امروز : شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 20
۰۳:۴۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 127870
تاریخ انتشار: ۲ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 19
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نخستین گردهمایی مؤسسات فعال در آموزش زبان فارسی صبح امروز با حضور دکتر غلامعلی ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نخستین گردهمایی مؤسسات فعال در آموزش زبان فارسی صبح امروز با حضور دکتر غلامعلی حداد عادل رئیس بنیاد سعدی و جمعی از نمایندگان مؤسسات فعال در آموزش زبان فارسی به همت بنیاد سعدی برگزار شد.
 
* نماینده آموزش و پرورش: مشکلات ما در مدارس خارج کشور محتواست

ملک بهمنی نماینده وزارت آموزش و پرورش در این گردهمایی گفت: بخش مدارس ایرانی خارج از کشور در نقاط مختلف جهان مشغول آموزش زبان فارسی هستند که به دو شیوه دولتی و خصوصی اداره می‌شوند. مدارس زبان فارسی ما در اروپا اکنون بسیار فعال بوده که برای مثال در شهرهای پاریس و لندن بخش عمده‌ای از برنامه‌های آموزشی آنها به زبان فارسی اختصاص دارد که گروهی دانش‌آموزان این مدارس بوده و گروهی نیز بزرگسالان علاقه‌مند به زبان فارسی هستند. گواهی‌هایی که در این مدارس به دانش‌آموزان، دانشجویان و سایر مخاطبان ارائه می‌شود مورد قبول مراکز آموزشی این کشورهاست و این فعالیت پیوسته ما است.

وی افزود: ما حدود هزار نفر زبان‌آموز در این مدارس داریم و عمده دغدغه مدیران مدارس روی محتوا تکیه دارد. عمده مشکلی که مدرسین ما در مدارس با آن روبه‌رو هستند در حوزه محتواست که مدرسین ما درخواست ساماندهی محتوا دارند. همچنین فعالیت دیگر ما همکاری با مؤسسات فعال در حوزه زبان‌آموزی فارسی است. یکی دیگر از موضوعاتی که باید مورد توجه قرار گیرد توجه به مباحث مالی است زیرا طبق اطلاعات رسیده به نظر می‌آید که فارسی‌آموزان برای گذراندن دوره‌های آموزشی باید پول پرداخت کنند که اگر به این موضوع رسیدگی شود بسیار مفید خواهد بود.

غلامعلی حداد عادل در ادامه این جلسه گفت: فایده این جلسه این است که مثلاً با فعالیت‌های وزارت آموزش و پرورش آشنا می‌شویم این وزارتخانه هر ساله حدود 140 معلم به خارج از کشور اعزام می‌کند و بد نیست که در تابستان بعدی قبل از اعزام این معلم‌ها به بنیاد بیایند و با فعالیت‌های ما آشنا شوند. همچنین از فرصت آزاد معلمان در کشورهای مختلف برای آموزش زبان به صورت آزاد استفاده شود که ینها می‌تواند از مزایای این جلسه باشد.
 
* رئیس مرکز لغت‌نامه دهخدا: آموزش زبان فارسی به 400 نفر از کشورهای خارجی

علی افخمی رئیس مرکز لغت‌نامه دهخدا گفت: اقدام تأسیس بنیاد سعدی اقدامی شایسته است در این جلسه به مسئله زبان و قدرت اشاره شد که به بیان مصداقی برای این مسئله اکتفا می‌کنم. حدود 28 سال پیش دانشکده زبان‌های خارجی در دانشگاه تهران را تأسیس کردم و سعی کردیم نابسامانی‌های زبان خارجی را برطرف کنیم در آن دوران پس از برگزاری دو دوره سفیر ژاپن درخواست دیدار با مسئولین دانشکده را داد. با توجه به قدرت‌های مختلف ژاپن و اینها از سوی این کشور دعوت شد تا به این کشور سفر کنم آنها بنیادی دارند به نام بنیاد ژاپن که در کشورهای مختلف با هزینه دولت زبان این کشور آموزش داده می‌شود که این نشان از اهمیت زبان در این کشور پیشرفته صنعتی دارد.

وی افزود: یک سال پس از فوت استاد شهیدی وارد مرکز دهخدا شدم تا بتوانم در این مؤسسه کمک کنم و در این مرکز سعی کردیم برخی کتب مانند فرهنگ نامه‌های کوچک طراحی کنیم همچنین کتب آموزشی خواندن و نوشتن از دیگر برنامه‌های ما بوده است از 7 سال پیش تاکنون حدود 400 نفر از کشورهای مختلف برای زبان‌آموزی به این مرکز آمدند. برنامه‌ریزی آموزشی در این مرکز ترم به ترم و بدون وقفه در حال پیشروی است که به صورت 6 هفته‌ای و یا در دوره‌های کامل 4 ماهه آموزش‌هایی به مخاطبان ارائه می‌کنیم و در پایان دوره گواهی‌نامه دهخدا دریافت می‌کنند.
 
* معاون برون‌مرزی صدا و سیما: تهیه یک مستند درباره اقبال لاهوری با همکاری قزوه

اخگری معاون برون‌مرزی سازمان صدا و سیما در این گردهمایی گفت: کارهایی در معاونت برون‌مرزی در حال صورت گرفتن است مستندی با کمک علیرضا قزوه در مورد اقبال لاهوری در شبکه آی‌فیلم در حال تولید است. همچنین در بخش رادیویی فعالیت‌هایی داشته‌ایم ما در معاونت برون‌مرزی سازمان آمده‌ایم تا در راستای گسترش زبان فارسی کارهایی انجام دهیم.
 
* نماینده دانشگاه فردوسی مشهد: بنیاد سعدی تهران‌زدایی کند

احسان قبول نماینده دانشگاه فردوسی مشهد در ادامه این نشست گفت: خراسان از دیرباز مهد زبان فارسی بوده و نقش مهمی در پاسداری زبان داشته است حدود 50 سال این دانشکده پذیرای دانشجویان خارجی بوده است که در اردیبهشت سال 93 توانستیم مجوز آموزش زبان فارسی را به غیر فارسی‌زبانان کسب کنیم از جمله فعالیت‌های مرکز می‌توان در نخستین گام به تربیت مدرس اشاره کرد. از رهگذر تربیت مدرس اساتیدی در حوزه‌های زبان‌شناسی و روانشناسی تربیت شده که به بنیاد سعدی توصیه می‌کنم از موضوع تربیت مدرس دانشگاه فردوسی مشهد استفاده کند.برگزاری آزمون جامع زبان فارسی، ارزشیابی اساتید، افزایش تعداد کلاس‌های آموزشی، همایش ادبیات تطبیقی، مجازی‌سازی آموزش از جمله فعالیت‌های مرکز آموزش زبان فارسی بوده است. همچنین از سه ماه دیگر مرکز آموزش الکترونیک ما نیز راه‌اندازی خواهد شد از بنیاد سعدی می‌خواهیم که در این مورد تهران‌زدایی شود و از مراکز دیگر نیز استفاده نماید همچنین از تجربیات اساتید نامدار این عرصه سود برد.
 
* نماینده دانشگاه جامعه‌المصطفی العالمیه: انجام 60 کار اصلی در حوزه زبان فارسی

در ادامه این نشست سید محمود حسینی کاویانی نماینده دانشگاه جامعه‌المصطفی العالمیه گفت: جامعه‌المصطفی بعد از انقلاب اسلامی مرکزی برای فراگیری معارف دینی شد و این اقدام موجب شد تا مرکزی برای آموزش زبان فارسی به طلبه‌های غیرایرانی ایجاد شود. حدود 60 کار اصلی در حوزه زبان فارسی صورت گرفته است که تدوین کتاب‌های آموزش زبان فارسی اولین کار این مرکز بود و در آموزش زبان فارسی از روش فارسی به فارسی کمک می‌گیریم و از مدل ترجمه‌ای استفاده نمی‌شود. آموزش 4 مهارت زبانی یعنی شنیدن، خواندن، صحبت کردن و نوشتن از جمله برنامه‌های این مرکز است همچنین ما در آموزش زبان از زبان محاوره نیز غفلت نکردیم تاکنون 132 ملیت به ثبت رسیده را مورد آموزش زبان فارسی قرار دادیم که رقمی نزدیک به 12 هزار و 500 نفر زبان فارسی را فرا گرفتند. توقع و تقاضای ما از بنیاد سعدی این است که نسبت به سایر مؤسسات و مراکز نگاهی پدرانه داشته باشد و توقعی که از این بنیاد داریم این است که در عرصه اجرا کار را به دیگران بسپارند و کارهای کلان پژوهشی را بر عهده بگیرد.
 
*نماینده جامعه‌المصطفی در تاجیکستان: آموزش مجازی به 75 نفر

حجت‌الاسلام محسنی نماینده جامعه‌المصطفی در تاجیکستان گفت: تقریباً 10 سال پیش دانشگاه مجازی المصطفی راه‌اندازی شد که در همان زمان بخش آموزش زبان فارسی نیز ایجاد شد تاکنون 750 نفر در این دانشگاه مجازی ثبت‌نام کرده‌اند که حدود 310 نفر از 30 ملیت جهان در حال آموزش زبان فارسی هستند در این دانشگاه به صورت روزانه 74 کلاس مجازی برگزار می‌شود و اینها در حالی است که امکانات فضای مجازی مورد تحریم بوده و ما با محدودیت روبه‌رو هستیم.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها