امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۲۱:۰۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 128023
تاریخ انتشار: ۳ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 58
سلمان کدیور دبیر سابق جنبش عدالتخواه دانشجویی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، با اشاره به مذاکرات هسته‌ای ...

سلمان کدیور دبیر سابق جنبش عدالتخواه دانشجویی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، با اشاره به مذاکرات هسته‌ای گفت:دور نهایی نشست ژنو برای رسیدن به توافق نهایی پیرامون مذاکرات هسته‌ای کشورمان در حال انجام است و چیزی تا پایان ضرب‌العجل باقی مانده، فرصت باقی نیست. در این میان تیم مذاکره کننده هسته‌ای باید بیش از گذشته بر روی خطوط قرمز نظام پافشاری کنند. که البته کاری سخت و توان‌فرساست و ما برای تیم مذاکره کننده دعای خیر می‌کنیم.

وی ادامه داد: مردم بعد از نزدیک به یک سال از توافق ضعیف ژنو به خوبی درک کرده‌اند که راه برون رفت کشور از وضعیت کنونی ارتباط با آمریکا نیست. این همان چیزی است که رهبری معظم انقلاب از آن به عنوان بالا رفتن ظرفیت فکری مردم یاد کرده‌اند و به شکر خدا این موضوع حاصل شده‌است.

کدیور در تکمیل سخنان خود گفت: اما برای ما جای تعجب است که در این مدت چرا این ظرفیت فکری در برخی از اعضای دولت شکل نگرفته و دائم تکرار می‌کنند که هر توافقی بهتر از عدم توافق است.

کدیور افزود: مردم ما در این مدت به آمریکا بی‌ اعتمادتر از قبل شده‌اند و روحیه ضد آمریکایی آنها بیشتر شده و در حال صعود است.

این فعال دانشجویی با بیان اینکه مذاکره‌کنندگان نباید به اسم مردم پای توافقنامه‌ای را امضا کنند که عزت آنها را لگدمال کند، تصریح کرد: چیزی که این روزها ما را نگران کرده‌ است خبرهای جسته گریخته‌ای است که از روند مذاکرات درز کرده‌ است. در این خبرها شنیده شده که تیم مذاکره‌کننده قصد دارد با طرف غربی به یک توافق کلی برسد و جزئیات توافق را به زمانی دیگر موکول کند. 

وی گفت: این به هیچ وجه برای ما پذیرفته شده نیست. این کار باعث می‌شود دست آمریکایی‌ها برای تفسیر و تعدیل تعهداتشان بیشتر از قبل باز شود و اهرم فشار بیشتری برای فشار به ملت ما در اختیار داشته باشند.

کدیور خاطرنشان کرد: متاسفانه آمریکا دارد به اسم تمدید مذاکرات امتیازات خود را از ما دریافت می‌کند. بدون اینکه چیزی را متعهد شود. تجربه نشان داده که تمدید مذاکرات نه وضع تحریم‌ها را بهبود می‌دهد و نه شکاف‌های بین ما و شیطان بزرگ را.

وی ادامه داد: امیدواریم مذاکره‌کنندگان ما باز در این دام گرفتار نشوند و درک کنند که اگر توافق حاصل نشد، مردم آنها را بخاطر تلاش‌شان ستایش خواهند کرد.

دبیر سابق جنبش عدالتخواه دانشجویی با اشاره به خطور قرمزی که رهبری مشخص کردند، تاکید کرد: این خطوط قرمز به‌خصوص تامین نیاز عملی کشور در بحث هسته‌ای یا همان 190 هزار سو، خط قرمز همه ما است که نباید یک لحظه از ذهن مذاکره‌کنندگان دور بماند. نباید هیچ سانتریفیوژی برچیده شود و توان تحقیق و توسعه ما لطمه ببیند یا کاربری آنها عوض شود و همه تحریم‌ها باید لغو و نه تعلیق شود. اینها کف خواسته‌های ما است نه سقف آنها.

کدیور اضافه کرد: اگر دولت در این مذاکرات دچار خطای کلانی شود نخواهد توانست روبروی جنبش دانشجویی بایستد و مسلما جنبش دانشجویی پاسخ مناسبی خواهد داد و یقینا در برابر توافق‌نامه ضعیف سکوت نخواهد کرد.

وی در خاتمه اظهار داشت: خواسته صریح دیگر ما از مجلس شورای اسلامی است. مجلس نباید خطایی که در عدم تصویب معاهده ژنو انجام داد را دوباره تکرار کند. ما مجلس را جزو تیم مذاکره‌کننده می‌دانیم و برای ما هیچ فرقی با تیم مذاکره‌کننده ندارند. مطالبه جدی ما از مجلس این است که طبق قانون عمل کرده و اجرا شدن هر توافقی را منوط به تصویب نمایندگان ملّت قرار دهند.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها