امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۱۲:۰۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 127831
تاریخ انتشار: ۲ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 11
به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه امروز، شنبه در سخنرانی در شورای سیاست خارجی و دفاعی ...

به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه امروز، شنبه در سخنرانی در شورای سیاست خارجی و دفاعی اعلام کرد که کشورهای غربی پنهان نمی‌کنند که هدفشان از تحریم‌ها علیه روسیه، تغییر نظام سیاسی این کشور است. به گفته وی، روسیه هرگز منزوی نخواهد شد و این کشور به تماس‌های خود با اکثر کشورهای بزرگ جهان ادامه خواهد داد.

مجله هفتگی «اکسپرت» امروز در مقاله‌ای با اشاره به این مطلب نوشته است: در نگاه اول این اظهارات ممکن است غیرواقعی و گزافه گویی به نظر بیاید. چرا که مسئله حساب ریاضی یا تعداد کشورهای دارای تمایلات منتقدانه نسبت به سیاست روسیه در جهان نیست. مخالفان روسیه توضیح می‌دهند که مسکو روابط خود را تنها با تعداد کمی از کشورها تیره نکرده، بلکه آنها «حلقه میلیاردرهای طلایی» هستند که رهبری سایر کشورهای جهان را در اختیار دارند.

به نوشته این مجله، البته چنین نظریه‌ای دیگر قدیمی شده است. این واقعیتی است که کشورهای آمریکای شمالی و اروپای غربی  که در قضیه بحران اوکراین مخالف روسیه هستند، کشورهای بانفوذی بوده و می‌توانند دیگر کشورهای جهان را متقاعد کنند که به رژیم تحریم‌ها علیه روسیه بپیوندند، همانطور که در مورد سوئیس و ژاپن چنین شده است. ولی مسئله اینجاست که اقدامات تحریمی در نهایت به سیستم هژمونی اقتصادی بوجود آمده از سوی خود این کشورها در جهان آسیب وارد خواهد کرد.

ضمن اینکه استفاده از چنین ابزاری علیه قدرت‌های منطقه ای صرفا با انگیزه سیاسی، قدرت‌های بزرگ مناطق دیگر که در حلقه طلایی آنها قرار ندارند را به این فکر می‌اندازد که چکار کنند که هدف بعدی قدرت‌های غربی نباشند. به همین دلیل قدرت‌های بزرگ منطقه‌ای دائما تلاش می‌کنند تا در گروه‌ها و اتحادهایی مستقلی با یکدیگر متحد شود که نمونه بارز آن گروه کشورهای بریکس (برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی) است.  

«اکسپرت» می افزاید: همکاری روسیه با کشورهای پیشرفته، مسلما مورد نیاز این کشور است، ولی کشورهای اروپایی هم به روسیه نیاز دارند: بازار روسیه، فناوری آن، کالاهای آن و حتی برخی ارزش‌های آن . بحران کنونی در روابط روسیه و اروپا باید برطرف شود. همانطور که سرگئی لاوروف امروز اعلام کرد: روسیه قصد ندارد از همکاری با اروپا کناره گیری کند، هرچند همه درک می‌کنند که امکان عادی شدن روابط هم دیگر وجود ندارد و از این به بعد پایه و اساس تازه‌ای بر این روابط حاکم خواهد بود.

تحلیلگران بر این عقیده‌اند که روند «برطرف شدن تیرگی روابط» آسان است. رهبران روسیه و کشورهای اتحادیه اروپا ظرف‌های بسیاری را شکسته‌اند و اعتماد بین طرفین از بین رفته است، ولی این مسئله یک حسن هم دارد: خود سیستم روابط روسیه و اتحادیه اروپا تا قبل از بحران اوکراین آسیب دیده و در آستانه خطر قرار داشت و مناقشه کنونی این اختلاف را آشکار کرد. مسئله اینجاست که کشورهای متحد غربی نمی‌خواهند بپذیرند که روسیه دارای حوزه نفوذ خویش بوده و حق خود می‌داند که از آن دفاع کند.

به نوشته این نشریه، اکنون که روسیه آمادگی خود برای دفاع از منافعش را نشان داده و غرب هم اعتراف می‌کند که راه تحریم نه تنها به روسیه، بلکه به اتحادیه اروپا و آمریکا هم آسیب می‌رساند، هر دو طرف امکان منحصر به فردی پیدا کرده‌اند که سیستم روابط خود را به روی کاغذ تازه‌ای آغاز کنند.

البته در اینجا یک مشکل وجود دارد: اگر در اروپا برخی نیروها خواستار برقراری سیستم روابط جدید با روسیه باشند، ولی بسیاری در آمریکا خواهان چنین مسئله ای نیستند و راهکار آمریکا این است که روسیه را از کشورهای اروپایی دور سازد و به همین دلیل هم روسیه نباید در سیستم دفاع جمعی اروپا مشارکت داده شود. اگر در کاخ سفید قبول دارند که مناقشه اوکراین بیش از حد ادامه یافته، این به معنای آن نیست که روند ایجاد سیستم دفاع جمعی اروپایی متوقف شود و روند تحقق این طرح در کشورهای منطقه بالتیک و شرق اروپا همچنان پیش می‌رود.

«اکسپرت» تاکید می‌کند: وزیر خارجه روسیه امروز یادآور شد که هدف از تحریم‌ها علیه این کشور، نابودی سیستم اقتصادی، افزایش نارضایتی مردم و در نهایت تغییر نظام سیاسی است، ولی اعمال تحریم‌ها علیه روسیه به ناآرامی در این کشور منجر نخواهد شد، برای اینکه تعداد شهروندان روسیه که معتقدند دولت سیاست خارجی درستی را در پیش گرفته و غرب در اشتباه است و تلاش می‌کند روسیه را از حق خویش بازدارد، روز به روز در حال افزایش است. به همین دلیل تحریم‌ها علیه روسیه تنها منجر به تقویت بیش از پیش محبوبیت رئیس جمهوری روسیه نزد  مردم این کشور و فراهم کردن شرایط مناسب تر برای ادامه راه وی خواهد شد.

به نوشته این نشریه، ضمن اینکه روسیه کره شمالی و حتی ایران نیست و به خوبی امکان آن را دارد تا به شدیدترین روش به تحریم‌ها پاسخ متقابل نشان بدهد، بطوریکه سیستم اقتصاد جهانی را دچار آسیب جدی کند. و اگر مقامات آمریکایی و اروپایی که در رژیم تحریم‌ها علیه روسیه مشارکت دارند، به این مسئله توجه داشته باشند، از صحبت‌های خود در خصوص تغییر رژیم در روسیه دست برداشته و به جای آن به گفت‌وگو در خصوص ایجاد سیستم دفاع جمعی در اروپا روی می‌آوردند.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها