امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۱۵:۰۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 127563
تاریخ انتشار: ۱ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 66
کیمیا اسلامی، دانش‌آموز محقق دبیرستانی از مدرسه فرزانگان تهران در گفت‌وگو با خبرنگار آموزش و پرورش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; با اشاره به ...

کیمیا اسلامی، دانش‌آموز محقق دبیرستانی از مدرسه فرزانگان تهران در گفت‌وگو با خبرنگار آموزش و پرورش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; با اشاره به ساخت نوعی ماسک برای درمان سوختگی، اظهار داشت: در این طرح به صورت تلفیقی از نانو سلولز و ترکیبات گیاهی سودمند مانند صمغ کتیرا و پنیرک برای ترمیم سوختگی استفاده کردیم.

وی افزود: نانو سلولز در این طرح به عنوان حامل استفاده می‌شود که با ابعاد نانو که دارد می‌تواند مواد را در خود جای دهد و جذب موادی چون صمغ کتیرا و پنیرک را بالا برده و سطح تماس کمتری اشغال کند.

اسلامی با بیان اینکه از پنیرک و صمغ کتیرا در این طرح عصاره گرفتیم و نانو سلولز را هم به دست آوردیم، خاطرنشان کرد: برای به دست آوردن نانو سلولز، سلولز را از ساقه نعناع استخراج کردیم،  به این روش که ابتدا ساقه نعناع خشک شده را با اسید سولفوریک و اسید نیتریک روی هیتر قرار دادیم و بعد از 2 روز که روی هیتر بود، در نهایت سلولز استخراج شد.

این دانش‌آموز محقق تهرانی افزود: برای اینکه سلولز را به نانو تبدیل کنیم چندین بار اولتراسونیک و سانتریفیوژ انجام دادیم و در نهایت نانو سلولز به دست آمد؛ این مواد را در نهایت با هم ترکیب کردیم و پد نانو سلولز به دست آمد و روی موش سوری این کار تست شد.

وی با اشاره به اینکه برای تیمار موش سوری با سرنگ انسولین ماده‌ای به آن تزریق کردیم، گفت: یک قسمت از موهای موش را در این طرح اصلاح کردیم و با هویه داغ آن قسمت را سوزاندیم و مقداری سلولز توسط پد به آن اضافه کردیم و این کار را 16 روز و روزی یکبار تکرار کردیم و در نهایت زخم گروه کنترل اصلاح شده بود ولی روی بدن گروه شاهد زخم دید شد.

اسلامی در پاسخ به این پرسش که «آیا در انجام این طرح با پزشک مشورت کردید؟»، اظهار کرد: در این طرح یک دبیر راهنما و یک دبیر مشاور داشتیم که در دانشگاه تهران کار می‌کردند و یک سری از کارها را در دانشگاه تهران انجام دادیم.

به گزارش فارس، تحقیقات و طرح‌های دانش‌آموزان چندی پیش در نمایشگاهی در معرض دید عموم قرار گرفته بود.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها