امروز : شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 24
۱۵:۳۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 128000
تاریخ انتشار: ۳ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 11
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از قم به نقل از ستاد خبری کنگره جهانی جریان‌های افراطی و تکفیری از دیدگاه علمای اسلامی، حجت‌الاسلام ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از قم به نقل از ستاد خبری کنگره جهانی جریان‌های افراطی و تکفیری از دیدگاه علمای اسلامی، حجت‌الاسلام سیدمحمود وزیری با اشاره به کنگره جهانی جریان‌های افراطی و تکفیری از دیدگاه علمای اسلام اظهار کرد: این کنگره با توجه به حوادث مهم و فوق‌العاده‌ای که در 40 ماه گذشته در منطقه خاورمیانه و به‌ویژه در محدوده کشورهای عربی و به‌طور خاص در سوریه، عراق و یمن اتفاق افتاد، در دستور کار قرار گرفت.

وی خاطرنشان کرد: آیت‌الله مکارم شیرازی زمانی که به شکل واضح و شفاف متوجه شدند که چهره درخشان اسلام مورد خدشه و اتهام دشمنان اسلام و حتی عده‌ای از کشورها و ملت‌ها قرار گرفته، برای اینکه این چهره درخشان همان طوری که در واقعیت چهره روشن و نورانی است معرفی شود و به اسلام ظلم نشود، تصمیم گرفتند کنفرانس و همایش بین‌المللی را برگزار کنند.

معاون بین‌الملل کنگره جهانی جریان‌های افراطی و تکفیری از دیدگاه علمای اسلام با بیان اینکه عالمان، روشنفکران و فرهیختگان در هر کشوری در اولویت قرار دارند، گفت: تصمیم گرفته شد از فرهیختگان جهان اسلام، علما و مراجع تقلید جهان عرب و مفتیان جهان اسلام دعوت شود تا با جمع‌شدن و بحث کردن درباره این قضیه به ریشه‌یابی فتنه‌ای که در عالم اسلام در حال وقوع است، بپردازند.

وی خاطرنشان کرد: پس از مشورت با مقامات عالی‌رتبه تصمیم‌گرفته شد تا این اتفاق بیفتد و علمای جهان اسلام در شهر قم جمع شوند و با این پدیده خطرناک که می‌رود چهره اسلام را خدشه‌دار کند، مبارزه عالمانه و صریح داشته باشند.

وزیری عنوان کرد: در ابتدا بنا بود این کنگره به صورت بین‌المللی برگزار شود یعنی تنها از هفت تا 10 کشور در این کنگره شرکت کنند، ولی با اظهار علاقه دانشمندان، روشنفکران و مفتیان و علمای برجسته جهان اسلام برای شرکت در چنین همایشی تعداد مدعوین به بیش از 80 کشور رسید.

وی گفت: بر اساس کنوانسیون ژنو اگر تعداد مدعوین همایش بین‌المللی از 50 کشور بالاتر رود، همایش به‌صورت معتبر و جهانی برگزار می‌شود.

معاون بین‌الملل کنگره جهانی جریان‌های افراطی و تکفیری از دیدگاه علمای اسلام با اشاره به فاکتورهایی که این کنگره جهانی را متمایز از دیگر همایش‌های فرهنگی برگزار شده در نقاط مختلف جهان می‌کند، گفت: از نظر مذهبی تعدد در این کنگره لحاظ شده و از مذاهب مختلف اسلامی نمایندگان و شخصیت‌هایی حضور دارند، در حالی که در همایش‌هایی که در دنیا برگزار می‌شود، یک یا دو یا چهار مذهب اهل تسنن حضور دارند، ولی در این همایش از مذاهب مختلف حضور دارند و اکتفا به مذاهب چهار یا شش‌گانه نشده است.

وی افزود: فاکتور دوم مسئله تعدد جغرافیایی است که سعی شده از شرق، غرب، شمال و جنوب جهان مسلمانان برای شرکت در این کنگره دعوت شوند و حضور پیدا کنند.

وزیری با بیان اینکه 35 تا 40 درصد شرکت‌کنندگان همایش را شیعیان و 60 درصد از شرکت‌کنندگان را برادران اهل تسنن تشکیل می‌دهند، گفت: با توجه به اینکه کشور ایران شیعی است قاعدتا بر اساس همایش‌های برگزار شده، این کنگره باید با حضور حداکثری شیعه برگزار می‌شد، در حالی که برعکس عمل شد و بر اساس مصالحی که در اهداف این کنگره گذاشته شده اکثریت شرکت‌کنندگان را اهل تسنن از مذاهب گوناگون تشکیل می‌دهند.

وی عنوان کرد: شرکت‌کنندگان این کنگره شخصیت‌های تاثیرگذار و کسانی هستند که در توده‌های مردم درون کشور حرف اول و آخر را می‌زنند، بنابراین سعی شده از شخصیت‌هایی برای این همایش فراخوان شود تا زمانی که سخنی می‌گویند و اعلامیه یا بیانیه‌ای امضا می‌کنند توده‌های مردمی مورد تاثیر آنها باشند. 

معاون بین‌الملل کنگره جهانی جریان‌های افراطی و تکفیری از دیدگاه علمای اسلام با بیان اینکه برگزاری این کنگره در شهر مقدس قم به عنوان حرم اهل بیت(ع) در دستور کار قرار گرفته است، گفت: تاکنون همایش بین‌المللی و جهانی با این ویژگی‌ها و در این سطح در شهر قم برگزار نشده است، بنابراین مجموعه این عوامل و فاکتورها دست به دست هم داده و برگزاری این کنگره جهانی را متمایز از همه اجلاسیه‌ها کرده است.

وی خاطرنشان کرد: آیت‌الله مکارم شیرازی با تالیفات و شخصیت ویژه، متمایز و برجسته ریاست این کنگره جهانی را بر عهده دارد و مدیریت علمی این کنگره بر عهده آیت‌الله سبحانی یکی دیگر از مراجع عالیقدر است.

وزیری به کسانی که مایل هستند توصیه کرد پس از برگزاری کنگره جهانی جریان‌های افراطی و تکفیری از دیدگاه علمای اسلام به ارزیابی بازخوردهای کنگره بپردازند و مقالات و کتاب‌های این کنگره را مطالعه کنند.

انتهای پیام/2258/ک/ض1002

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها