امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۰۷:۴۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 127921
تاریخ انتشار: ۲ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۳:۲۰
تعداد بازدید: 27
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، اختتامیه سومین جشنواره کتابخانه‌های خانگی و مجتمع‌های مسکونی شب گذشته با حضور ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، اختتامیه سومین جشنواره کتابخانه‌های خانگی و مجتمع‌های مسکونی شب گذشته با حضور سیدعباس صالحی معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، احمد مسجد جامعی عضو شورای اسلامی شهر تهران، فریدون عموزاده خلیلی رئیس هیأت مدیره‌ انجمن نویسندگان کودک و نوجوان و جمعی از اهالی فرهنگ و ادب در ایوان شمس برگزار شد.

در این مراسم سیدعباس صالحی معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به کارکردهای مختلف کتابخانه‌های خانگی در پیشینه‌ تاریخی ایران پرداخت و خواستار بازخوانی و تعریف کارکردهای جدید و امروزی برای این امکان فرهنگی شد.

* صالحی: فناوری‌های نوین ، تهدیدی برای کتابخوانی نیست

وی اضافه کرد: کتابخانه‌های حاکمان و مدارس آموزشی و مساجد و برخی از کتابخانه‌های شخصی ابتدا به صورت فردی و بر مبنای علاقه‌های شخصی شکل می‌گرفت اما بعد ویژگی امانت و داد و ستد و مبادله کتاب به آنها افزوده شد، همچنین مشاوره و راهنمایی کتاب به مراجعه‌کنندگان، یکی از کارکردهای این نوع کتابخانه‌ها است که این راهنمایی بدون هیچ تشریفات رسمی اداری از سوی مؤسسان این کتابخانه‌ها به ره‌جویان ارائه می‌شده است.

صالحی ادامه داد: ایجاد پاتوق یا یک باشگاه فرهنگی بر مبنای کتاب یکی از کارکردهای اجتماعی این محیط‌های فرهنگی است، یعنی این کتابخانه‌ها تنها کارکرد گنجینه‌ای نداشت و برای داد و ستد به معنی امانت کتاب، شکل نگرفته بود بلکه بسیاری از افراد در این مکان‌ها با یک‌ دیگر بر مبنای کتاب به گپ و گعده می‌پرداختند.

وی حفظ نسخه‌های نفیس کتاب و گنجینه‌های مکتوب را در دوران‌هایی که موزه وجود نداشت، را به عنوان یکی از کارکردهای دیگر کتابخانه‌های خانگی عنوان کرد، افزود: در رابطه با تأثیر فناوری‌های نوین در مقوله کتابخوانی باید گفت که این فناوری‌ها تهدیدی برای کتابخوانی نیست بلکه می‌توانند در این حوزه فرصت آفرین باشند.

* ایمن‌ترین و سالم‌ترین بستر برای کنش‌گری اجتماعی، همین کتا‌بخانه‌های خانگی است

معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: تأمل در کارکردهای تاریخی کتابخانه‌های خانگی و شخصی یک امر ضروری و با اهمیت است اما بازخوانی این کارکردها در دوران جدید و پیدا کردن کارکردهای متنوع و متناسب با زمان حاضر، یکی از مواردی است که باید توجه قرار گیرد.

به گفته‌ وی، فرصت ‌سازی برای کنش‌های اجتماعی کودکان، نوجوانان و جوانان یکی از مهم‌ترین این کارکردها در زمان فعلی است و اگر بخواهیم نسل فردا سالم و شاداب باشد، بی‌تردید باید فرصت‌هایی را برای کنش‌گری سالم و ایمن برای آنان فراهم کنیم.

صالحی بیان کرد: ایمن‌ترین و سالم‌ترین بستر برای کنش‌گری اجتماعی نسل حاضر که برخی از آ‌نها پرخاشگر یا انزوا طلب‌ هستند، همین کتا‌بخانه‌های خانگی است و برپایی جشنواره نشان داد که از زوایای دیگری هم می‌توان به این کارکردها توجه کرد.

* توصیف «سیدعباس صالحی» از کتاب به عنوان نخ رشته‌ای برای محیط‌های سرد و یخ‌زده

وی با بیان اینکه کتاب، نخ رشته‌ای است که میان انسان‌ها در محیط‌های سرد و یخ‌زده ارتباط ایجاد می‌کند، افزود: ایجاد شهرهای بزرگ، فاصله میان شهروندان را افزایش و ارتباط‌های اجتماعی را کاهش داده است، به همین منظور کتابخانه‌های خانگی می‌تواند بهانه‌‌هایی را برای این ارتباط‌های اجتماعی به‌ ویژه در میان ساکنان مجتمع‌های مسکونی فراهم سازد و با کمتر کردن بیگانگی افراد با یکدیگر، زیست فرهنگی و مادی ما را تکامل بخشد.

صالحی عنوان کرد: کتابخانه‌های خانگی از آن رو اهمیت دارد که خودجوش است، با علایق درونی افراد شکل می‌گیرد و دستوری نیست و به همین دلیل آغازگر بسیاری از تحولات عالم‌ساز خواهد شد.

* مسجد جامعی: لزوم ایجاد دسترسی آسان و ارزان به کتاب توسط دولت

احمد مسجد جامعی؛ عضو شورای اسلامی شهر تهران از دیگر سخنرانان این مراسم بود که بیان داشت: کتابخانه‌های خانگی پیش از این نیز وجود داشته است، اما با تغییر وضعیت شهرها که خانه‌ها تبدیل به دستگاه شدند و حیاط و باغچه از بین رفت؛ کتابخانه هم از میان برداشته شد. بنابراین ما دچار مدرنیته‌ ناقص شدیم. با این حال برای باغچه و حوض خانه‌ها جایگزین‌هایی در فضای بیرون خانه‌ها به وجود آمد. فضاهای سبز، پارک‌ها، باغچه‌‌ها و شهربازی‌ها اما متأسفانه فکری برای کتابخانه‌ها نشد؛ البته ناگفته نماند که در تمام دنیا شیوه‌هایی برای مدیریت این نوع فضاها وجود دارد.

به گفته وی، کارکرد مهم‌تر کتابخانه‌ها، انسجام بخشی و نزدیک کردن آدم‌ها به هم و وحدت‌بخشی است؛ کتابخانه‌ها محلی برای شکل‌گیری این هدف هستند و دانایی باعث پیوند و شادی بخش است و جامعه ما امروز نیاز به شادی و نشاط دارد.

مسجد جامعی معتقد است، کتاب هم‌افزایی ایجاد می‌کند، هم‌افزایی مردم و صاحبان اثر. هم‌افزایی پدیدآورندگان و صاحبان اثر؛ هم‌افزایی نویسنده و ناشر و از آن فراتر علما و چهره‌های محبوب و حتی سرمایه‌گذاران را به هم متصل می‌کند.

مسجد جامعی با ابراز امیدواری که در فضاهای عمومی ظرفیت استفاده از کتاب و دانایی فراهم شود، بیان کرد: دولت خود را از مردم جدا نمی‌داند و نیاز موجود در حوزه‌ کتاب را درک می‌کند و در این میان لازم است، دسترسی آسان و ارزان به کتاب را فراهم بیاورد.

عضو شورای اسلامی شهر تهران ترویج کتاب‌خوانی در بعضی پارک‌ها و یا همکاری وزارت مسکن و شورای عالی معماری در ایجاد فضا در بناهای عظیم جهت ایجاد کتابخانه‌های خانگی را جلوه‌ای از فعالیت‌های دولتی دانست و گفت: کتاب، ترمیم دهنده‌ شکاف‌ها است و آن را باید امری ضروری و ارزشمند خواند.

* عموزاده خلیلی: کتاب، هیچ وقت نمی‌میرد چراکه برخاسته از ایده‌ انسانی است

در ادامه این مراسم فریدون عموزاده خلیلی رئیس هیأت مدیره‌ انجمن نویسندگان کودک و نوجوان، بیان داشت: سومین جشنواره‌ کتابخانه‌های خانگی با فاصله‌ زیاد از جشنواره‌ گذشته یعنی سال 87  برگزار می‌شود که این مهم نشان از دشواری‌هایی دارد که در این میان وجود داشته است. اما من با گذر از بررسی سابقه‌ جشنواره تنها به دو مسأله می‌پردازم؛ نخست اینکه چرا کتاب و دوم اینکه چرا کتابخانه‌های خانگی.

وی با  اشاره به کتاب‌های کاغذی و رد ادعای کمرنگ شدن کتاب‌های کاغذی در دنیا، ادامه داد: کتاب مهم است، چون این روزها رسانه‌های جایگزین زیادی وجود دارند که سیطره‌ خود را گسترش می‌دهند، در این میان بسیاری نگران کتاب و عمر آن هستند. اما آمارها نشان می‌دهد که به رغم ورود رسانه‌های دیجیتالی و تلویزیون و سینما، کتاب همچنان جایگاه خود را دارد، حتی معتبرترین آمارها مربوط به نمایشگاه کتاب فرانکفورت هم این ادعا را تأیید می‌کند.

عموزاده خلیلی با بیان اینکه معتقدم کتاب، هیچ وقت نمی‌میرد چراکه برخاسته از ایده‌ انسانی است، بیان کرد: یکی از بزرگان کتاب را به عنوان دوچرخه تشبیه کرده است، او معتقد بود علی‌رغم اینکه فن‌آوری پیشرفت کرده است و مونوریل و سرعت‌های غیرقابل باور به وجود آمده‌اند ‌اما دوچرخه هیچگاه جایگاه خود را از دست نداده است. کتاب هم همین طور است. حتی فعالان محیط زیست می‌گویند که آسیب‌های زیست محیطی پس مانده‌های فضاهای دیجیتالی به مراتب از کتاب بیشتر است.

وی افزود: وجود کتابخانه‌های خانگی فارغ از فضاهای جشنواره‌ای بسیار مهم و حائز اهمیت است، به گونه‌ای که باید به این امر توجه کرد که چرا انجمن نویسندگان کودک و نوجوان به کتابخانه‌های خانگی پرداخته و آن را با اهمیت دانسته‌اند.

عموزاده خلیلی ایده این کار را برخواسته از گرایش جامعه‌ امروز به سمت فردگرایی دانست و گفت: در زمانه‌ای که تلویزیون باعث تنهایی می‌شود و گوشی‌های موبایل جایگزین روابط جمعی شده‌اند، ایده‌های جمعی و روح یاری و همیاری رو به خاموشی می‌رود و همه چیز به سمت فردیت حرکت می‌کند، این فرصت را نداریم که به جمع فکر کنیم. کتابخانه‌های خانگی و اشتراک کتاب، خود این معانی را منتقل می‌کنند و روح جمعی تقویت می‌شود.

رئیس انجمن نویسندگان کتاب کودک و نوجوان بیان کرد: در کنار این‌ موارد، معنی بزرگتری نیز وجود دارد و آن اعتماد عمومی است، به گونه‌ای دیگر وقتی کسی کتاب‌های خود را به اشتراک می‌گذارد یعنی یک گام به ایده‌ جمعی نزدیک‌تر شده است. و این، آن چیزی است که جامعه‌ ما به آن نیاز دارد.

* الوندی: جشنواره کتابخانه‌های خانگی را تنها در حوزه ادبیات محدود نکردیم

در ادامه عزت‌الله الوندی دبیر جشنواره‌ کتابخانه‌های خانگی، بیان داشت: با توجه به زمان محدودی که در اختیار داشتیم تا یکی دو روز آخر مهلت تعیین‌ شده، رفته رفته داشتیم نا امید می‌شدیم ولی از آنجا که مردم ما دقیقه‌ نودی هستند، با 56 شرکت‌کننده روبه‌رو شدیم که از نظر ما دست ‌کم 5 هزار و 600 نفر و 56 هزار جلد کتاب محسوب می‌شوند.

وی اضافه کرد: تلاش کردیم که داوری جشنواره را تنها به حوزه‌ ادبیات محدود نکنیم و با ایجاد یک فضای رقابتی فرصتی را برای شناختن راه‌های رسیدن به مسیر آگاهی فراهم آوریم. کسانی که کتابخانه‌های خانگی را راه‌اندازی می‌کنند، افرادی هستند که در اطراف ما حضور دارند اما گاهی نمی‌بینیم‌شان.

* برگزیدگان جشنواره کتابخانه‌های خانگی تجلیل شدند

در ادامه این مراسم داوران جشنواره کتابخانه‌های خانگی ضمن اعلام اسامی برگزیدگان، به شهرداری‌های پیشنهاد کردند که سازندگان مجتمع‌های مسکونی را به ایجاد یک کتابخانه‌ خودگردان موظف سازند.

بر همین اساس هیأت داوران یکی از جوایز خود را به دایر کنندگان کتابخانه‌ فاطمه‌ها، «فاطمه میرشکاری»، «فاطمه جعفری» و «فاطمه شجاعی‌پور» از استان کرمان با 10هزار جلد کتاب و 200 عضو فعال اهدا کرد.

«رحیم میکائیل‌پور» برای ایجاد کتابخانه‌ دان اولدوز (ستاره‌ صبح) با 2 هزار و 700 جلد کتاب و 311 عضو فعال، حجت‌الاسلام و المسلمین «عمادالدین رضایی همدانی» از روستای اکنلوی شهرستان کبودر آهنگ در استان همدان با 25 هزار جلد کتاب و 4 هزار عضو فعال، «شهین دهقانی» بانی کتابخانه‌ مشارکتی خورشید کتاب از تهران با 400 جلد کتاب و 250 عضو فعال به عنوان دیگر برگزیدگان این جشنواره شناخته شدند.

همچنین «حجت‌اله حسن‌زاده» از خرم‌آباد لرستان با 2 هزار و 645 جلد کتاب و 51 عضو فعال، «عقیل زروک» بانی کتابخانه نیما در محمود آباد استان مازندران با یک هزار جلد کتاب و 90 عضو فعال، «عارفه‌ صفری» دختر 13 ساله آزاد شهری از استان گلستان دارنده‌ کتابخانه‌ عارفه با 2 هزار جلد کتاب و 100 عضو فعال، «علیرضا ابراهیم‌آبادی» با 2 هزار جلد کتاب و 100 عضو فعال، «بتول مجیدیان طالقانی» با 2 هزار و 400 جلد کتاب و 17 عضو فعال، «علی امامی» دارنده‌ کتابخانه‌ هنر و کودک از نورآباد لرستان با 900 جلد کتاب و 185 عضو فعال به عنوان دیگر برگزیدگان جشنواره جوایز خود را دریافت کردند.
انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها