امروز : دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 22
۱۰:۰۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 127771
تاریخ انتشار: ۲ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 18
سیاوش صحت در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت ودرمان فارس گفت: حدود 60 درصد از تروماها در ایران به علت ضربه مغزی منجر به فوت می‌شود. وی ادامه داد: خسارت ...

سیاوش صحت در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت ودرمان فارس گفت: حدود 60 درصد از تروماها در ایران به علت ضربه مغزی منجر به فوت می‌شود.

وی ادامه داد: خسارت پرداختی ناشی از تروما توسط شرکت‌های بیمه ای 310 هزار میلیارد تومان برآورد شده و علاوه بر معضلاتی همچون دیه، افزایش تعداد زندانیان حوادث رانندگی و مشکلات اخلاقی برای خانواده به علت نبود سرپرست؛ مشکل بزرگتر عمر از دست رفته در کشور است که برابر 4 میلیون سال تخمین زده می‌شود به طوری که می‌توان ادعا کرد تعداد مرگ و میر ایران در جنگ 8 ساله دفاع مقدس کمتر از مرگ و میر تصادفات طی این سال‌ها بوده است.

دبیر علمی قطب تروما دانشگاه بقیه الله گفت: 26 درصد تخت‌های بیمارستان‌ها در اختیار حادثه دیدگان قرار گرفته که آمار نسبتاً بالایی است و سنین بین 16 تا 35 سال، 70 درصد تلفات تروما را تشکیل می‌دهد که این جای تأسف دارد و فاجعه‌ای جبران ناپذیر است.

صحت با اشاره به تروما بر اثر افتادگی از ارتفاع و حوادث دیگر گفت: اکثر تلفات در ایران از طریق حوادث رانندگی رخ می دهد و استان‌هایی که دچار ضایعات فراوانی از سوی تصادفات رانندگی می‌شود تهران دارای بیشترین آمار تروما و سپس خراسان رضوی و فارس در رتبه های بعدی قرار می گیرند.

عضو جامعه جراحان ایران ادامه داد: تعداد مرگ و میر ناشی از تروما در ایران برحسب جمعیت بسیار بیشتر از کشورهایی مانند آمریکا و هندوستان است که جمعیتی به مراتب بیشتر از ایران دارند. ایران تنها با دارا بودن یک درصد از جمعیت جهان، 2 درصد از تلفات ناشی ار تصادفات را در بر‌می‌گیرد.

وی تصریح کرد: در همه کشورها مشکل فرهنگ ضعیف رانندگی وجود دارد اما با قوانین سختگیرانه جلوی آن را می‌گیرند. 17.5 درصد افراد پیاده، 5.5 درصد افراد سوار بر دوچرخه، 51 درصد موتورسوار، 11 درصد در باربری، 17 درصد سوار بر اتومبیل نقلیه دچار تصادف می‌شوند.

صحت گفت: زیان ناشی از تروما در هر سال برابر با 12 هزار میلیارد است که با بودجه 5 دانشگاه علوم پزشکی کشور برابری می کند.

دبیر علمی قطب تروما دانشگاه بقیه الله گفت: جایگاه پزشکی ایران به گونه‌ای است که امروز یک نفر وجود ندارد برای درمان و استفاده از خدمات پزشکی تقاضای خروج از ایران را داشته باشد و حتی از ترکیه، آذربایجان و پاکستان مراجعه کننده به ایران وجود دارد و در زمینه جراحی های فوق تخصصی که نیازمند پیشرفته‌ترین تجهیزات پزشکی است با پیشرفته‌ترین کشورهای دنیا هیچ تفاوتی نداریم.

وی از راه اندازی سیستمی به نام Telemedicine با کمک نیروی زمینی سپاه خبر داد و گفت:این سیستم عبارت است از اینکه تیم داخل آمبولانس که مطمئناً نمی توانند پزشک باشند، یکسری آموزش‌های مقدماتی لازم را ببینند تا بتوانند پیش از رسیدن به نزدیک ترین مرکز درمانی، تمام شرایط بیمار را با شکل و تصویر رادیولوژی و با کمک سیستم الکترونیکی و با استفاده از تلفن همراه یا اینترنت به آن مرکز برسانند.

صحت ابراز امیدواری کرد که این سیستم را در کنگره علمی قطب تروما معرفی کند تا شاید تمام آمبولانس‌های کشور در سال‌های آینده مجهز به این سیستم شوند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها