امروز : پنجشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 22
۱۳:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 128034
تاریخ انتشار: ۳ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 21
به گزارش گروه جامعه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، این تخته نرد در جریان کاوشهای باستان‌شناسان در بقایای شهر تاریخی «کیبیرا» در جنوب ترکیه که  ...

به گزارش گروه جامعه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، این تخته نرد در جریان کاوشهای باستان‌شناسان در بقایای شهر تاریخی «کیبیرا» در جنوب ترکیه که  کاوش در آن از سال 2007 آغاز شده، به همراه صدها اثر تاریخی کشف شدند.

براساس بررسی های اولیه باستانشناسان، تخته ‌نرد کشف شده که برای بازی دو نفره بوده و شباهت زیادی به تخته ‌نردهای امروزی دارد،  در بقایای یک ویلای بیزانسی و در بخشی از ویلا که به احتمال فراوان استخر آن بوده کشف شد.

طبق گفته پروفسور «اورال دمیرر»، مدیر پروژه کاوشهای باستانشناسی در بقایای شهر تاریخی کیبیرا، بیزانسی ها به بازی تخته ‌نرد  که کهن ترین بازی دنیا بوده و قدمتی ۵ هزار ساله دارد، «تابولا» می گفته و در آن سالها این بازی با سه تاس و انجام شده و هر طرف 15 مهره  در اختیار داشته است.

کشف تخته ‌نرد بیزانسی در ترکیه در شرایطی صورت می گیرد که مدتی قبل نیز محققان با بررسی آثار کشف شده از یک کشتی بیزانسی  موفق به شناسایی «تبلت‌های بیزانسی» شدند. باستانشناسان در انبار این کشتی که در زمان ساخت تونل مشهور «مرمره» کشف  شد، علاوه ‌بر کوزه ‌های مملو از مواد غذایی از جمله روغن زیتون صفحات چوبی نیز پیدا کردند که بیزانسی ها حدود 2500 سال قبل  از آنها برای ثبت مطالب علمی استفاده می کرده اند.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها