امروز : سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶ - 2017 November 21
۱۸:۲۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 127850
تاریخ انتشار: ۲ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 17
به گزارش خبرنگار سینمایی فارس، «خاطراتی برای تمام فصول» را دیده باشی؛ مفهوم جان‌بازی را با تمام پوست و خونت حس می‌کنی و عجیب این است که کارگردان این ...

به گزارش خبرنگار سینمایی فارس، «خاطراتی برای تمام فصول» را دیده باشی؛ مفهوم جان‌بازی را با تمام پوست و خونت حس می‌کنی و عجیب این است که کارگردان این اثر مردی است که در آن سال‌ها اصلا در ایران زندگی نمی‌کرد اما یک دیدار از بیمارستانی در اتریش مسیر زندگی او را عوض و حاصل ان مستندی شد که می‌تواند برای همیشه در تاریخ بماند و «خاطراتی برای تمام فصول» مردم این سرزمین باشد.

بعد از مدت‌ها از ساخته شدن «خاطراتی برای تمام فصول» که به تعبیر رزاق‌کریمی نمایش آن در اتریش باعث شد تا آنها با مفهوم جنگ نابرابر ایران و عراق و آنچه در جنگ تحمیلی بر مردمان سرزمینمان گذشته آشنا شوند، حالا این مستند پس از موفقیت در جشنواره‌های مختلف داخلی و خارجی در گروه «هنر و تجربه» اکران شده تا مخاطبان داخلی نیز با روایتی دیگر از فرزندانشان آشنا شوند. روایتی از مردی که هرگز در جنگ حاضر نبوده اما دیدارش با جانبازان شیمیایی چنان تاثیری بر رویش گذاشت که تصمیم گرفت صدای مظلومیت فرزندان کشورش را با ساخت مستند به گوش مردمان کشورهایی برساند که هیچ اطلاعی از مشارکت کشورهایشان در طولانی‌ترین جنگ تاریخ معاصر نداشتند.

مصطفی رزاق‌کریمی درباره ساخت «خاطراتی برای تمام فصول» می‌گوید:«وقتی فیلم «خاطراتی برای تمام فصول» ساخته شد در اکرانی که در اتریش داشتیم خیلی مورد استقبال قرار گرفت و همه افراد به اتفاق گفتند که ما قبل از دیدن این فیلم از چنین حادثه ای خبر نداشتیم البته امروز هم خبر ندارند. همه حقایق درباره جانبازان شیمیایی اعلام نشده و من متعجبم که سینمای دفاع مقدس به این موضوع بی‌تفاوت باشد».

این کارگردان سینما با انتقاد از رویه حال حاضر در سینمای دفاع مقدس معتقد است:«در سال‌های اخیر به نظر من یک رغبت فکری در کشور ایجاد شده و من مخالف فیلم‌های اجتماعی نیستم اما الان سینمای مقدس هیچ آینده‌ای ندارد چون می‌گویند بیننده ندارد».

رزاق‌کریمی تأکید می‌کند:‌ اگر بخواهیم سینمای دفاع مقدس را به یک محفل بسازبفروش تبدیل کنیم ظلم به شهدا و جانبازان است چون من روی این موضوع حساس هستم و می‌خواهم آزادمنشانه روی موضوع تکان‌دهنده دفاع مقدس که جانبازان شیمیایی هستند کار کنم».

این کارگردان درباره رنگی بودن دنیایش قبل از درگیر شدن با موضوع فیلم «خاطراتی برای تمام فصول» می‌گوید:«زمانی که به موضوع جانبازان نزدیک شدم دنیای من رنگی بود و این موضوع زندگی من را برهم زد و از تهیه‌کننده‌ای که در آن زمان با او کار می‌کردم خواستم که دیگر کار نکنم و به این وسیله تعادل پیدا کردم. دغدغه من برای جانبازان دنیای من را ریشه‌دار کرده است».

او در بخش دیگری درباره موج فیلمسازی جشنواره‌ای هم اعتقاد دارد:«کسانی که دغدغه اروپا را دارند دارای مهره گم‌شده‌ای هستند که باید آن را در مملکت خود در این جا پیدا کنند. نمی‌توانیم به سادگی از جنگ دوری کنیم و به دنبال فیلم‌‌های اجتماعی برویم ما برای بینندگان خودمان کاری نکردیم و نباید پز دهیم که سینمای دفاع مقدس ما کاری کرده است».
 
در ادامه این مطلب یادداشت ویژه مصطفی رزاق کریمی و عکس‌های اختصاصی او را از نظر می‌گذرانید:

یادداشت ویژه کارگردان:

«....اما هنوز زنگ مدارس به صدا در نیامده بود که مرزها را فرو ریختند و صبح یکی از روزهای نزدیک بهار برای اولین بار بوی بادام تلخ فضای زندگی ما را آغشته کرد... بویی که تا امروز جای تاول هایش برروی ریه و بدنهای مردان و زنان سرزمین ایران باقی مانده است.... روایت ما برشی تلخ است از خاطراتی که هیچ گاه فراموش نخواهند شد.
و...
سه  سال  پیش در یکی از روزهای مرداد ماه بود که همراه سام کلانتری رو به روی اسنادی حاوی بیش از پنجاه حلقه یوماتیک ، عکس های قدیمی ، نوشته و یادداشت و خاطرات باقی مانده از روزهای سرد و فراموش نشدنی وین از مجروحین شیمیایی نشسته بودیم . حفظ چنین خاطراتی آنهم به مدت سی سال سنگین تر از آن بود که دیگر بتوان آن را حمل کرد.... آنها همیشه با من بودند و رفتنی درکارنبود ..... برادرم مرتضی به این سختی و سنگینی آگاه بود و می دانست که زمان گذاشتن بار بر مکانی شایسته فرارسیده است .... مرتضی رزاق کریمی و آقای والی نژاد باعث و بانی شدند تا کار را آغاز کنیم .... گشت  و گذار برای زنده کردن خاطرات شروع شد... تحقیقاتی که سفرهای زیادی بابتش انجام گرفت... از مشهد تا وین.... از رشت تا خوزستان....در طی راه، سالهای دور دوباره جان گرفت و خود مسیر درست را پیمود و شد فیلم خاطراتی برای تمام فصول».  


عکس: مصطفی رزاق‌کریمی

شرح عکس : حیاط خانه جانبازان در وین پایتخت اطریش-سردی نیمکت-گرمای طبیعت و امید به زندگی.
 


عکس‌:مصطفی رزاق‌کریمی
 
شرح عکس: یازده بار عمل جراحی شده بود و فقط با داروهای مسکن آرام می شد، خاطرات بسیاری از جبهه ها داشت که به شیرینی برایم تعریف می کرد.
 
 


عکس: مصطفی رزاق‌کریمی

شرح عکس : محمد پالیزبان قسمت پائین فکش در اثر ترکشهای خمپاره ازبین رفته بود او مورد علاقه همه بجه ها بودو ذاکر اهل بیت بود بدون اینکه کلمات را کامل ادا کند،همیشه شکر خدا میکرد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار