امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۲۱:۲۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 127824
تاریخ انتشار: ۲ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 15
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، یک محقق ارشد آمریکایی با یادآوری تجربه هنری کیسینجر از مذاکرات 1974 آمریکا و شوروی ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، یک محقق ارشد آمریکایی با یادآوری تجربه هنری کیسینجر از مذاکرات 1974 آمریکا و شوروی درباره محدود کردن سلاح‌های استراتژیک، از جان کری خواست از تجربیات آن مذاکرات برای گفت‌و‌گوهای ایران بهره ببرد.

«استفن سستانوویچ» محقق ارشد شورای روابط خارجی آمریکا طی گزارشی در وال استریت ژورنال می‌نویسد: «بحث توافق با ایران فقط محرمانه خواهد بود اما آقای کیسینجر باید به جان کری هشدار دهد که جزئیات فنی توافق "ولادی وستک" در نهایت نتوانست به یک معاهده کامل بیانجامد».

این محقق در ادامه با قیاس کردن ایران و شوروی و روابط آمریکا با آنها نوشت: «مشکل بسیار مهمتر دولت ریچارد فورد (در سال 1974) در توضیح سیاست کلی‌اش نسبت به اتحاد شوروی بود. آیا تنش‌زدایی به معنای پایان همه رقابت‌ها بود؟ متحدان آمریکا نگران بودند که واشنگتن توازن قدرتی را پذیرفته که پذیرش فشار از سوی طرف مقابل(شوروی) به آنها را ترغیب می‌کرد».

«سستانوویچ» همچنین با اشاره به واکنش کنگره آمریکا و مخالفان سیاسی حکومت شوروی به توافق ولادی وستک تصریح کرد: «کنگره می‌خواست بداند دولت (فورد) چرا راغب به کاهش محدودیت‌ها روی تجارت غرب-شرق بود و مخالفان(داخلی شوروی) می‌خواستند بدانند چرا آمریکا از حقوق بشر(در شوروی) حمایت نمی‌کند».

وی می‌نویسد: «همین بحث و جدل پس از هرگونه توافقی با ایران، اجتناب ناپذیر است. دولت‌های دوست (متحد آمریکا) خواستار افزایش حضور نظامی آمریکا در خلیج(فارس) می‌شوند. کنگره درباره منافع و هزینه‌های بهبود روابط اقتصادی و عادی شدن تجارت (با ایران) دچار تشتت خواهند شد».

وی که استاد دانشگاه کلمبیا نیز است، در پایان توصیه می‌کند: «اگر دولت اوباما خواهان دفاع از توافق هسته‌ای با ایران باشد، باید کار بسیار قویتری انجام دهد. باید توضیح دهد به دنبال چه نوع رابطه‌ای با ایران پس از حصول توافق هسته‌ای است؟ هنری کیسینجر در اینجا با یادآوری مشکلاتش در توضیح تنش‌زدایی دهه 1970(با شوروی)، احتمالا توصیه‌هایی در این باره خواهد داشت».

به نظر این محقق آمریکایی توصیه‌های کیسینجر این چنین خواهد بود: «درباره تنش‌زدایی حرف نزن یا درباره تبدیل دو کشور به شرکا در خاورمیانه یا درباره پایان دهه‌ها درگیری و منازعه. نگو که کنترل تسلیحات برای (ایجاد) روابط خوب موضوعی مهم است یا حتی (ایجاد) روابط خوب، هدف است. جان کری اگر بگوید او انتظار بد ماندن روابط(با ایران)  را دارد، فرصت بهتری برای دفاع ار توافق با ایران خواهد داشت».
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار