امروز : دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 February 19
۲۳:۲۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 127550
تاریخ انتشار: ۱ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 21
زهرا خانی، دانش‌آموز مدرسه نمونه رضوان استان خراسان شمالی در گفت‌وگو با خبرنگار آموزش و پرورش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; و با اشاره به طراحی ...

زهرا خانی، دانش‌آموز مدرسه نمونه رضوان استان خراسان شمالی در گفت‌وگو با خبرنگار آموزش و پرورش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; و با اشاره به طراحی نوعی خمیر دندان گیاهی، اظهار داشت: این خمیر دندان برای جرم‌گیری دندان و یا جلوگیری از عفونت دندان استفاده می‌شود.

وی افزود: خیلی از افراد برای جرم‌گیری دندان و یا جلوگیری از عفونت دندان از خمیر دندان‌های شیمیایی استفاده می‌کنند و یا اینکه برای جرم‌گیری به دندان پزشک مراجعه می‌کنند که از محلولی برای این کار استفاده می‌کنند؛ این محلول حدود 35 درصد پراکسید هیدروژن غلیظ دارد و برای بدن انسان ضرر دارد که از طریق بزاق دهان وارد خون می‌شود و تأثیر بدی روی بدن دارد.

خانی با اشاره به اینکه در طراحی خمیر دندان گیاهی از مواد کاملاً طبیعی استفاده کرده‌ایم، خاطرنشان کرد: در این خمیر دندان از میخک، دارچین، مریم گلی، جوش شیرین، بومادران، نمک، آب لیمو، روغن نارگیل، اسانس نعناع و عسل استفاده شده است.

این دانش‌آموز مبتکر خراسانی ادامه داد: میخک و بومادران برای درد دندان است و جوش شیرین، مریم گلی، نمک و آبلیمو برای جرم‌گیری دندان و دارچین هم برای داشتن خاصیت ضد باکتری و خوش بو کننده آن استفاده و اسانس نعناع برای داشتن مواد متول و خنک کردن دهان استفاده می‌شود.

وی گفت: نخستین باری که این خمیر دندان را ساختیم داخل آن جوش شیرین داشت و الان هم دارد،  اما این جوش شیرین باعث پوسیدگی دندان می‌شد که به ‌آن آبلیمو و روغن نارگیل اضافه کردیم زیرا آبلیمو خاصیت اسیدی دارد و روی خاصیت قلیایی جوش شیرین تأثیر می‌گذارد و تا حدودی آن را خنثی می‌کند؛ روغن نارگیل هم کاملاً این اثر را می‌تواند از بین ببرد و علاوه بر پوسیدگی برای ضد باکتری و ضد قارچ هم مفید است.

خانی در پاسخ به این پرسش که «آیا خمیر دندان هایی که در بازار وجود دارد، مشکلی دارد؟»، تصریح کرد: بله، مضراتی دارد که به مینای دندان آسیب می‌رساند.

این دانش‌آموز مبتکر خراسانی افزود: این خمیر دندان گیاهی دو محدودیت دارد که نه کف می‌کند و نه رنگ آن سفید است؛ در خمیر دندان‌هایی که در بازار وجود دارد مواد شیمیایی استفاده می‌شود که باعث کف کردن می‌شود.

به گزارش فارس، دانش‌آموزان مبتکر در نمایشگاهی که در گذشته به همت آموزش و پرورش برگزار شده بود، طرح‌های خود را در معرض نمایش گذاشته بودند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها