امروز : جمعه ۳ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 23
۱۲:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 127832
تاریخ انتشار: ۲ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 10
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، یک محقق ارشد آمریکایی خواستار تمدید مذاکرات هسته‌ای با ایران با بهره‌گیری از اصول توافق ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، یک محقق ارشد آمریکایی خواستار تمدید مذاکرات هسته‌ای با ایران با بهره‌گیری از اصول توافق موقت ژنو شد.

«فرد کاپلان» محقق آمریکایی در پایگاه «اسلیت» در گزارشی با عنوان «احتمالا ضرب‌الاجل مذاکرات هسته‌ای ایران از بین برود اما چرا ما به گفتگو ادامه ندهیم»، توافق موقت ژنو را بستر خوبی برای ادامه مسیر مذاکرات می‌خواند.

«کاپلان» می‌نویسد: «ایران و 5+1 در 23 نوامبر 2013 به "توافقی واقعا تاریخی" برای محدود کردن و کاهش دادن برنامه هسته‌ای ایران رسیدند. به طور خاص ایران پذیرفت غنی‌سازی بالای پنج درصدی را متوقف، اورانیوم غنی شده خود را در حد 3.5 درصد فریز کرده و تمام ساخت و ساز تاسیسات اراک را متوقف کند همچنین اجازه بازرسی‌های بسیار فراگیرتر به اژانس بین‌المللی انررژی اتمی بدهد».

این کارشناس آمریکایی تصریح کرد: «با وجود شکایت‌های کنگره آمریکا و اسرائیل، توافق(موقت) تا آنجایی  که هر کسی امید داشت، توافق خوبی بود؛ در واقع این یک توافق شگفت‌انگیز بود». 

کاپلان با تاکید بر تفاوتهای جدی توافق موقت و نهایی این چنین نوشت: «مرحله بعد(در توافق جامع و نهایی) کار سختتری خواهد بود و همگان بر آن اشاره دارند».

محقق سیاست خارجی و روابط بین‌الملل با اشاره به موانع جاری برای حصول توافق نهایی هسته‌ای می‌نویسد: «ایرانی‌ها بر "حق مسلم" خود برای غنی‌سازی اورانیوم تاکید دارند اما در غرب چنین حقی را قائل نیستند».

کاپلان با اشاره به مقررات ان‌پی‌تی هم می‌گوید: «هیچ چیز در این معاهده برای غنی‌سازی اورانیوم ممنوعیت یا محدودیت ایجاد نمی‌کند».

وی در ادامه می‌نویسد: «با توجه به مواد مندرج در ان‌پی‌تی (در عدم ممنوعیت و محدودیت غنی‌سازی)، هدف خوب یک توافق (احتمالی با ایران) حفظ و  نگهداشتن غنی سازی در سطح پنج درصد یا حتی بهتر از آن سه و نیم درصد است؛ توافق موقت (ژنو) این کار را کرد البته توافق واقعی آن خواهد بود که ایران به چنین سطوحی در دراز مدت ضمانت دهد؛ این مشکل است».

«کاپلان» با تکرار ایده ابداعی مبهم «گریز هسته‌ای» مدعی می‌شود: «توافق خوب باید محدودیت‌های سختی روی "قابلیت گریز هسته‌ای" بگذارد و یا زمان مورد نیاز ایرانی‌ها برای ساخت بمب را در صورت تصمیم آنها برای ساخت آن افزایش دهد». وی راه‌حل اجرای این گزینه را نیز «اجبار ایران به کاهش شدید ذخایر سانتریفیوژ»  می‌داند.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها