امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۰۱:۴۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 127537
تاریخ انتشار: ۱ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 19
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «دنیس راس» دستیار سابق «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا در یادداشتی که امروز (شنبه)

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «دنیس راس» دستیار سابق «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا در یادداشتی که امروز (شنبه) در روزنامه واشنگتن‌پست به چاپ رسید، به تشریح گزینه‌های آمریکا در سوریه پرداخته و نوشته است که واشنگتن باید به دنبال ایجاد منطقه حائل پرواز ممنوع در مرز سوریه و ترکیه باشد.

وی در ابتدای این یادداشت با بیان اینکه «هیچ گزینه خوب» و «هیچ عصای جادویی» برای حل بحران سوریه وجود ندارد، نوشته است: «هر گزینه‌ای، دشواری‌های خود را دارد.»

راس با اشاره به اقدام نظامی آمریکا در سوریه، مدعی شده است که این اقدام به تقویت نظام سوریه منجر شده است. وی همچنین تصریح کرده است که واشنگتن از بیم پاسخ ایران از اقدام علیه مواضع دولت سوریه هراسان است و به همین جهت به سمت این گزینه حرکت نمی‌کند. احتمال تأثیرگذاری بر مذاکرات هسته‌ای و شکست گفت‌وگوها از دیگر عوامل بازدارنده‌ای است که به ادعای این عضو موسسه واشنگتن، دولت اوباما را از حمله به دولت سوریه بازمی‌دارد.

وی با بیان اینکه دولت اوباما احتمالا امیدوار است بعد از توافق هسته‌ای روابط بهتری با ایران داشته و تهران را به سمت تغییر سیاست سوق دهد، نوشته است: «قطعا، مصالحه با ایران در صورتی که مواضع ایران را در منطقه تغییر دهد، می‌تواند مفید باشد. متأسفانه نشانه‌های اندکی وجود دارد مبنی بر اینکه جمهوری اسلامی چنین قصدی دارد؛ اتفاقا برعکس، به نظر می‌رسد ایرانی‌ها به دنبال تغییر موازنه قوا در منطقه به نفغ خود هستند و برخی از آن‌ها علنا در مورد نفوذ این کشور در چهار پایتخت منطقه یعنی، بغداد، دمشق، بیروت و صنعا سخن می‌گویند. این احساس پیروزمندانه، تردید سنی‌ها نسبت به ما و نهایتا مبارزه با داعش را تعمیق می‌کند.»

راس با بیان اینکه «آمریکا گزینه‌های ناراحت‌کننده‌ای» پیش رو دارد، به طرح اوباما برای آموزش 5000 نفر از مخالفان مسلح «میانه‌رو» در عربستان و دیگر نقاط منطقه اشاره کرده و نوشته است: «حتی مرحله بررسی‌ها نیز هنوز آغاز نشده است. با افزایش قابل توجه برنامه‌های مخفیانه سیا نیز کارهایی که می‌توان انجام داد با محدودیت مواجه است. اخیرا همان نیروهایی هم که تحت برنامه آمریکا تسلیح شده‌اند، از جبهه‌النصره شکست خورده و تسلیحات آن‌ها یا به این گروه منشعب از القاعده داده شده یا به دست آن‌ها افتاده است. مسیر کنونی ما در سوریه تا حد زیادی نادرست به نظر می‌رسد و احتمال از دست دادن سنی‌ها را افزایش می‌دهد.»

وی در پایان در مورد طرح ایجاد منطقه حائل و پرواز ممنوع، نوشته است: «شاید زمان آن رسیده که دولت در موضع خود نسبت به ایجاد منطقه حائل برای معارضان سوری در طول مرز ترکیه و سوریه، تجدید نظر کند. منطقه حائل را می‌توان با اعلام اینکه در صورت ورود هواپیماهای سوریه به حریم 75 مایلی توسط پاتریوت‌های ناتو در مرز، هدف قرار گرفته می‌شوند، ایجاد کرد. منطقه حائل چندین نیاز را پاسخ می‌گوید: از لحاظ سیاسی به معارضه فضایی داخل سوریه می‌دهد تا سازماندهی و متحده شده و بر اختلافات غلبه کنند؛ از لحاظ نظامی هم پایگاهی برای آموزش مخالفان در سوریه شکل داده و به نیروها، مشروعیت بسیار بیشتری می‌بخشد. از لحاظ انسان‌دوستانه هم می‌تواند محلی برای استقرار آوارگان در صورت منع شدن از ورود به ترکیه، اردن و لبنان باشد.»

وی در پایان نوشته است که با این کار می‌توان ترکیه را به ائتلاف تحت رهبری آمریکا افزود و ضمنا کشورهای عربی را به حمایت مالی از این اقدامات واداشت. راس اذعان کرده که این اقدام با مخالفت روسیه و ایران مواجه شده و این کشورها برای این طرح هزینه ایجاد خواهند کرد. وی در نهایت نوشته است که واشنگتن به هر حال باید هزینه‌هایی بدهد، و در این مورد هم واشنگتن باید هزینه‌های اقدام خود را بپذیرد.

انتهای پیام/ق

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار