امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۲۰:۳۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 127547
تاریخ انتشار: ۱ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 24
محمدحسن قدیری ابیانه کارشناس مسائل استراتژیک و سفیر سابق کشورمان در استرالیا و مکزیک، در گفت‌وگو با خبرنگاران حوزه احزاب پایگاه خبری ، مهدوی پیروان ...

محمدحسن قدیری ابیانه کارشناس مسائل استراتژیک و سفیر سابق کشورمان در استرالیا و مکزیک، در گفت‌وگو با خبرنگاران حوزه احزاب پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; < /a> که مشروح آن بزودی منتشر خواهد شد، با بیان اینکه مذاکرات با 1+5 یک دستاورد بزرگ تاکنون داشته است، گفت:‌ با این مذاکرات ثابت شد که مذاکره، لبخند و بکارگیری لحن دیپلماتیک و ملایم نمی‌تواند دشمنان ما را وادار به کنار گذاشتن دشمنی‌ها کند و این بزرگترین دستاورد این مذاکرات است.

*فتنه 88 دلیل تحریم‌های غرب علیه کشورمان

وی با اشاره به تحریم‌های غرب علیه کشورمان، خاطرنشان کرد:آنچه باعث تحریم کشور ما شد، فتنه 88 بود. یعنی دشمن را امیدوار به ایجاد شکاف بین ملت کرد. در حالیکه برخی سعی می‌کنند تقصیر را به گردن دولت قبلی بیندازند.

این کارشناس مسائل استراتژیک با اشاره به سخنان محمدجواد ظریف در اندیشکده شورای روابط خارجی آمریکا بیان داشت: اگر آقای ظریف بخواهد در حقیقت از توافق چیزی در بیاید که بعد اصلاح‌طلبان در انتخابات ایران پیروز شوند، سوال این خواهد بود که آیا در آن توافق منافع ملی لحاظ شده یا منافع حزبی؟ یعنی قرار است از یکسری منافع حزبی به خاطر یک منفعت حزبی بگذریم؟

*اگر ظریف می‌خواست دشمنان را بترساند قابل تحمل است

قدیری‌ابیانه تصریح کرد: اگر ما طوری صحبت کنیم که بگوییم تصمیم شما مثبت یا منفی در انتخابات ما تأثیر دارد این هم اقدام خیلی بدی است و آقای ظریف نباید به این مسئله اشاره می‌کردند اما اگر هدف صرفا ترساندن دشمن است و اینکه آنها از ترسی که از اصولگراها دارند به ایران امتیاز بدهند قابل تحمل است.

سفیر سابق کشورمان در مکزیک و استرالیا با اشاره به موفقیت‌های دولت یازدهم در زمینه سیاست خارجی،‌یادآور شد: چیزی که من هم در صحبت‌های آقای ظریف و هم در صحبت‌های آقای روحانی دقت کردم این بود که با توجه به آمادگی، انعطاف و شفاف‌سازی ایران اگر به توافقی نرسیم این تقصیر، تقصیر آمریکاست و این مثبت است.

*مذاکرات به نتیجه نرسید،هیأت ایرانی را تخریب نکنیم

وی اضافه کرد: معتقدم اگر این مذاکرات به توافق نرسید، ما نباید هیأت ایرانی را تخریب کنیم. روزنامه‌های اصلاح‌طلب هم اگر توافقی انجام شد نباید بهره‌برداری جناحی کنند.

قدیری‌ابیانه تأکید کرد: باید علت به توافق نرسیدن، دشمنی دشمنان ما معرفی شود نه اینکه گردن همدیگر بیندازیم. یعنی ملت ما بر اثر این مذاکرات و به نتیجه نرسیدن آن یکپارچه‌تر و مستحکم‌تر در مقابل فشارهای خارجی بشوند و این یکپارچگی و استحکام صفوف ما را قدرتمندتر می‌کند.

*ابوبکر البغدادی در اسرائیل دوره دیده است/ ایجاد داعش در طرح «لانه زنبور»

این کارشناس مسائل بین‌الملل درباره ائتلاف ضد داعش به سرپرستی آمریکا و عدم موفقیت این ائتلاف تاکنون،‌بیان داشت:‌ طبق اعلام ادوارد اسنودن داعش در طرحی تحت عنوان «لانه زنبور» با مشارکت سازمان‌های اطلاعات امنیتی آمریکا، انگلستان و اسرائیل ایجاد شده و ابوبکر البغدادی رهبر این گروه در اسرائیل دوره دیده است.

وی یادآور شد:‌هیلاری کلینتون در کتاب «انتخاب‌های دشوار» گفته است که بنا بود دولت اسلامی حتی در مصر تشکیل شود و بعد به سمت کشورهای حوزه خلیج فارس حرکت کنند و در نتیجه آن، آمریکا منابع نفتی این منطقه را تصاحب کند.

*در موضوع داعش نباید با آمریکا همکاری کنیم

قدیری ابیانه خاطرنشان کرد: اگر ایران می‌خواست با آمریکا هماهنگی کند برای اینکه با داعش بجنگد باید مطمئن بودیم که اطلاعات ما را به داعشی‌ها می‌دادند و اطلاعات می‌دادند تا ما را بزنند یا خودشان تحت عنوان اینکه می‌خواهند داعشی بزنند بیایند و ایرانی بزنند. کاری که امروزه دارند با ارتش عراق می‌کنند.

سفیر سابق کشورمان در مکزیک و استرالیا با ذکر این نکته که مبارزه ما با داعش جدی است، گفت: ما نه تنها نیازی به هماهنگی با آمریکا نداریم بلکه نباید با آنها هماهنگی کنیم. نباید به آنها اطلاعات دهیم چون اگر اطلاعات بدهیم از آن طرف علیه خود ما استفاده خواهد کرد.

*ماجرای ممانعت مهدی هاشمی از رسیدن نتایج نظرسنجی بدست هاشمی رفسنجانی

قدیری‌ابیانه در ادامه با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری سال 84 و زمانی که به عنوان مشاور آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی فعالیت می‌کرد به یادآوری این موضوع پرداخت که برخی افراد نمی‌خواستند نتایج نظرسنجی‌ها به دست هاشمی رفسنجانی برسد و توضیح داد: نتیجه را دادم و گفتم این توسط مخالفین آقای احمدی‌نژاد و توسط این مرکز انجام شده و نشان می‌دهد آقای هاشمی چند میلیون رأی کم آورده، به نظر من آقای رفسنجانی انتخابات را باخته‌اند، این را به آقای هاشمی بدهند تا ببینند.

«مهدی هاشمی گفت: من این را قبول ندارم، بابام برنده است. گفتم حالا بدهید آقای هاشمی ببینند، خودش هم یک نگاه سطحی کرد و اصلا نامه را نگرفت بدهد، گفت من به بابا نمی‌دهم.اینجا من احساس تکلیف کردم که من باید این گزارش را دست آقای هاشمی برسانم. یک نامه به آقای هاشمی نوشتم که این گزارش نشان می‌دهد که شما اینقدر رأی کم دارید و به نظر من شما انتخابات را باخته‌آید اما می‌توانید از فرصت استفاده کنید و وضعیت را ترمیم کنید که این شکست کمی سبک‌تر باشد.»

وی همچنین به توصیه‌هایی که به هاشمی رفسنجانی در ایام قبل از انتخابات کرده بود اشاره کرد و اذعان داشت:‌ نکات مختلفی را به آقای هاشمی گفتم از جمله اینکه یک عده هستند ولایت‌مدارند و شما را هم قبول دارند اما نگران این هستند که اگر شما رئیس جمهور شوید، دنبال این باشید که رهبری را شورایی کنید. اگر شما پایبندی خودتان را به ولایت به نمایش بگذارید و روی این قضیه تأکید کنید این عده می‌توانند به شما رأی بدهند اما با این وجود باز هم شما در این دوره رأی نخواهید آورد.

* شعار «آزادی انتخابات» در انتخابات 92

قدیری ابیانه با اشاره به فضای انتخابات ریاست جمهوری سال 92 گفت: در فتنه 88 کلیدواژه تقلب بود. تقلب از زمانی شروع می‌شود که آراء اعلام شود و از آن موقع فتنه شروع شد. این بار شعار «آزادی انتخابات» دادند. آزادی انتخابات یعنی هر که نامزد شد تأیید صلاحیت شود و زمان رد صلاحیت‌ها یا اعلام افراد صالح، آغاز فتنه خواهد بود.

*برای حزب اعتماد ملی باید دادگاه تشکیل شود/ حصر برای حفظ جان موسوی و کروبی است

وی با اشاره به همایش حزب اعتماد ملی در حمایت از سران فتنه، تصریح کرد: حق آقای موسوی و کروبی نبود که حصر شوند؛ حق آنان این است که محاکمه یا مجازات شوند و حصر برای حفظ جانشان بود ولی اینکه اینها بیایند و آزاد شوند من می‌گویم نه باید مجازات شوند، برای حزب اعتماد ملی هم باید دادگاه تشکیل شود.

سفیر سابق کشورمان در مکزیک و استرالیا ادامه داد: همه کسانی که در فتنه دست داشتند، کودتا علیه آرای ملی کردند،‌یکی از زیان‌های فتنه تحریم‌هایی بود که به ما تحریم کردند،‌اگر این فتنه نبود این تحریم‌ها هم نبود.

وی با اشاره به انتخابات مجلس آینده و احتمال ائتلاف اعتدالگرایان و اصلاح‌طلبان، افزود: بین آنهایی که خودشان را اعتدالگرا می‌دانند یعنی حزب اعتدال و توسعه و کارگزاران و اصلاح‌طلبان همگرایی خواهد شد و سعی می‌کنند این کار را در نظر داشته باشند و مورد حمایت کشورها و رادیوهای بیگانه هم قرار خواهند گرفت و شما شاهد حمایت مستقیم یا غیرمستقیم، علنی یا غیرعلنی رادیو آمریکا، رادیو انگلیس و جاهای دیگر به نفع اینها خواهید بود.

*ارزیابی مثبت قدیری ابیانه از جلسات همگرایی اصولگرایان/ماجرای دیدار با آیت الله مصباح یزدی

این کارشناس مسائل سیاسی با یادآوری این موضوع که در انتخابات سال 92 نامزدهای اصولگرا عمدتا مناسب عمل نکردند، و گاهی همدیگر را خنثی کردند، بیان داشت: ضرورت دارد که این نقیصه رفع شود که برگزاری جلسات همگرایی اقدام مثبتی بود که صورت گرفت.

قدیری ابیانه همچنین به دیدار خود با آیت‌الله مصباح یزدی اشاره کرد و گفت: در این دیدار مسئله بی عدالتی‌ها را مطرح کردند که مثلا همین یارانه‌ها بدترین ظلم است.

وی ادامه داد:‌ ایشان به نقش خواص اشاره کردند و مثلا در مسئله انتخابات اشاره کردند که هیچکس معصوم نیست اما ما در انتخابات باید افرادی که یک درجه از دیگران مومن‌تر هستند را ملاک قرار دهیم.

*دولت جرأت اتخاذ تصمیمات اساسی را ندارد

قدیری ابیانه با اشاره به عملکرد دولت یازدهم در حوزه اقتصادی، خاطرنشان کرد: این دولت جرأت اقدامات اساسی را ندارد. مثلا در مسئله حذف یارانه‌ها به بهانه‌های مختلف فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها خیلی کمرنگ بود و این ظلم بزرگی به کشور است و ادامه این بحث هم برای دولت ممکن نیست.

*هدفمندسازی یارانه ها باید تکمیل شود/ بهداشت و درمان نقطه قوت دولت یازدهم

وی در خصوص نقاط قوت دولت یازدهم در زمینه مسائل اقتصادی، تصریح کرد: اقداماتی که برای بهداشت انجام شده اقدامات مثبتی بوده و از این جهت که سهم هزینه‌های دولت افزایش پیدا کرده و سهم هزینه‌های مردم کاهش پیدا کرده اما سوال من این است که دولت پولش را از کجا آورده است.

قدیری ابیانه تأکید کرد: کارهای متعددی باید صورت بگیرد، یکی از کارها این است که طرح هدفمندسازی باید تکمیل شود اما من هیچ امیدی ندارم که این دولت هدفمندسازی را تکمیل کند. قیمت‌ها باید واقعی شود.

وی تصریح کرد: یکی از مشکلات ما ارزانی سوخت و در حقیقت مُفت‌فروشی سوخت است که عوارض متعددی دارد،‌ بزرگترین یارانه‌ای که پرداخت می‌شود یارانه پنهان سوخت است، این مسئله در بودجه هیچ انعکاسی ندارد و این یک معضل بزرگ است.

قدیری ابیانه همیچنین گفت:‌ آقای خاتمی 8 سال شعار مردم‌سالاری، شعار جمهوریت داد، جمهوریت و مردم سالاری یعنی اگر یک نامزد یک رأی بیشتر آورد او برنده است. به 11 میلیون رای نه تنها تمکین نکردند بلکه آقای خاتمی آمد پیروزی فرد شکست‌خورده را اعلام کرد و به او تبریک گفت. تاج‌زاده که جزء مدعیان تقلب بود و مرتب بر طبل تقلب می‌کوبید در زندان گفته بود اگر خیلی تقلب شده باشد یک میلیون تقلب شده و ما انتخابات را باخته‌ایم.

انتهای پیام/

منبع : فارس

آخرین اخبار
پربازدید ها