امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۲۲:۳۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 127764
تاریخ انتشار: ۲ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 37
به گزارش گروه جامعه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در سال آتی میلادی سه گنجینه ارزشمند جهان شامل گنجینه «جیحون»، گنجینه «توت‌عنخ‌آمون» و گنجینه

به گزارش گروه جامعه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در سال آتی میلادی سه گنجینه ارزشمند جهان شامل گنجینه «جیحون»، گنجینه «توت‌عنخ‌آمون» و گنجینه «باختر» به تور جهانی در شرق آسیا، اروپا و آمریکای شمالی رفته و مردمان این مناطق می توانند از آثار هنری ارزشمند دیدن کنند.

گنجینه‌ «جیحون» که به قرن‌های چهارم و پنجم پیش از میلاد مسیح (ع) تعلق دارد، سالها قبل در تاجیکستان و در مرز این کشور با افغانستان کشف شد و در حال حاضر در موزه بریتانیا در لندن، پایتخت انگلیس نگهداری میشود. این گنجینه شامل در حدود 170 اثر تاریخی ساخته شده از طلا شامل انواع ظرف‌، ارابه‌ جنگی، بازوبندهای جواهرنشان، مهر، انگشتر، جام و 1500 سکه از دوران امپراطوری هخامنشی است که قرار است بخشهایی از آن در سال 2015 در موزه هایی در آمریکا و کانادا به نمایش درآیند.

از سوی دیگر بخشهایی گنجینه فرعون «توت‌عنخ‌آمون» مشهورترین تمدن مصر باستان نیز در سال آتی میلادی در چند کشور شرق آسیا از جمله ژاپن و مالزی به نماش در خواهند آمد. مومیایی توت‌عنخ‌آمون در سال 1922 میلادی در شرایطی که مقبره‌اش در دره پادشاهان مصر کاملا دست‌نخورده بود، به همراه صدها اثر تاریخی شامل تابوت، ارابه، سلاح و ماسک طلایی ویژه‌ وی توسط «هاوارد کارتر»، باستانشناس انگلیسی کشف شدند.

در نهایت در سال 2015 بخشی از گنجینه‌ «باختر» افغانستان با قدمتی 2400 ساله داشته و شامل چند تاج طلایی، سلاح و  زیور‌آلات است که در سال 1978 توسط «ویکتور ساریانیدی»، باستان‌شناس سرشناس یونانی‌تبار شوروی سابق کشف شد، به تور جهانی می روند. او این گنجینه را در منطقه طلا تپه در شمال افغانستان در جریان کاوش در یک گورستان سلطنتی در مسیر جاده ابریشم کشف کرد و پس از انتقال به کابل، پایتخت افغانستان، سالها در گاوصندوقی در زیرزمین کاخ ریاست جمهوری این کشور نگهداری می شد. با سقوط طالبان به تور جهانی فرستاده شده و در موزه‌های مختلف از جمله موزه متروپلیتن در آمریکا و موزه بریتانیا در انگلیس به نمایش در آمده و قرار است در سال 2015 در چند کشور اروپایی نیز به نمایش درآید.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها