امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۰۰:۲۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 127895
تاریخ انتشار: ۲ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۹:۲۹
تعداد بازدید: 51
عبدالغفار شجاع مشاور معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در مورد اجرای طرح

عبدالغفار شجاع مشاور معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در مورد اجرای طرح نکاشت در اراضی اطراف دریاچه ارومیه برای احیای این دریاچه، گفت: عنوان اصلی این طرح تغییر نوع کشت در اطراف دریاچه ارومیه است و عدم کشت در این مناطق برای احیای دریاچه مورد نظر دولت نیست.

وی افزود: 30 سال پیش در اطراف دریاچه ارومیه حدود 160 هزار هکتار اراضی کشاورزی آبی وجود داشت که در این مدت این اراضی به 540 هزار هکتار افزایش یافته است و به این دلیل آب‌هایی که از اطراف به دریاچه می‌ریخت به مصرف کشاورزی رسید و کم‌کم این اتفاق منجر به وارد کردن صدمه به دریاچه شد. 

این کارشناس مسائل کشاورزی اظهار داشت: در سال‌های گذشته آب‌های اطراف به گودترین قسمت منطقه یعنی دریاچه سرازیر می‌شد که با توسعه کشاورزی در این منطقه و احداث سدها به دلیل ذخیره کردن آب برای کشاورزی دریاچه ارومیه به مرور دچار کم آبی شد و وضعیت بحرانی پیدا کرد. 

شجاع بیان داشت: برای احیای دریاچه ارومیه دولت تصمیم گرفت تا طی 4 سال با تغییر نوع کشت محصولات کشاورزی از آبی به دیم و همچنین بهره‌گیری از شیوه‌های نوین آبیاری برای کاهش مصرف آب بخشی از آب مصرفی در کشاورزی را برای احیا این دریاچه به آن بازگرداند.

وی با بیان اینکه در سال اول مقرر شده تا حدود 80 هزار هکتار از اراضی کشت آبی به دیم تبدیل شده و یا به سیستم‌های نوین آبیاری تجهیز شود، گفت: برای رسیدن به اهداف این طرح قرار شده تا در بخشی از این اراضی به جای کشت چغندر، گندم که مصرف آبی کمتری دارد کشت شود. 

شجاع اظهار داشت: تغییر الگوی کشت در مناطق اطراف دریاچه ارومیه به لحاظ اقتصادی ممکن است باعث زیان به کشاورز شود که دولت با پرداخت مابه‌التفاوت به کشاورزان این مسئله را نیز حل می‌کند. 

وی افزود: با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته قصد داریم تا طی چند سال اراضی اطراف دریاچه ارومیه را مجهز به سیستم‌های نوین آبیاری کنیم تا از این طریق بتوان دریاچه ارومیه را از بحران خشک شدن نجات داد.

مشاور معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور تصریح کرد: خشک شدن دریاچه ارومیه فاجعه تاریخی است و باید جلوی آن را گرفت حتی اگر در صورت تغییر الگوی کشت مجبور شویم برخی از محصولات کشاورزی را از طریق واردات تأمین کنیم.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها