امروز : یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 18
۱۸:۱۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 127906
تاریخ انتشار: ۲ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۳:۲۰
تعداد بازدید: 25
گروه سیاسی _ پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مذاکرات هسته ای در وین که میان ایران و کشورهای 5+1 در جریان است، سرخط مهم ترین اخبار و تحلیل ...

گروه سیاسی _ پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مذاکرات هسته ای در وین که میان ایران و کشورهای 5+1 در جریان است، سرخط مهم ترین اخبار و تحلیل روزنامه های امروز را به خود اختصاص داد.

وطن امروز

روزنامه وطن امروز در تیتر یک شماره امروز خود در گزارشی با عنوان «تجارت دود» به بررسی نقش نعمت زاده وزیر صنعت معدن و تجارت در واردات سیگار مارلبرو پرداخته و اسناد این ادعای خود را نیز در ضمیمه گزارش منتشر کرده است.

در گزارش وطن امروز آمده است: اسناد صدور مجوز تولید و واردات سیگار مارلبرو برای یک شرکت خاص که به تازگی به دست آمده، نشان می‌دهد وزیر صنعت، معدن و تجارت دولت یازدهم حتی با وجود مخالفت دستگاه قضا و نظارتی اصرار عجیبی به این کار داشته است. به گزارش «وطن امروز» اواخر آبان‌ماه خبر صدور مجوز واردات 12 میلیارد نخ سیگار مارلبرو به شرکت زرین تجارت خاورمیانه منتشر شد که طبق این مجوز، این شرکت خاص می‌توانست سالانه یک‌میلیون و 200 هزار کارتن سیگار مارلبرو را وارد کشور کند. علاوه بر این طبق یک مجوز دیگر این شرکت می‌توانست کارخانه تولید سیگار مارلبرو به مقدار 12 میلیارد نخ در سال تاسیس کند. نکته عجیب ماجرا فرآیند غیرطبیعی صدور مجوز برای این شرکت بوده است؛ چیزی که با گذاشتن پازل‌های اسناد به دست آمده به وضوح دیده می‌شود.

در ادامه این گزارش آمده: در تاریخ 26 شهریور 1392 (یعنی چند روز بعد از وزیر شدن نعمت‌زاده) نامه‌ای به وزیر تحویل داده می‌شود که در آن عنوان شده بود شرکت م - پ دارای پیشرفته‌ترین و مجهزترین چاپخانه خاورمیانه برای چاپ هلوگرام سیگار است و خواستار صدور مجوز بوده است. نعمت‌زاده پایین نامه، به آقای مفتح دستور رسیدگی می‌دهد و مفتح نیز این نامه را به شرکت دخانیات ارسال می‌کند. رئیس وقت مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات کشور در 27 مهر 1393 در نامه به وزیر عنوان می‌کند که شرکت فوق فاقد دستگاه تولیدی برای تولید هلوگرام است. این سرآغازی برای ایجاد اختلاف بین نعمت‌زاده به عنوان وزیر و نیک‌منش به عنوان مدیر میانی وزارتخانه بود. از همین جا تلاش‌های عجیب و غریب نعمت‌زاده برای صدور مجوزهای دخانیات آغاز می‌شود.  در تاریخ 18 آبان 1392 نیز نامه دیگری به نعمت‌زاده داده می‌شود که در آن از وزیر درخواست صدور مجوز برای افزایش تولید به یک شرکت تولید سیگار داده می‌شود و این بار نعمت‌زاده نه به معاون خود یا رئیس دفترش یا رئیس شرکت دخانیات بلکه به‌طور مستقیم به نیک‌منش، رئیس مرکز برنامه‌ریزی شرکت دخانیات دستور می‌دهد: «لطفا فورا مجوز افزایش ظرفیت تولید را صادر نمایید»

در ادامه این گزارش ضمن پرداختن به ماهیت صهیونیستی این شرکت اسناد گزارش وطن امروز نیز منتشر شده است.

«استعفای اجباری هزینه افشاگری» عنوان گزارش وطن امروز درباره استعفای محمود علیزاده طباطبایی وکیل غنچه قوامی است.

در گزارش وطن امروز درباره این استعفا آمده: آش ماجرای غنچه قوامی و ارتباط او با رسانه‌های ضدانقلاب آنقدر شور بود که وکیل مدافع وی نیز چندی پیش از ابراز ندامت قوامی خبر داد. علیزاده طباطبایی در گفت‌وگویی صراحتا اعلام کرد موکلش مرتکب تخلفاتی شده و دادسرا آن را جرم محسوب کرده است. وی در عین حال به نقل از موکلش گفته بود: «من اشتباهاتم را پذیرفتم؛ من خائن و وطن‌فروش نیستم. از آنها که از اعدام و خفقان در ایران می‌گویند متنفرم. آنها می‌خواهند جایزه حقوق‌بشر بگیرند. از رسانه‌های خارجی منزجر هستم. من مشکلات کشورم را به خارجی‌ها منتقل نمی‌کنم. تمام اشتباهاتم را پذیرفته‌ام».

در ادامه این گزارش آمده: جریان رسانه‌ای ضدانقلاب نیز که از هر فرصتی برای ماهیگیری استفاده می‌کند از همان ابتدا سعی داشت بازداشت غنچه قوامی را به ورود وی به ورزشگاه ربط دهد. موضوعی که صراحتا با تکذیب وکیل مدافع وی مواجه شد. وی اعلام کرد: «اصلاً اتهامش مربوط به مسائل والیبال نبوده است. هرکس گفته بی‌خود گفته و اصلاً چنین‌چیزی نبوده است». دادسرای عمومی و انقلاب تهران نیز همان موقع با انتشار  اطلاعیه‌ای در این‌باره تصریح کرد: «... در تاریخ 8 تیر امسال با احضار متهم و برخی تحقیقات صورت گرفته، معلوم گردید نامبرده در فعالیت‌های تبلیغی علیه نظام مشارکت داشته و ضمن ارتباط با دست‌اندرکاران و مرتبطین شبکه‌های ماهواره‌ای از جمله شبکه‌ بی‌بی‌سی فارسی و اپوزیسیون خارج از کشور، در تجمعات و راهپیمایی‌های ضدنظام حضور داشته است. دستگیری و تشکیل پرونده‌ اتهامی برای غنچه قوامی، ارتباطی به موضوع حضور نامبرده در ورزشگاه آزادی و تماشای مسابقات والیبال نداشته و نامبرده صرفاً از جهت اتهامات منعکس شده در پرونده تحت تعقیب قرار گرفته است». اما به فاصله چند روز بعد از این گفت‌وگوی وکیل مدافع غنچه قوامی درباره ابراز ندامت موکلش، روز گذشته علیزاده طباطبایی اعلام کرد خانواده قوامی از او خواسته‌اند از ادامه وکالت بر پرونده غنچه قوامی استعفا کند.

یادداشت روز این روزنامه نیز به قلم علی آهنگر و با عنوان «امیرکبیر و مذاکرات 3+1»‌ نوشت: در این مقاله اما می‌خواهیم امیر [کبیر] را از نگاهی دیگر به تماشا بنشینیم، از دریچه معاهده ارزنه‌الروم و مذاکراتی که از آن می‌توانیم به مذاکرات 1+3 تعبیر کنیم؛ مذاکرات طولانی‌مدت و نفسگیر امیر با 3 کشور روس، انگلیس و عثمانی از یکسو و دربار تاثیرپذیر قاجار از قدرت‌های خارجی حاضر در مذاکرات از سوی دیگر که در سال 1259 هجری در شهر ارزروم عثمانی (شهری در شمال شرق ترکیه) آغاز شد و تا سال 1263 به مدت 4 سال و چند ماه ادامه یافت و به سرانجامی درخشان رسید... از آنجا که این کنفرانس نخستین کنفرانس بین‌المللی بین ایران و چند کشور خارجی بود، بررسی عمیق و ریشه‌ای این مذاکرات شاید بتواند برای امروز ما نیز درس‌های مفیدی داشته باشد.

در ادامه این یادداشت آمده: مذاکرات به هیچ‌وجه آسان نبود. قریب 4‌سال‌و‌نیم به طول انجامید و دولت‌های عثمانی و روس و انگلیس برای به زانو درآوردن امیر از هیچ کوششی فروگذار نکردند. آنها حتی کار را به جایی کشاندند که اوباش شهر ارزروم به اردوی امیرکبیر هجوم آوردند و تعدادی از همراهان او را مجروح ساختند و حتی خود امیر نیز جراحت برداشت، خانه‌ای که در آن اسکان داشتند ویران شد و اموال‌شان به غارت رفت و 2 تن از همراهان امیر کشته شدند… بعد از چهار سال و نیم مذاکره‌ سخت و جانفرسا، سرانجام نمایندگان روس، انگلیس و عثمانی در برابر اراده آهنین امیر تسلیم شدند؛ حاکمیت ایران را بر خرمشهر پذیرفتند، حق کشتیرانی ایران را در شط‌العرب (اروندرود) اقرار و حدود مرزی ایران را در سرتاسر مرزهای غربی مشخص کردند؛ یعنی همان مرزی که امروز نیز مرز میان ایران و عراق شناخته می‌شود.

در ادامه این یادداشت درباره درس های مذاکره امیر کبیر با کشورهای متخاصم آمده است: قراردادها و معاهدات تا جایی دوام دارد که کشور ما ایران همچنان قوی و نیرومند باشد؛ به محض اینکه دشمن ضعف یا سستی اندکی را در ما ببیند یا تصور کند، قراردادها را پاره کرده و به ادعاهای گذشته خود بازخواهد گشت.- توان و برتری دفاعی و نظامی اصل انکارناپذیری است که مذاکره‌کنندگان را، پشت میز مذاکره در موضع برتر قرار می‌دهد…مرد اول مذاکره باید مردی توانمند، کامل و مسلط در جلسات باشد، در میز مذاکره باید بتواند دیگران را تحت تاثیر استدلال‌ها و روشن‌بینی‌های خود قرار دهد؛ چنانکه امیرکبیر بود. نمایندگان روس و انگلیس بعدها همواره عظمت روحی و شکوه کلامی امیرکبیر را خاضعانه مورد ستایش قرار می‌دادند.- هرگونه ابهام در جملات و مفاد قرارداد می‌تواند موجب سوء‌استفاده‌های بعدی قرار گیرد؛ سوء‌استفاده‌هایی که گاه ممکن است به برپایی یک جنگ منجر شود.

این روزنامه در گزارشی در صفحه سیاسی خود با عنوان «پالس لاورف» به اظهارات اخیر وزیر امور خارجه روسیه مبنی بر اینکه آمریکا هیچ پیشنهاد جدیدی در مذاکرات به ایران نداده است، نوشت: برخلاف آنچه رسانه‌های غربی می‌گویند، جان کری در وین هیچ پیشنهاد جدید هسته‌ای به جواد ظریف نداده است. پس از آنکه برخی رسانه‌های داخلی از جمله خبرگزاری دولتی ایرنا روز جمعه نوشتند ظریف در سفری ناگهانی در حال بازگشت به ایران است تا با برخی مسؤولان مربوط مشورت‌هایی انجام دهد، این شایعه رسانه‌های غربی بیشتر تقویت شد که ظریف حامل پیشنهاد جدیدی برای مقامات ایران است اما ظریف به ایران نیامد و صراحتا هم گفت طرف آمریکایی هیچ پیشنهاد جدیدی به او نداده است. اگرچه دیروز شنبه، روز آرامی برای مذاکرات هسته‌ای وین بود اما تحرکات طرفین بسیار گرم بود.

اعتماد

روزنامه اعتماد در تیتر یک خود در مطلبی با عنوان «تمام ایران، پشت مردان مذاکره» در مصاحبه با شخصیت های مختلف سیاسی از تجلیل آنها نسبت به تیم مذاکره کننده خبر داد.

در ابتدای گزارش اعتماد آمده: مذاکرات هسته‌یی به نقطه عطف خود رسیده است. حالا همه منتظرند تا تکلیف پرونده قطور هسته‌یی ایران مشخص شود. صدها ساعت جلسه در همین یک سال و نیم میان مذاکره کنندگان ایران و ١+٥ برگزار شد تا «صلح» و «توافق» هسته‌یی شکل بگیرد؛ صلحی که عبور از بحران هسته‌یی و عادی‌سازی پرونده هسته‌یی ایران است. این هم از جدی‌ترین وعده‌های حسن روحانی بود و مردم هم به آن گفته او در مناظره‌های تلویزیونی که می‌گفت «خوب است چرخ سانتریفیوژها بچرخد اما به‌شرطی که چرخ‌های کشور هم بچرخد»، رای دادند تا هر دو چرخ بچرخد. در این میان اما بودند کسانی که هرگز نمی‌خواستند و نمی‌توانستند بپذیرند که روحانی و ژنرال‌های دیپلماتش می‌توانند پرونده هسته‌یی ایران را از رکود درآورند. از همان اول هم بنای‌شان را بر بهانه‌گیری و مخالفت گذاشتند و هر چه در توان داشتند برای زمینگیر کردن مذاکره‌کنندگان انجام دادند؛ از برگزاری همایش تا چاپ بنر. آنچنان بر مواضع خود پای فشردند تا آنکه رهبری انقلاب به دفاع تمام قد از مذاکره کنندگان برخاستند و آنها را سربازان میهن نامیدند.

این روزنامه در گزارشی با عنوان «دیشب در خیابان هشت بهشت چه گذشت؟» مدعی برنامه ریزی جریانی خاص علیه فرهادی وزیر جدید پیشنهادی برای وزارت علوم شد.

در گزارش اعتماد در همین باره آمده است: طبقه سوم یک ساختمان حزبی واقع در خیابان هشت بهشت. وجود این ساختمان در چنین خیابانی عادی است اما جلسه‌یی که شب گذشته در آن برگزار شد کمی غیرعادی است. «حلقه نه» شب گذشته بهترین محل برای یک رایزنی همه‌جانبه در مورد پنجمین گزینه دولت برای وزارت علوم را همین ساختمان دانست. ساعت ١٨ تا ١٨:٣٠ هشت نماینده مجلس پله‌های همین ساختمان را به مقصد اتاق جلسات طبقه سوم بالا رفتند. دستور کار جلسه «تصمیم‌گیری در مورد نحوه مخالفت با گزینه پیشنهادی وزارت علوم». شرکت‌کنندگان«برخی نمایندگان مجلس و چند فعال حزبی» و نتیجه جلسه «مخالفت گسترده با گزینه پیشنهادی وزارت علوم در جلسه رای اعتماد». این تنها یک برنامه‌ریزی برای پنجمین گزینه‌یی است که حسن روحانی به مجلس معرفی کرده است.

این روزنامه در گزارش دیگری با عنوان «اختلاف در عین رای واحد» به موضع گیری ها نمایندگان درباره وزیر پیشنهادی علوم پرداخت و نوشت: شوق مجلس از معرفی فرهادی پایان اختلافات نمایندگان نیست. حالا باید معلوم شود چه کسی عقب‌نشینی کرد؟ مخالفان گزینه‌های قبلی می‌گویند این‌بار دولت بود که به نظر نمایندگان تن داد. علی مطهری اما از طیف موافقان دولت معتقد است فضای به وجود آمده در مجلس چیزی جز یک «اعلام آتش بس» نیست، چرا که محمد فرهادی از نظر گرایش سیاسی و حضور در اتفاقات سال ٨٨ فرقی با گزینه‌های قبلی ندارد. هرچه باشد حالا حتی نزدیکان جبهه پایداری هم وزیر دولت اصلاحات را یک چهره «اعتدالگرا» می‌دانند. آن هم در شرایطی که تنها ساعاتی پس از معرفی او بحث امضای نامه‌یی در سال ٨٨ توسط فرهادی پیش کشیده شد، اما بدون ایجاد هیچ حاشیه خاصی خیلی زود از یاد رفت.

کیهان

«توافق و تحریم، آمریکا هر دو را می خواهد!» عنوان گزارش تحلیلی روزنامه کیهان درباره مذاکرات هسته ای وین است.

در گزارش کیهان آمده است: در حالی که تنها یک روز تا پایان ضرب‌الاجل مذاکرات هسته‌ای باقی مانده، آمریکایی‌ها امیدوارند علاوه بر تداوم تحریم‌ها به توافق نیز دست یابند! روز گذشته نیز رایزنی‌های دیپلماتیک در پایتخت اتریش ادامه یافت اما همان‌گونه که قابل پیش‌بینی بود، به نظر می‌رسد در حالی که تنها یک روز به پایان ضرب‌الاجل مذاکرات هسته‌ای باقی مانده، احتمال دستیابی به توافق نهایی در تاریخ مذکور ممکن نیست.  خبرهای غیررسمی از وین حاکی است، آمریکایی‌ها در حالی به دنبال رسیدن به نوعی توافق و اعمال محدودیت‌های بیشتر برای فعالیت صلح‌آمیز هسته‌ای جمهوری اسلامی هستند که که در مقابل حاضر نیستند از اهرم تحریم‌ها دست بردارند. وزیر امور خارجه این کشور که پیش از این اعلام شده بود وین را ترک می‌کند، در این شهر مانده و به رایزنی‌های خود در این زمینه مشغول است.

یادداشت روز کیهان به قلم حسین شریعتمداری و با عنوان «برای هیچ بیهوده مپیچ!» و با موضوع مذاکرات هسته ای نوشته شده است.

در یادداشت کیهان آمده: اگرچه پیش از این نیز با ارائه اسناد و شواهد غیرقابل خدشه به این نکته پرداخته‌ایم ولی امروزه با قاطعیت بیشتر و بدون کمترین تردید- تاکید می‌شود بدون کمترین تردید- می‌توان گفت که چالش هسته‌ای کشورمان با 5+1 هرگز به نتیجه نمی‌رسد و دستیابی به توافقی که پایان بخش این چالش 12 ساله باشد، نه فقط‌دور از انتظار، بلکه به یقین ناممکن است. می‌پرسید چرا؟! پاسخ آن است که چالش هسته‌ای و ابراز نگرانی آمریکا و متحدانش از احتمال حرکت ایران به سوی تولید سلاح هسته‌ای - DIVERSION- که طی 12 سال گذشته بر آن تکیه کرده‌اند در حد و اندازه یک «بهانه» و «پوشش» برای مقابله با اقتدار پرشتاب ایران اسلامی است. از این روی مذاکرات هسته‌ای و ادامه آن اگر به منظور پایان دادن به چالش و رسیدن به توافق مطلوب باشد، آب در هاون کوبیدن و بازی در میدان فریب حریف است ولی این مذاکرات تنها به دو علت و فقط این دو علت می‌تواند توجیه‌پذیر باشد. اول؛ اثبات غیرقابل اعتماد بودن آمریکا و متحدانش که این مقصود در مقیاس گسترده‌ای به دست آمده است و دوم؛ نشان دادن «دست پُر» و برتری اسناد فنی و حقوقی ایران اسلامی که از صلح‌آمیز بودن برنامه‌ هسته‌ای کشورمان حکایت می‌کند.

در ادامه این یادداشت آمده: شاید این برداشت تعجب‌آور باشد ولی شواهد فراوانی بر صحت آن دلالت دارد و آن، اینکه، برچیدن کامل تأسیسات هسته‌ای کشورمان نیز مطلوب و ایده‌آل آمریکا نیست! چرا که حریف به چالش هسته‌ای برای توجیه تحریم‌ها نیاز مبرم دارد. بنابراین تولید بمب هسته‌ای هم در صورتی که بهانه دیگری برای تحریم‌ها وجود داشته باشد، نمی‌تواند نگرانی آمریکا و متحدانش را در پی داشته باشد. برای حریف «تحریم‌ها» اصل است و نه فعالیت هسته‌ای. اوایل دسامبر 2012 ـ آذر ماه 1391 - در محافل سیاسی و رسانه‌ای غرب این احتمال مطرح شده بود که ممکن است ایران برای اعتمادسازی، غنی‌سازی 20 درصدی اورانیوم را متوقف کند و غرب در قبال آن برخی از تحریم‌ها را لغو کند.

در بخش دیگری ازاین یادداشت نیز تصریح شده: گفتنی و البته گلایه کردنی است که متاسفانه تیم مذاکره‌کننده کشورمان با تمرکز روی مذاکره دوجانبه با آمریکا تحت عنوان غلط‌انداز «مذاکرات سه‌جانبه» به دلیل حضور خانم کاترین اشتون، بی آن که بخواهد و یا متوجه باشد، به طرح فریب یاد شده از سوی آمریکا‌یی‌ها دامن زده است. وقتی تیم محترم هسته‌ای بیشترین نشست‌های خود را با وزیر خارجه آمریکا برگزار می‌کند، به طور طبیعی این توهم را نشر می‌دهد که از میان 6 کشور 5+1 فقط آمریکاست که تصمیم‌ساز و سیاست‌پرداز است! و این ترجمان دیگری از پذیرش کدخدایی آمریکاست!

این روزنامه در مطلبی با عنوان «وعده 6 ماه غرب نقض شد چه رسد به وعده 15 سال بعد!» در ستون اخبار ویژه خود نوشت: همزمان با آخرین روزهای مذاکرات هسته‌ای در وین، محافل آمریکایی می‌گویند زمان لازم برای جلب اعتماد غرب از سوی ایران بین 10 تا 25 سال است! آمریکا و غرب در مذاکرات اخیر به روال یک سال گذشته امتیازات نقد و آنی مطالبه می‌کنند اما موضوع لغو یا حتی تعلیق تحریم‌ها را به آینده نامعلوم موکول می‌کنند حال آنکه این وعده‌ها هیچ ضمانتی ندارد؛ همچنان که غرب در همین 10 ماه گذشته به تعهدات خود عمل نکردند.

«نتیجه رفتار دولت اصلاح‌طلب محور شرارت خواندن ایران بود» عنوان مطلب دیگر این روزنامه در ستون اخبار ویژه خود است.

در مطلب کیهان آمده: روزنامه اعتماد در تحلیلی به قلم عباس عبدی ادعا کرد: ایران در سال 76 با تهدید جدی روبرو بود و روی کارآمدن اصلاح‌طلبان این تهدید را برطرف کرد… عبدی با شبیه‌سازی شرایط فعلی با شرایط سال 76 نوشت: اگر دوم خرداد رخ نمی‌داد احتمال اینکه ایران وارد یک چالش جدی در روابط خارجی شود خیلی زیاد بود. زیرا اتفاقاتی در منطقه رخ داده بود که بیگانگان درصدد سوء استفاده از آن علیه ایران بودند…‌ وی ادامه می‌دهد: برخی افراد توجه خود را به نتیجه مذاکرات دوخته‌اند، در حالی که باید اصل مذاکرات را نیز مورد توجه قرار داد. تنها کشورهایی که از نوعی قوام و قدرت در ساختار سیاسی خود برخوردار هستند، می‌توانند چنین فرآیندی را بدون چالش جدی پیش ببرند. آن هم در کشوری که تاکنون چندین بار وزرای پیشنهادی دولت در مجلس رأی اعتماد نگرفته‌اند. آن هم در کشوری که اطراف آن از افغانستان تا سوریه و عراق در آتش بحران‌های سیاسی و نظامی می‌سوزد. کافی است که وضعیت سیاسی خارجی ایران را با سیاست خارجی ترکیه، مصر و عربستان به عنوان کشورهای قدرتمند منطقه مقایسه کنیم، تا به اهمیت موفقیت‌های ایران در عرصه خارجی از جمله مذاکرات جاری بیشتر پی‌ببریم.
آرمان امروز
این روزنامه در گزارشی از مذاکرات نهایی ایران و ۵+۱ در وین با عنوان «پرده آخر ظریف» به بررسی ابعاد مختلف این مذاکرات پرداخت.
در گزارش آرمان آمده: عالی ترین دیپلمات‌های جهان زیر یک سقف، زیر کنگره‌های مجلل یک هتل لوکس و پنج ستاره، در پایتخت موسیقی جهان گردهم آمده اند، تا سازی را نواخته و پرده آخر سمفونی‌ای را روی سن ببرند که 12 سال است نت به نت، پرده به پرده تا اینجا آمده و اکنون منتظر گشایش نهایی است. سخت است بی‌خبری از پرونده‌ای چنین حساس آن هم در روزهایی چنین به غایت کلیدی. ظریف، کری و اشتون طی سه جلسه دیدارهای رودررو و فشرده داشته‌اند، وزیر خارجه کشورمان با همتایان فرانسوی و انگلیسی خود دیدار و سپس با والتر اشتاین‌مایر وزیر خارجه آلمان گفت‌وگو داشته است. به شکل روزانه سید عباس عراقچی و مجید تخت‌روانچی با وندی شرمن، هلگا اشمید، هیات‌های روسی و چینی و مقامات تروئیکای اروپایی چانه‌زنی داشته‌اند و همه و همه این رویدادها پشت درهای بسته به منصه ظهور رسیده و خبری موثق و قابل اعتنا به بیرون درز نیافته است.
«سود ۶۸ میلیاردی صندوق وام اشتغال و ازدواج!» عنوان روزنامه آرمان از گزارش مرکز پژوهش های مجلس از سرنوشت مصوبه دولت احمدی نژاد است.
در گزارش آرمان آمده: اولین مصوبه هیات دولت نهم که در نخستین جلسه آن در تاریخ سوم شهریور 1384 در تالار آیینه حرم رضوی برگزار شد، تاسیس صندوق مهر امام رضا(ع) بود. حالا 9 سال از مصوبه تاسیس این صندوق می‌گذرد و مرکز پژوهش‌های مجلس طی گزارشی، ابعادی از ابهامات مالی در این صندوق را طی سه سال آخر فعالیت دولت محمود احمدی‌نژاد را در قالب گزارشی کارشناسانه ارائه کرده است. براساس گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس، صندوق مهر امام رضا(ع) طی سال‌های 1389 تا 1392 همزمان با سه سال اخر فعالیت دولت دهم، «به ترتیب 5/20، 1/18 و 8/29 میلیارد تومان سود خالص داشته است که می‌تواند بیانگر انجام فعالیت‌های سرمایه‌گذاری سودآور توسط صندوق قرض‌الحسنه مهر امام رضا(ع) به جای پرداخت وام‌های قرض الحسنه باشد.»
این روزنامه همچنین در گزارشی در صفحه داخلی خود با عنوان «کلید فعالیت حامیان رئیس جمهور زده شد» نوشت: اجلاس فصلی «شورای هماهنگی جوانان حزب اعتدال و توسعه» روز گذشته درحالی برگزار شد که فاطمه هاشمی از اعضای این حزب و مرتضی بانک که علاوه بر عضویت در شورای مرکزی حزب اعتدال و توسعه، معاون کل سرپرست نهاد ریاست جمهوری است هم در آن حضور داشتند. برگزاری چنین اجلاسی را می‌توان از دو زاویه تحلیل کرد. یکی اینکه فعالیت انتخاباتی حامیان دولت آغاز شده است و افرادی که دارای مناصب دولتی نیستند که بخش جوانان یکی از آنهاست، درصدد آماده‌سازی فضا برای تداوم اعتدال و این بار در مجلس هستند که چنین موضوعی دارای ممنوعیت قانونی نیست و به نظر می‌رسد میانه‌روهای تمام گروه‌ها از تداوم مسیر 24 خرداد 92 خرسند باشند. گمانه دیگر که می‌توان درمورد پررنگ شدن اجلاس شورای هماهنگی جوانان حزب اعتدال و توسعه مطرح کرد، فرمان امید به خود است.
در ادامه این گزارش امده: همگان آگاه هستند که دکتر روحانی نزدیکی زیادی به حزب اعتدال و توسعه داشت و به نوعی بزرگ‌تر این حزب معرفی می‌شود. اکنون که جوانان حزب اعتدال و توسعه کمر همت به برگزاری اجلاس فصلی بسته‌‌اند، می‌توان اینگونه تحلیل کرد که برگزاری نشست از سوی آنها طی فرمانی بوده که شاید از سوی رئیس‌جمهور نبوده اما یکی از نزدیکان آگاه به دغدغه رئیس‌جمهور مبنی بر لزوم ایجاد نشاط در کشور به نزدیکان پیشنهاد کرده که آنها آغازکننده رفع دغدغه رئیس‌جمهور باشند و گمانه آخر هم این‌ است که اجلاس فصلی شورای هماهنگی جوانان حزب اعتدال و توسعه طبق روال هر ساله در موعد مقرر برگزار شده و دلیل پررنگ شدن آن همانطور که در ابتدا اشاره شد، می‌تواند نقش حسن روحانی در این حزب باشد. به هر حال استارت فعالیت سیاسی احزاب میانه‌رو با برگزاری اجلاس فصلی شورای هماهنگی جوانان حزب اعتدال و توسعه زده شد.
آرمان در مطلب دیگری در صفحه داخلی خود با عنوان «موافقت مخالفان با فرهادی» نوشت: «با فرهادی دور خسته کننده معرفی وزرای علوم و عدم رأی اعتماد پایان می‌پذیرد» این جمله وقتی بیان می‌شود، حل و فصل اختلاف پاستور و بهارستان بر سر وزارت علوم را نوید می‌دهد اما زمانی که نام محمدرضا باهنر پیش از نقل قول قرار می‌گیرد، در کنار امید کمی تعجب هم چاشنی می‌شود. مسئله وزارت علوم چند ماهی است در دالان دولت و مجلس در رفت و آمد است و گاه از این موضوع بوی قدرت‌نمایی به مشام می‌رسد. از مرداد 92 تا به امروز این وزارتخانه 2 سرپرست و معرفی 5 وزیر را تجربه کرده است و بر همین اساس به جرات می‌توان گفت مظلوم‌ترین وزارتخانه کابینه یازدهم بوده است. بعد از استیضاح و برکناری فرجی‌دانا، نیلی احمدآبادی و دانش آشتیانی هم راه به بهارستان پیدا کردند اما آمدن همانا و رای عدم اعتماد همانا و این بود که قصه وزارت علوم ادامه پیدا کرد. در نهایت روز چهارشنبه 28 آبان ماه پنجمین نامه معرفی وزیر از سوی رئیس جمهوری در صحن علنی مجلس قرائت شد و این بار نام محمد فرهادی از نامه بیرون آمد که واکنش کم‌سابقه نمایندگان را به دنبال داشت،  واکنشی که به معنای تائید وزیر بود.

ادامه بررسی روزنامه های امروز در ادامه همین خبر بروز رسانی می شود...

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها