امروز : چهارشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۶ - 2017 May 24
۱۳:۴۲
ادموند
کمک مالی
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 127789
تاریخ انتشار: ۲ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 31
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، عباس صداقت، رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت، در حاشیه نشستی در کرمان، گفت: گرچه در کشورمان در دهه گذشته ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، عباس صداقت، رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت، در حاشیه نشستی در کرمان، گفت: گرچه در کشورمان در دهه گذشته توفیقات خیلی مهمی را در زمینه کنترل HIV داشته‌ایم اما به دلیل موج دوم اپیدمی HIV در بین معتادان تزریقی و زندانیان و ورود مواد محرک و روان گردان در مقوله الگوی اعتیاد کشور، در سال‌های اخیر سهم موارد جدید انتقال اچ آی وی از طریق روابط جنسی غیر ایمن و افزایش ابتلای زنان، مسئولان را بسیار حساس‌تر کرده است.

صداقت افزود: موج سوم بیماری ایدز و انتقال عمودی به این معنی است که مادر باردار مبتلا به ویروس اچ آی وی این بیماری را به نوزاد خود منتقل می‌کند.

وی ادامه داد: برای اینکه بتوانیم توفیقاتی که در دهه گذشته در برنامه‌های کنترل HIV  داشته‌ایم را حفظ کنیم باید با حساسیت بیشتر به آگاه سازی و حساس کردن همه مردم مخصوصا جوانان و نوجوانان و گروه‌های پر خطر توجه کنیم.

صداقت گفت: ما انتظار داریم در این زمینه که ارگان‌های دیگر نیز به کمک وزارت بهداشت بیایند و کانال‌های ارتباطی با مردم بخصوص جوانان را قوی‌تر کنند.

وی به دستاوردهای کشور در خصوص کنترل بیماری ایدز اشاره کرد و گفت: وزارت بهداشت تلاش کرده است که امکانات لازم برای افزایش دسترسی به آزمایش‌ها، مشاوره، مراقبت و درمان و نظام تشخیصی HIVرا در کشور فراهم کند.

وی افزود: در تمام کشور مراکز بیماری‌های رفتاری وجود دارد و مراکز تشخیص سریع HIV با تاکید بر بخش‌های غیر دولتی و خصوصی در کشور راه‌اندازی شده است.

صداقت بیان کرد: برای افزایش دسترسی به کانال‌های ارتباطی جمعیتی ما انتظار داریم سایر سازمان‌ها مانند سازمان آموزش و پرورش و هلال احمر نیز وارد عمل شود و همچنین رسانه ملی، رسانه‌های استانی و شبکه‌های اجتماعی و خبری باید به نوعی خودشان را متعهد بدانند که کمک کنند تا این بیماری چند وجهی را تحت کنترل در بیاورند.

وی با اشاره به جایگاه دانشگاه علوم پزشکی کرمان در منطقه، گفت: راه‌اندازی مرکز آموزش منطقه‌ای نظام مراقبت HIV  در دانشگاه علوم پزشکی کرمان و انتخاب این مرکز از طرف سازمان جهانی بهداشت به عنوان مرکز همکار سازمان جهانی بهداشت از جمله فعالیت‌های این دانشگاه در زمینه بیماری ایدز به شمار می‌رود.

وی گفت: این مرکز فرصت خیلی خوبی برای بهره گیری از کمک‌ها و حمایت‌های فنی سازمان جهانی بهداشت و تبادل تجربیات به صورت دو طرفه را برای دانشگاه علوم پزشکی کرمان فراهم کرده است.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار