتید برجسته دانشگاهی، نمایندگان مجلس و رئیس شورای شهر اصفهان از نخبگان پژوهشگر در رشته‌های مکانیک، رباتیک، هوافضا، عمران و رایانه تقدیر شد.

رضا امینی رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان، معاون اسبق پژوهش وزارت علوم، رئیس کمیسیون عمران مجلس و جمعی از نخبگان علمی کشور در این برنامه حضور داشتند.

امسال تعدادی از این نخبگان خردسال توانستند در مسابقات رباتیک و مکانیک کشور افتخارآفرین شده و مقام کسب کنند و آموزش آن‌ها با قوت ادامه دارد و به‌ زودی مقالات علمی مهم این گروه نخبه نوجوان منتشر می‌شود و پشتوانه‌ای قوی برای آینده علمی اصفهان و کشور است.

رونمایی از نخستین دستگاه آب شیرین‌کن و فیلتر طبیعی جذب سدیم ساخت بانوان محقق ایرانی

در همایش بررسی راهکارهای اجرایی سیاست‌های علم و فناوری ابلاغی رهبر انقلاب از نخستین دستگاه ایرانی آب شیرین کن، مخترعان ایرانی در پژوهشگاه شاخص‌پژوه رونمایی شد که قابلیت جذب طبیعی سدیم در فیلترهای خود دارد.

اگرچه عربستان و استرالیا هم دو سال پیش مدعی ساخت این دستگاه شدند، اما پژوهش برای ساخت و تحقق این اختراع از 6 سال قبل در پژوهشگاه شاخص‌پژوه صورت گرفته است.

این دستگاه به همت دو دانشجوی دوره دکترای پژوهش محور پژوهشگاه شاخص‌پژوه به نام های صبا بهداد و لیلا گرجی با 6 سال تحقیق و پژوهش زیر نظر اساتیدی همچون نبی بید هندی و دیگران اختراع شده که با داشتن یک حباب بزرگ شفاف و فیلتر های بومی جذب کامل سدیم آب شور قادر خواهد بود، آب دریا و برخی پساب ها را تصفیه کند.

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، این همایش از ساعت 8 تا 16 روز گذشته (پنج‌شنبه) با حضور چشمگیر مسئولان دولتی، دانشگاهی و جمع کثیری از اساتید پژوهشگران  برگزار شد و هدف اصلی این همایش، راهبردی و عملیاتی کردن سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در حوزه علم و فناوری برای بهره برداری مراکز علمی کشور است.

لازم به ذکر است، در پایان این نشست، میثاق نامه ای با هدف اجرایی شدت سیاست های ابلاغی مقام رهبری در حوزه علم و فناوری با حضور همه شرکت کنندگان امضاء شد.

انتهای پیام/63036/ذ40

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها