امروز : یکشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۶ - 2017 October 22
۲۳:۴۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 127859
تاریخ انتشار: ۲ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 19
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نشست علمی و کارگاه آموزشی نشر الکترونیک صبح روز شنبه (1 آذر ماه) با حضور سید عباس صالحی، معاون امور ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نشست علمی و کارگاه آموزشی نشر الکترونیک صبح روز شنبه (1 آذر ماه) با حضور سید عباس صالحی، معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، دکتر علیدوستی رئیس پژوهشگاه علوم فناوری اطلاعات ایران، محمودرضا برازش مدیرکل دفتر چاپ و نشر و جمعی از اهالی فرهنگ در پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران برگزار شد.

سید عباس صالحی در این نشست با اشاره به ظهور فناوری‌های نوین در حوزه کتابخوانی گفت:  ظهور  پدیده‌های نوین در حوزه اطلاع‌رسانی و کتابخوانی را می‌توان با دو رویکرد بررسی کرد. رویکرد اول این حوزه را تهدیدی برای کتابخوانی قلمداد می‌کند و رویکرد دوم نیز فناوری‌های نوین را برای حوزه کتاب و کتابخوانی یک فرصت می‌شناسد.

وی افزود: نگاهی که به مرور و با توجه به گسترش فناوری‌ها در حال شکل‌گیری است، فرصت قلمداد کردن فناوری‌های نوین در حوزه کتابخوانی است و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز این نگاه را دنبال می‌کند. گسترش فناوری‌های نوین نه تنها به اشاعه کتابخوانی کمک می‌کنند بلکه به عمق کتابخوانی هم کمک می‌‌رساند.

معاون امور فرهنگی با مقایسه فناوری‌های در حوزه مطالعه و پژوهش با نگاه سنتی کتاب‌مدار گفت: فناوری‌های نوین فرصت‌هایی را که در حوزه مطالعه و پژوهش ایجاد می‌کنند، قابل مقایسه با بخش سنتی نیست. در دسترس بودن منابع، حجم کم منابع، دسترسی سریع و ساده به منابع و... از مواردی است که این حوزه را پویاتر از نگاه سنتی مبتی بر رویکرد کتاب می‌کند. اینکه ما می‌توانیم مجموعه‌های متنوع را به طور انضمامی بینیم، مجموعه قابل توجهی را در اختیار ما قرار می‌دهد.

وی ادامه داد: بخش دیگر به اقتصاد نشر باز می‌گردد. ده‌ها مزیت برای حوزه نشر الکترونیک در مقایسه با نشر سنتی وجود دارد. از این رو نشر الکترونیک فرصت و فضایی برای کتابخوانی است و در عمق دادن و گسترده شدن فضای کتابخوانی کمک می‌کند.

صالحی در بخش دیگری از سخنان خود به مسایل پیش روی حوزه نشر الکترونیک گفت:‌ مساله اول به بخش حقوق معنوی نویسندگان و ناشران مربوط می‌شود. هم اکنون این طرح از سوی دولت در حال ارایه شدن به مجلس است. باید نقیصه‌های این موضوع حل شود تا نشر الکترونیک از پشتوانه خوب حقوق معنوی برخوردار شود.

معاون امور فرهنگی فرهنگ سازی برای نشر الکترونیک را مساله دوم این حوزه دانست و عنوان کرد: هنوز بخش الکترونیک برای مردم و ادارات ما فرهنگ‌سازی نشده است. فرهنگ‌سازی این موضوع برای کتابخوانان حرفه‌ای و مجموعه‌ها اداری باید مورد توجه قرار داده شود زیرا هنور نشر کاغذی جربان غالب است. هنوز هم کتابخوانان حرفه‌ای ما علق نوستالژیک به کتاب‌های کاغذی دارند اما نیاید این دو مقوله را رقیب یکدیگر دید.

وی در پایان گفت: جوانان ما با ابزارهای الکترونیک در تماس هستند و باید فضا را برای استفاده از این افق جدید آماه کرد. با توجه به اهمیت این موضوع هفته کتاب هم یکی از روزهای خود را به این مقوله اختصاص داده است. تقدیر و تشکر از فعالان و برگزیدگان این حوزه شکل نمادینی دارد و از سوی دیگر ما می‌توانیم به ارزیابی کارنامه خود بپردزایم و ببینیم که در حوزه فناوری‌های نوین چه اقداماتی انجام داده‌ایم.

بر اساس این گزارش، همچنین از پژوهشگران برتر و شایسته تقدیر در این نشست تجلیل و قدردانی به عمل آمد.

* علیدوستی: ایجاد سامانه جامع ثبت اطلاعات علمی

در این نشست همچنین سیروس علیدوستی رئیس پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران گزارشی از عملکرد این پژوهشگاه در حوزه نشر دیجیتال ارائه کرد و از جمله خبر از ساخت بودن سامانه جامع ثبت اطلاعات علمی و سامانه مدیریت عرضه و تقاضای پژوهش در آینده نزدیک و برنامه ریزی برای ایجاد سامانه رایا پارسا (مدیریت فرآیند تولید پایان نامه) در این پژوهشگاه، داد.

به گفته او تا پایان سال گذشته، 152 هزار پایان نامه در سامانه مربوطه در پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ثبت شده که از این تعداد 43 هزار پایان نامه مورد تایید قرار گرفته است. همچنین 7 هزار و 300 نفر با تاییدیه پروپوزال‌شان در سایت این پژوهشگاه، موفق به دریافت پژوهانه شده‌اند.

در پایان این بخش از برنامه امروز پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران، دست اندرکاران حوزه کتاب و نشر الکترونیک در 5 بخش زیر مورد تقدیر قرار گرفتند:

1: در بخش پژوهش های کتاب، کتابخانه و نشر الکترونیک، پژوهش «واتر مارکینگ دیجیتال متناسب با سیستم بینایی انسان» توسط فاطمه نمازی عنوان برگزیده و پژوهش «طراحی یک مدل برای سیستم های پیشنهاد دهنده آگاه از زمینه در کتابخانه های دیجیتال» توسط زهره دهقانی عنوان شایسته تقدیر را از آن خودت کرد.

2: در بخش ابزارهای نشر الکترونیک، شرکت «شتاب تک» به عنوان محصول نرم افزار ساخت کتاب الکترونیک، شایسته تقدیر شناخته شد.

3: در بخش فروشگاه فروش الکترونیک کتاب، فروشگاه دیجیتال «آدینه بوک» شایسته تقدیر شناخته شد.

4: در بخش ناشر الکترونیکی، نشر شهر کتاب «فیدیبو» شایسته تقدیر شناخته شد.

5: در بخش کتابخانه های دیجیتال، مرکز تحقیقات مخابرات به عنوان کتابخانه دیجیتال شایسته تقدیر شناخته شد.

در ادامه محمود بابایی معاون پژوهش پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات (ایرانداک) در یک سخنرانی با مروری بر وضعیت نشر الکترونیک در جهان، تلفن‌های هوشمند را ابزارهایی که بیشترین کاربرد را در دسترسی به محتوای متنی و کتاب‌های الکترونیک فراهم کرده اند، عنوان کرد و گفت: در صورت فراهم شدن بهتر امکان انتقال محتوا با این ابزارها، قطعاً استفاده از تلفن‌های هوشمند بیشتر خواهد شد.

به گفته وی، در حال حاضر تولید محتوا در سیستم‌های الکترونیکی بسیار برجسته و پررنگ شده است به گونه‌ای که حتی کسانی که خارج از حوزه نشر الکترونیک فعالیت می‌کنند مانند کارشناسان روانشناسی و امور زیبایی‌شناسی و هنری، نکات و ایده‌های جالب و تازه‌ای درباره روانشناسی متن و یا زیبایی شناسی آن ارائه می‌کنند و قطع به یقین این عرصه در آینده‌ای نزدیک دچار تحولات بیشتری هم خواهد شد.

بابایی با اشاره به عرضه سخت افزارهای محتواخوان در یک دهه اخیر و تاثیر آنها بر تحولات نشر الکترونیک در جهان، گفت: از مهم ترین این سخت افزارها می‌توان به «نوک» متعلق به شرکت نوبل و «کیندل» متعلق به آمازون اشاره کرد که البته فعالیت «نوک» بعد از مدتی متوقف و در واقع دچار تغییراتی شد. در این حوزه شرکت سونی هم البته در یک اقدام عجولانه، ورود پیدا کرد و سخت افزاری را عرضه کرد که به دلیل مشکلات نرم‌افزاری آن، چندان پرکاربرد نشد.

مدیر گروه پژوهشی جامعه اطلاعاتی پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک) سپس به ارائه اطلاعاتی از پروژه رو به گسترش کتابخانه جهانی گوگل پرداخت و گفت: گوگل از سال 2002 کتابخانه جهانی خود را با بودجه 2.5 میلیون دلاری بنیان گذاشت و عزمش را جزم کرد که از طریق تصویربرداری و اسکن منابع کتابخانه‌های جهان، پروژه عطیم خود را به پیش ببرد. در حال حاضر هم حدود 10 هزار ناشر و نویسنده از 100 کشور جهان در پروژه کتابخانه جهانی گوگل مشارکت دارند.

به گفته این پژوهشگر ارشد حوزه فناوری اطلاعات و بر اساس تازه‌ترین آمار مربوط به این پروژه، در سال 2013 تعداد کتاب‌های دیجیتال موجود در کتابخانه جهانی گوگل به 30 میلیون عنوان رسیده که این موجودی از موجودی فروشگاه آمازون هم بیشتر است.

بابایی در عین حال گفت: البته این پروژه با مشکلات حقوقی و در واقع مسئله رعایت شدن یا نشدن کپی رایت هم مواجه بوده اما به جرات می‌توان گفت که امکان جلوگیری از توسعه کتابخانه جهانی گوگل به دلیل محبوبیت و مقبولیت آن دیگر وجود ندارد.

معاون پژوهش پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات (ایرانداک) همچنین به رونق فروشگاه‌های آنلاین کتاب به جهت برطرف کردن نیاز متقاضیان به مراجعه مستقیم به محل جهت خرید کتاب مورد نیازشان اشاره کرد و در عین حال تاکید کرد: البته این نوع رفتار خرید تنها مختص برخی افراد است ضمن اینکه در حال حاضر همه کتاب‌ها را نمی‌توان به صورت آنلاین خریداری کرد.

وی در ادامه با ارائه آماری دیگر به سهم فناوری‌های نوین در مطالعه کتابهای الکترونیک اشاره کرد و یادآور شد: در حال حاضر 75 درصد مطالعه کتاب‌های الکترونیک با استفاده از تبلت‌ها، 23 درصد با استفاده از اسمارت فون‌ها و 2 درصد توسط کنسول‌های گازی که در واقع نوع خاصی از سخت‌افزارها هستند و چندان هم پرکاربرد نشده‌اند، انجام می‌شود.

همچنین بر اساس آماری که این پژوهشگر ایرانی ارائه کرد، سهم ناشران الکترونیک مستقل در فروش آنلاین کتاب‌ها در جهان 31 درصد، سهم ناشران متوسط و کوچک 20 درصد، سهم آمازون  6 درصد، سهم ائتلاف 5 ناشر الکترونیک بزرگ از جمله مشتمل بر پنگوئن و مک میلان 38 درصد و سهم ناشران دیگر و غیره 5 درصد است.

بابایی سهم ناشران مستقل از فروش 430 میلیون دلاری رمان‌های الکترونیک در جهان را تا 14 جولای 2014 نیز  66 درصد و سهم آمازون را 7 درصد برآورد کرد.

او در جمع‌بندی این موضوع، جدی‌ترین تهدید در عرصه نشر الکترونیک را در جهان، مسئله کپی‌رایت عنوان کرد و با طرح این سئوال که نشر الکترونیک به کجا خواهد رفت؟، استفاده از فناوری «علامت دیجیتال» به جای جوهر الکترونیک، افزایش نشر آنلاین محتوا، تولید ای‌بوک، قابلیت دانلود محتوا و کوتاه شدن نوشتارها، فعالیت دوگانه در حوزه نشر، تضمین موفقیت مدل‌هایی مانند آمازون و پایداری الگوی هاروارد و شانس ارتباط با خوانندگان را از تحولات پیش بینی شده برای حوزه نشر الکترونیک در جهان در آینده نزدیک برشمرد.
انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها