امروز : دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 18
۰۱:۳۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 127861
تاریخ انتشار: ۲ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 36
محمدرضا شمس، نویسنده ادبیات کودک و نوجوان در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; درباره تازه‌ترین اثر در دست نگارش ...

محمدرضا شمس، نویسنده ادبیات کودک و نوجوان در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; درباره تازه‌ترین اثر در دست نگارش خود، بیان داشت: یک رمان 3 جلدی برای نشر «افق» کار می‌کنم، که در آینده نزدیک به چاپ خواهد رسید.

وی اضافه کرد: جلد نخست این رمان با عنوان «پهلوان پشه»، جلد دوم با «سرزمین دیوها» و جلد سوم نیز با عنوان «دختر شاه فرنگ» نامگذاری شده است. اما امکان دارد که عنوان جلد دوم این رمان به   «تنور پرنده» تغییر یابد.

شمس با اشاره به این مطلب که این رمان‌ها را برای گروه سنی کودک نوشته‌ام، ادامه داد: مضمون این رمان‌ها، برگرفته از افسانه‌ها است، یعنی در حقیقت بدنه این افسانه، «حسن کچل» است که به محتوای ان افزوده و در قالب سه جلد منتشر می‌کنم و به شکل فانتزی برای مخاطبان کودک به چاپ خواهم رساند.

بر اساس این گزارش، محمدرضا شمس در سال ١٣٣6 در محله شاهپور تهران در یک خانواده متوسط مذهبی به دنیا آمد. در سال اول هنرستان، با گروه تئاتر مرکز رفاه خانواده نازی آباد آشنا شد. در این گروه با بازیگران بزرگی همچون پرویز پرستویی همکاری کرد. پیامد این همکاری، بازی در نمایش‌های «خانه بارانی (فرامرز طالبی)»، «چشم در برابر چشم (ساعدی)»، «شب (امین فقیری)» بود. او در کنار بازیگری، هم شعر می‌گفت و هم نمایشنامه می‌نوشت.

شمس پس از انقلاب اسلامی، همکاری خود را با نشریه «کیهان بچه‌ها» آغاز کرد. نخستین شعر او به نام «نیلوفر من» در سال‌های نخست انقلاب به چاپ رسید. سپس به نوشتن داستان پرداخت.

محمدرضا شمس بعدها با مجله‌های «رشد نوآموز»، «کودک و دانش‌آموز»، «سروش کودک و نوجوان»، «باران»، «سلام بچه‌ها»، «پوپک» و «گلک» همکاری کرد.

نخستین کتاب این نویسنده با عنوان «اگر این چوب مال من بود»، در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به چاپ رسید. بعدها با انتشارات سروش، امیر کبیر، مدرسه، قدیانی، پیدایش، افق، محراب قلم، به نشر، حنانه، شباویز و رویش همکاری داشت. دستاورد این همکاری، چاپ بیش از 30 عنوان کتاب است.

عنوان برخی از کتاب‌های او شامل «یک سبد سیب»، «خواب و پسرک»، «افسانه روباه حیله‌گر»،‌ «اگر این چوب مال من بود»، «روباه و خروس»، «قصه آهو کوچولو»،‌ «دم قورباغه»، «دامنی پر از ستاره»، «خواب گمشده مادر بزرگ»، «قصه بهار»، «حسنی و دیو»، «پهلوان پنبه»، «امبرحمزه صاحبقران»، «دیوانه و چاه»، «مراد شمر»، «قصه‌های علمی»، «عروسی»،‌ «صیادان ماه» و «جاده»، است.

یکی از قصه‌های مجموعه «پهلوان پنبه» چاپ انتشارات افق به نام «به دنبال بخت»، در کتاب فارسی چهارم دبستان و قصه «روباه و خروس» چاپ انتشارات سروش، در کتاب «بخوانیم و بنویسیم» دوم دبستان چاپ شده است.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها