امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 28
۱۰:۲۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 127560
تاریخ انتشار: ۱ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 41
فاطمه رهبر در گفت‌وگو با خبرنگار جامعه فارس، گفت:‌ از رئیس کمیسیون اصل 90 خواسته شده است نامه‌ای را برای معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده ...

فاطمه رهبر در گفت‌وگو با خبرنگار جامعه فارس، گفت:‌ از رئیس کمیسیون اصل 90 خواسته شده است نامه‌ای را برای معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده ارسال کنند تا اصل سند تفاهم‌نامه با صندوق جمعیت سازمان ملل متحد و گزارش عملکرد پنج ماه اخیر را برای کمیسیون ارسال کنند.

وی ادامه داد: با توجه به اقداماتی که اخیرا انجام شده است باید عملکرد معاونت در ما‌ه‌های اخیر مورد بررسی قرار گیرد و کمیسیون اصل 90 به عنوان یکی از نهادهای نظارتی وارد این کار شده است.

رهبر اظهار داشت:‌ با توجه به اینکه صندوق جمعیت سازمان ملل متحد یک نهاد غیردولتی است معمولا با مجالس کشورهای مختلف ارتباط برقرار می‌کند و دبیرکل این صندوق در مجلس شورای اسلامی آقای آشوری نماینده مردم بندرعباس است.

رئیس فراکسیون زنان مجلس افزود: ما از دبیرکل صندوق جمعیت سازمان ملل در کشور خواستیم نامه‌ای را برای هولکی اوز مدیر دفتر صندوق جمعیت سازمان ملل ارسال کند تا یک نسخه از اصل تفاهم‌نامه و اقداماتی که انجام شده است را برای مجلس ارسال کند.

رهبر با اشاره به پیشینه اقدامات صندوق جمعیت سازمان ملل متحد،‌گفت: در طی دوره‌های گذشته مجلس شورای اسلامی نیز نمایندگانی در اجلاس‌های دوره‌ای و منطقه‌ای این صندوق شرکت می‌کردند و دو ماه گذشته نیز اجلاسی در فیلیپین برگزار شد که بنده و یکی دیگر از نمایندگان در آن اجلاس شرکت کردیم و نکته قابل توجه این است که موضوع تمام این همایش‌ها برابری جنسیتی و عدم خشونت علیه زنان است.

رهبر افزود: در حقیقت این صندوق مجری کنوانسیون رفع هرگونه تبعیض علیه زنان است که امسال بیستمین سالگرد تصویب آن کنوانسیون می‌باشد که در زمان تصویب آن ایران نیز به آن کنوانسیون پیوست اما سپس به دلیل بیست ایرادی که شورای نگهبان بر آن وارد کرد ما نیز با تأیید نظر شورای نگهبان آن مصوبه را ملغی کردیم چرا که معتقد هستیم دیدگاه ایران با دیدگاه سکولار غربی در مورد زنان و جایگاه زنان متفاوت است.

عضو کمیسیون اصل 90 مجلس ادامه داد: در تمام اجلاس‌هایی که از سوی این صندوق برگزار می‌شود می‌خواهند بررسی کنند که تاکنون چه اقداماتی در سایر کشورها برای اجرایی شدن کنوانسیون رفع هرگونه تبعیض علیه زنان انجام شده است و نتایج آن در کمیسیون مقام زن که اسفندماه امسال در نیویورک برگزار خواهد شد ارائه می‌شود.

رهبر افزود: مجلس به عنوان یک نهاد نظارتی وارد عمل شده است تا این گزارش‌ها مورد بررسی کارشناسانه قرار گیرد. نکته دیگر این است که معاون رئیس‌جمهور در امور زنان معتقد است قبلا انعقاد این تفاهم‌نامه به اطلاع نمایندگان مجلس رسیده بوده است در صورتی که اینگونه نیست.

وی گفت: اینکه این تفاهم‌‌نامه امضا شده است ایرادی ندارد ولی برای اجرا باید بعد از ظرفیت‌سنجی از سوی مجلس وارد اجرا می‌شدند اما هم‌اکنون خودشان وارد اجرا شده‌اند و با توجه به حساسیت‌هایی که این موضوع دارد باید اقدامات انجام شده مورد بررسی قرار ‌گیرد.

رهبر ادامه داد:‌به عنوان مثال هم‌اکنون 127 صفحه از آمار و اطلاعاتی که از سوی معاونت امور زنان در اختیار این صندوق قرار گرفته است بر روی سایت آن سازمان قرار دارد و علنی شده است. در حالی که ما مخالف این موضوع هستیم چرا که اطلاعات محرمانه کشور نباید به این صورت در اختیار اینگونه سازمان‌ها قرار گیرد و تبعات منفی برای کشور در پی خواهد داشت.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها