امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۱۷:۵۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 127643
تاریخ انتشار: ۱ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۹:۵۱
تعداد بازدید: 18
بهروز خدارحمی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در پاسخ به سوالی مبنی بر میزان تاثیرپذیری بازار سهام از مذاکرات ...

بهروز خدارحمی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در پاسخ به سوالی مبنی بر میزان تاثیرپذیری بازار سهام از مذاکرات هسته‌ای و انتظاراتی که در میان فعالان بازار بواسطه این امر ایجاد شده است، اظهار اشت: اکنون همه در بازار به دنبال این سوال هستند که در صورت توافق و یا عدم توافق چه اتفاقی خواهد افتاد و در این زمینه نگاه صفر و یک به مذاکرات بعیدترین گزینه ممکن و کاملاً غیر منطقی است.

وی گفت: اینکه فعالان بازار بر این باورند که مذاکرات پس از مدت بسیار کوتاهی در بازه چند ماه موثر خواهد بود، باید بگویم که این پیش‌بینی سرمایه‌گذاران همراه با ذوق‌زدگی است و کسانی هم بر این باورند که اگر توافق صورت نگیرد، بازار به کلی خراب خواهد شد که این امر هم غیر عقلایی است.

دبیرکل کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران با اشاره به اینکه در بازه زمانی 3 تا 4 ساله قطعاً بخشی از توافقات می‌تواند انجام شود، گفت: این امر فرسایشی خواهد بود، اما دو طرف امتیازاتی را در فواصل زمانی منطقی به یکدیگر خواهند داد که در نهایت به صورت خاص در بازار سرمایه تاثیر مثبت خواهد داشت.

خدارحمی تاکید کرد: شاید از این مذاکرات صلح‌نامه و یا قطعنامه کاملی خارج نشود، اما در تک تک این نشست‌ها بین ایران و قدرت‌های جهانی اخبار خوب بیرون خواهد آمد و بازار سرمایه هم به واسطه همین اخبار مثبت نوساناتی خواهد داشت.

دبیرکل کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران با اشاره به اینکه همه مشکلات تحریم‌ها در دست پنج کشور مذاکره کننده نیست، گفت: بخشی از این تحریم‌ها توسط سازمان ملل، اتحادیه اروپا و آمریکا وضع شده‌اند، بنابراین نباید انتظار داشت که همه مشکلان ظرف مدت یک روز حل شود.

این فعال بازار سرمایه با بیان اینکه بازار از حیث اثرات روانی با توجه به تعاملات، نوسانات مثبتی را تجربه خواهد کرد، گفت: طبیعتاً تا زمانی که به طور بنیادی در صنایع تغییر جدی ایجاد نشود، حتماً نیازمند زمان خواهد بود.

وی در پاسخ به این سوال که بازدهی بازار سهام را چه میزان پیش‌بینی می‌کنید، گفت: بازار در آرمانی‌ترین حالت با توجه به صرف ریسک بیشتر نسبت به بازار پول ، طی سال جاری نزدیک به 40 درصد بازدهی خواهد داشت، اما امکان دارد، در صنایع مختلف متفاوت باشد.

خدارحمی با بیان اینکه در چند ماه آینده، بازار به لحاظ روانی در صنایعی که پتانسیل‌های بیشتری در مراودات بین‌المللی دارند، به واسطه اخبار مثبت تاثیر بیشتری خواهد پذیرفت، گفت: برخی به اشتباه تصور می‌کنند که اگر توافقی صورت نگیرد، اتفاق بسیار بدی برای بازار رخ خواهد داد، در صورتی که اگر سرمایه‌گذاران دورنمایی از سرمایه‌گذاری را در مقابل خود ترسیم کنند، بازدهی مناسبی کسب خواهند کرد.

وی گفت: یکی از حوزه‌هایی که پس از تحریم به واسطه توقف نقل و انتقال ارز بین بانکی آسیب دید صنعت بیمه بود که در صورت آمدن اخبار مثبت از توافق می‌تواند پتانسیل‌های بیشتری در پیش‌روی بین صنایع دیگر داشته باشد.

دبیرکل کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران با ابراز خرسندی از اینکه بازار به هوشمندی خوبی رسیده است، گفت: حتی در روزهای منفی بازار، ارزش معاملات به 200 میلیارد تومان می‌رسد و باید نسبت به این موضوع خوشحال شویم.

وی گفت: پیش از این سرمایه‌گذاران تنها به یک شاخص و آن هم شاخص کل توجه می‌کردند و ارزش معاملات را کمتر در تحلیل‌ها مورد استفاده قرار می‌دادند، اما اکنون سرمایه‌گذاران جدید به شاخص مهم ارزش معاملات توجه دارند.

خدارحمی در پاسخ به این سوال که جایگاه بازار سرمایه ایران در تامین مالی بنگاه‌ها چطور ارزیابی می‌شود، گفت: بازار سرمایه باید در اقتصاد به جایگاه خوبی برسد و شاخص‌های مثبت بازار نشان دهنده افزایش تامین مالی از این بازار است.

وی با اشاره به اینکه اکنون در طول یک هفته ارزش معاملات بازار سهام به 1000 میلیارد تومان رسیده است، گفت: نباید این طور تصور شود که با توجه به سودآوری 75 هزار میلیارد تومانی بنگاه‌های بورسی تامین مالی بازار سرمایه نسبت به بازار پول ناچیز است، چرا که اگر بازار سرمایه پر رونق باشد، این پتانسیل برای جذب سرمایه‌های بیشتر وجود دارد.

وی گفت: اگر 75 هزار میلیارد تومان سود اعلامی بنگاه‌های بازار سرمایه صرف افزایش سرمایه، اتمام پروژه‌ها و تولید شود، تنها 25 هزار میلیارد تومان با رقم بازار پول فاصله دارد.

خدارحمی درباره فرهنگ‌سازی مزایای عدم دریافت سود توسط سهامداران گفت: سهامداران در صورت افزایش سرمایه شرکت‌ها می‌توانند از تفاوت قیمت سهم به سود برسند و با آزادسازی 20 درصد سهام خود به همان سود مورد انتظار دست پیدا کنند.

وی گفت: اکنون در برنامه پنج‌ساله ششم برای افزایش سهم تامین مالی بازار سرمایه در اقتصاد برنامه‌ریزی صورت می‌گیرد و پیش بینی می‌شود طبق این برنامه سود بنگاه‌های بورسی با دو برابر افزایش به 150 هزار میلیارد تومان برسد بنابراین می‌بینیم که این میزان سهم تامین مالی عدد قابل توجهی را تشکیل می‌دهد، در حالی که هم‌اکنون بازار پول رقم 100 هزار میلیارد تومان را برای تامین مالی پیش‌بینی کرده است.

خدارحمی با بیان اینکه بازار پول و سرمایه مکمل یکدیگر عمل می‌کنند، گفت: تقویت بازار سرمایه در نهایت به نفع بازار پول خواهد بود و نقدینگی‌ها در این دو بازار جریان خواهد داشت.

انتهای پیام/ب

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها