امروز : پنجشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 22
۰۴:۲۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 127798
تاریخ انتشار: ۲ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 24
پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; - گروه جامعه:  عده‌ای از مردم که قصد سفر به سایر کشورها را دارند با مراجعه به آژانس‌های گردشگری پس از طی مراحل ...

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; - گروه جامعه:  عده‌ای از مردم که قصد سفر به سایر کشورها را دارند با مراجعه به آژانس‌های گردشگری پس از طی مراحل دریافت بلیت، ویزا و. .. می‌خواهند برای دریافت گواهینامه بین المللی رانندگی نیز اقدام کنند که متأسفانه بعضی از آژانس‌ها به طور غیرقانونی از یک مؤسسه آمریکایی غیرمجاز (IAA)، این گواهینامه‌ غیرقانونی را برای آنها تهیه می‌کنند.

در این میان، اوضاع افرادی که می‌خواهند با خودروی شخصی سفر کنند بهتر است چون حداقل برای دریافت پلاک ترانزیت به کانون جهانگردی و اتومبیلرانی مراجعه می‌کنند و مطلع می‌شوند که گواهینامه بین‌المللی رانندگی را نیز به طور رسمی، این کانون، صادر می‌کند و آنها می‌توانند از این طریق، گواهینامه خود را هم بگیرند.

گواهینامه‌های غیرقانونی رانندگی که توسط آژانس‌های گردشگری صادر می‌شود در حالی که جعلی است و در هیچ جای دنیا اعتباری ندارد و مشتری آن هم از غیرقانونی بودن آن بی‌خبر است با هزینه‌ای گران‌تر از گواهینامه‌های بین‌المللی رسمی برای مسافران ایرانی صادر می‌شود.

گردشگران ایرانی که هیچ اطلاعی از جعلی بودن گواهینامه خود ندارند در خارج از کشور به محض انجام کوچکترین تخلف، گرفتار پلیس و قوانین مجازات‌های جهانی می‌شوند چرا که پلیس در اولین اقدام، گواهینامه آنها را طلب می‌کند و پس از استعلام از مرکز رسمی صادر کننده گواهینامه یعنی کانون جهانگردی و اتومبیلرانی، متوجه عدم صدور آن توسط این کانون و جعلی بودن آن می‌شود. که پس از این مرحله، تازه نوبت به پرداخت جریمه‌های هنگفت و تحمل طول دوره زندان در خارج از کشور خواهد شد.

شهاب مالمیر، مدیر روابط عمومی کانون جهانگردی و اتومبیلرانی در این باره به خبرنگار فارس می‌گوید: ظاهر گواهینامه‌های بین المللی غیرقانونی، خیلی موجه است یک کارت و یک دفترچه است و کسی اگر ظاهر گواهینامه‌های بین‌المللی واقعی را ندیده باشد متوجه تفاوت آن نمی‌شود. اما طبق قانون مجلس، وظیفه صدور گواهینامه رانندگی ملی و پلاک خودروی ملی بر عهده نیروی انتظامی است و ترجمه اینها به صورت بین‌المللی بر عهده کانون جهانگردی و اتومبیلرانی است که فدراسیون بین‌المللی اتومبیلرانی FIA تنها مرجع رسمی ترجمه اینها را کانون جهانگردی ایران می‌داند.

وی ادامه می‌دهد: کشورهایی که این گواهینامه رانندگی بین‌المللی صادر شده از سوی کانون جهانگردی و اتومبیلرانی ایران را می‌پذیرند عضو FIA و کنوانسیون‌های جهانی 1949 و 1968 هستند.
 





 


مالمیر درباره مسیر صدور گواهینامه‌های بین‌المللی غیرقانونی تصریح می‌کند که یک سری آژانس‌های گردشگری این کار را انجام می‌دهند و با مراجعه مسافر ایرانی برای سفر به خارج از کشور پیشنهاد دریافت گواهینامه بین‌المللی رانندگی را می‌دهند که چون مردم از مسیر قانونی آن بی‌اطلاع هستند فریب می‌خورند و در خارج از کشور با مشکل مواجه می‌شوند.

به گفته وی به طور نمونه یکی از ایرانیانی که گواهینامه بین‌المللی رانندگی غیرقانونی دریافت کرده بود در خارج از کشور با خودروی دیگری تصادف می‌کند و پس از اینکه مشخص می‌شود گواهینامه آن جعلی بوده حدود 3 سال است که درگیر مسائل قانونی در کشور مقصد است.

این مقام مسئول در کانون جهانگردی و اتومبیلرانی درباره پیگیری‌ها از طریق FIA برای توقف اقدامات این مؤسسه آمریکایی که گواهینامه غیرقانونی، ترجمه می‌کند، اعلام می‌کند که کانون جهانگردی و اتومبیلرانی مکاتباتی با فدراسیون بین‌المللی اتومبیلرانی (FIA) و اتحادیه بین‌المللی گردشگری داشته است که آنها اعلام کرده‌اند تمام گواهینامه‌های بین‌المللی صادر شده از سوی (IAA (International Automobile Alliance فاقد اعتبار قانونی بوده و تبعات آن بر عهده‌ دریافت‌کننده گواهینامه خواهد بود.

مالمیر در ادامه می‌گوید: «دانیله مارتین» مدیر اطلاع‌رسانی فدراسیون بین‌المللی اتومبیلرانی (FIA) و اتحادیه بین‌المللی گردشگری در پاسخ به استعلام این کانون تأکید می‌کند که «به مقامات و رانندگان ایرانی اعلام کنید فعالیت‌های موسسه IAA کلاهبرداری بوده و رانندگان پول خود را برای سندی غیرقابل استفاده هزینه می‌کنند. برابر مقررات سازمان ملل فقط ارگان‌هایی که از طرف دولت عضو کنوانسیون مشخص شده باشند، اجازه صدور مجوز بین‌المللی رانندگی را دارند.»

وی درباره اینکه مردم چگونه می‌توانند از طریق کانون جهانگردی و اتومبیلرانی گواهینامه بین‌المللی رانندگی دریافت کنند، یادآور می‌شود: از 3 طریق مردم می توانند اقدام کنند یک روش، روش اینترنتی است (WWW.TAC.ORG.IR) که مدارک مورد نیاز را که در سایت کانون جهانگردی آمده است اسکن می‌کنند، روش دوم، مراجعه حضوری به 3 مرکز اصلی کانون در تهران و 300 نمایندگی کانون در سطح کشور است و روش دیگر نیز مراجعه به ادارات پست و پرکردن فرم‌های مورد نیاز است.

مالمیر نرخ صدور گواهینامه بین‌المللی رانندگی را از طریق مرجع رسمی 75 هزار تومان اعلام می‌کند که این رقم برای دریافت گواهینامه جعلی از 150 هزار تومان به بالاست.
وی می‌گوید: مذاکراتی با سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به ویژه معاونت گردشگری داشته‌ایم تا با آژانس‌های گردشگری که به صورت غیرقانونی از طریق موسسه IAA از عدم آگاهی مردم سوء استفاده کرده و اقدام به صدور گواهینامه بین‌المللی غیرقانونی می‌کنند برخورد شود.

انتهای پیام/

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها