امروز : دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 19
۱۳:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 128066
تاریخ انتشار: ۳ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 36
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، یکصد و دوازدهمین جلسه شورا در حالی آغاز شد که اکثریت اعضا حاضر بودند. در ابتداء این جلسه مهدی چمران

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، یکصد و دوازدهمین جلسه شورا در حالی آغاز شد که اکثریت اعضا حاضر بودند.

در ابتداء این جلسه مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران به مناسبت فرارسیدن هفته بسیج اظهار داشت: بسیج همان شجره طیبه‌ای است که بلافاصله بعد از پیروزی انقلاب اسلامی توسط امام مطرح شد و در مجلس شورای اسلامی نیز به تصویب رسید.

وی ادامه داد: بسیجیان بدنه رزمندگان ما در جبهه‌های نبرد بودند هر چند که ارتش و سپاه نیز حضور داشتند اما این بسیجیان غیور بودند که با خلوص نیت به جبهه‌ها شتافتند و تا آخرین لحظات جنگ به خوبی مقاومت کردند و توانستند صحنه‌هایی از ایثار و فداکاری را خلق کنند و فتح باب جدیدی را در دنیا بگشایند.

رئیس شورای شهر تهران افزود: بدون شک اگر کشور های دیگر در پی دست یابی به پیروزی حقیقی و نهایی هستند باید از همان مسیر بسیجیان پیروی کنند همچنانکه در سوریه پیروزی بر دشمنانی که به نام دین به جان بشریت افتاده بودند با تاسی از همین روش میسر شد.

چمران خاطر نشان کرد: ما امیدواریم روحیه جهادی که همان روحیه بسیجی است در جامعه رو به گسترش نهد، چرا که بسیجی با خلوص و ایثار هر آنچه هست را برای خدا می‌خواهد.

وی به واقعه تاریخی جنگ صفین اشاره کرد و گفت: امروز روز اول صفر است که با اغاز جنگ صفین مقارن است ، جنگی که لشکریان حضرت علی (ع) و معاویه در برابر هم ایستادند. جنگی که پایان خوشی نداشت و به حکمیت کشیده شد گر چه در نهایت حقانیت حضرت علی آشکار گردید اما باید توجه داشت این حوادث تاریخی به مانند درسی برای آیندگان است و ما باید از این حوادث درس عبرت بگیریم.

در ادامه جلسه تعدادی از اعضاء شورای شهر از هئیت رئیسه درخواست وقت کردند تا تذکرات خود را مطرح کنند.

دنیا مالی : کارتن خواب‌های شهر را دریابیم

احمد دنیامالی ،رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران نخستین نفری بود که موضوع کارتن خواب‌ها را مطرح کرد و گفت: خبری که از سوی شهردار تهران مبنی بر حضور 15 هزار کارتن خواب در شهر تهران درج شد که این امر با توجه به اینکه هوا رو به سردی می گراید ما را نگران کرده است و این در حالی است که اگر به این موضوع به صورت جدی پرداخته نشود در آینده با مشکلات بسیار جدی تری نیز مواجه خواهیم بود.  

دنیا مالی افزود: آمار کارتن خواب‌ها در سال‌های گذشته بالغ بر 4 تا 5 هزار نفر بود که رشد فزآینده این آمار جای نگرانی دارد.

وی ادامه داد: اعتیاد و فرزندان کار از جمله عوامل کارتن خوابی هستند و موضوع نگران کننده دیگر این است که نسبت زنان کارتن خواب نیز در حال افزایش است.

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران تصریح کرد: کارتن خوابی پدیده نگران کننده‌ای است که فرایند آن کودکان معصومی می‌شوند که در خرابه‌ها و زیر پل‌های شهر زاده می‌شوند. از اینرو من از تمام اعضای عزیز شورا می‌خواهم توجه ویژه به این موضوع داشته باشند.

در پایان سخنان دنیا مالی کلیپی از وضعیت کارتن خواب‌های شهر تهران پخش شد که بسیار متاثر کننده بود.

دانشور: اقدامات شهرداری در ساماندهی کارتن خواب ها جای تشکر دارد

فاطمه دانشور، رئیس کمیته اجتماعی شورای شهرتهران  با تقدیر از توجه دنیا مالی به موضوع کارتن خواب‌ها گفت: از ابتدای فعالیت ما در کمیته اجتماعی، سعی کردیم سازمان متولی این امر بهینه تر در این زمینه عمل کند و تاکید ما بر این بود که جای خالی مددکاران تخصصی اجتماعی در سازمان رفاه شهرداری خالی است.

دانشور ادامه داد: اتفاقی که در حال حاضر می‌افتد این است که ما تنها کارتن خواب‌ها را نگهداری می‌کنیم در حالی که بهتر این است که با بهره گیری از مددکاران متخصص اجتماعی و مداخله آنان این افراد را به صحنه اجتماع باز گردانیم.

وی افزود: صحنه‌های پخش شده از کارتن خواب‌ها وقتی دردناک می‌شود که کودکان را هم به آنان اضافه کنیم و اتفاق ناخوشایند هم این است که آمار کارتن خواب‌ها در حال ازدیاد است.

رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران در ادامه با تاکید بر تعامل دستگاه‌های دولتی با شهرداری گفت: در حال حاضر شهرداری با اینکه ساماندهی کارتن خواب جز وظایف سازمانی اش نبوده اما از سازمان‌های متولی بهتر عمل کرده است و این در حالی است که برای حل این معضل وزارت رفاه ،سازمان تامین اجتماعی ،وزارت آموزش و پرورش ، وزارت بهداشت و درمان نیز باید جدی تر به صحنه بیاند و با شهرداری تعامل کنند.

دانشور افزود: اتفاقی که هم اکنون ما پیگیر آن هستیم اختصاص زمین به پروژه‌هایی است که قرار است به این اقشار خدمات رسانی کنند و ما در کمیسیون فرهنگی پیگیر آن هستیم.

معصومه آباد: وظایف شهرداری در ساماندهی کارتن خواب ها مشخص شود

معصومه آباد، رئیس کمیته ایمنی شورای شهر تهران نیز در ارتباط با ساماندهی کارتن خواب‌ها ،گفت: با شروع فصل سرما طبیعی است که تعداد افرادی که به گرم خانه‌ها مراجعه می‌کنند افزایش پیدا می‌کند و این در حالی است که فضاهایی را که شهرداری ایجاد کرده ، انصافا فضای آرام و مناسبی است که بعضا افراد دانشجو نیز در این گرم خانه‌ها حضور دارند.

آباد ادامه داد: با این حال نکته‌ای که باید به آن توجه کرد این است که در حال حاضر شهرداری وظیفه‌ای در این قبال ندارد و قانون این قبیل اقدامات را در حیطیه وظایف سازمان بهزیستی مشخص کرده است.

وی افزود: در جلسه‌ای که با مدیر کل بهزیستی استان تهران برگزار شد بر این نکته تاکید شد که حضور مددکاران تخصصی یک الزام در ساماندهی کارتن خواب‌ها است و این در حالی است که به عقیده سازمان بهزیستی هزینه‌های شهرداری در این مورد در برخی مسیر ها روند تخصصی ندارد.

رئیس کمیته ایمنی شورا اضافه کرد: با توجه به اینکه شهرداری در قبال این اقدامات مسئولیت قانونی ندارد چه بهتر که این موضوع از طریق شورای عالی استان‌ها مطرح تا وظایف شهرداری در این زمینه مشخص شود.

آباد گفت: سابقا در شهرداری اورژانس اجتماعی وجود داشت که تنها 24 تا 48 ساعت نسبت به نگهداری این اقشار اقدام می‌کرد اما امروزه به سبب ضعف دیگر دستگاه‌ها مدت نگهداری این افراد بیشتر شده حال آنکه اگر اتفاقی برای آنان بیافتد شهرداری باید پاسخگو باشد آن هم در شرایطی که شهرداری هیچ وظیفه‌ای در قبال این کار ندارد.

وی تاکید کرد: حال که از سوی شهرداری ظرفیت و همت حل مشکل این اقشار وجود دارد پس بهتر است از طریق شورای عالی استان‌ها تکلیف شهرداری مشخص شود.

چمران : شهرداری ناچارا تنها متولی ساماندهی کارتن خواب‌ها است

مهدی چمران،رئیس شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه موضوع ساماندهی کارتن خواب‌ها مدت‌ها است دغدغه شورا بوده، گفت: این موضوع از زمانی که خادم رئیس کمیسیون فرهنگی شورا بود مطرح بود که وی بسیار هم مصرانه این موضوع را دنبال می‌کرد.

چمران ادامه داد: در این موضوع باید دقت داشت که نه تنها وزارت بهداشت و درمان و سازمان بهزیستی بلکه دادستانی هم باید حضوری فعال داشته باشد چرا که نگهداری افراد تخلف است اما در نظر داشته باشید در شب های یخبندان تهران در سالهای گذشته نمی‌توانستیم کارتن خواب‌ها را رها کنیم.

وی گفت: در میان افراد کارتن خواب، دانشجویانی بودند که در وضعیتی اسفناک هم درس می‌خواند که در چنین شرایطی شهرداری اقدام به انتقال آنان به گرم خانه‌ها می‌کرد و متاسفانه این وظیفه به عهده شهرداری تا امروز مانده در حالی که تعداد کارتن خواب‌ها نیز رو به ازدیاد است چرا که مهاجرت به تهران نیز در حال افزایش است.

رئیس شورای عالی استان‌ها گفت: تعامل دستگاه‌های دولتی با شهرداری هر چه سریعتر باید صورت گیرد و ما نیز در شورای عالی استان‌ها پیگیر آن هستیم که وظایف قانونی شهرداری مشخص شود.

در ادامه جلسه غلامرضا انصاری با اشاره به موضوع آلودگی آب که از سوی یکی از اعضای شورا مطرح شده بود، گفت: به نظرم، دعوت از مدیر عامل سازمان آبفا و ارائه گزارش جامع در خصوص وضعیت آب تهران می‌تواند مناسب باشد و اگر هم مشکلی در این زمینه وجود دارد با پیگیری شورا رفع شود.

حبیب کاشانی با 15 رای خزانه دار شد

به گزارش فارس در ادامه جلسه، نخستین دستور جلسه که انتخاب خزانه دار برای شورای شهر تهران بود در دستور کار قرار گرفت.

بر این اساس حبیب کاشانی از سوی رئیس شورای شهر برای خزانه داری شورا معرفی شد و این در حالی بود که به پیشنهاد غلامرضا انصاری ولی الله شجاع پوریان نیز برای خزانه داری اعلام کاندیداتوری کرد.

علی صابری عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران در توضیح این موضوع گفت: با بررسی که من در این خصوص انجام دادم در آئین نامه سال 78 هیأت وزیران انتخاب خزانه دار آمده است اما در اصلاح آئین نامه در سال 84 این موضوع لغو شده است.

وی افزود: همچنین طبق آئین نامه نحوه هزینه کرد، مصوب سال 91 هیأت وزیران مسئولیت‌های هزینه کرد را بر عهده رئیس شورا گذاشته است، بنابراین قانون در انتخاب خزانه دار سکوت کرده است و مسئولیت تمام حساب‌های شورا با رئیس شورا است.

چمران نیز با بیان اینکه انتخاب خزانه دار از وظایف رئیس شورا است، گفت: ما در تمام سالهای گذشته خزانه دار انتخاب می‌کردیم و این در تمام شوراهای کشور نیز وحدت رویه شده است بنابراین برای انکه حق رای اعضا و وحدت رویه شورا حفظ شود انتخاب خزانه دار را به رای می‌گذاریم.

بر این اساس حبیب کاشانی با 15 رای در مقابل 12 رای ولی الله شجاع پوریان به عنوان خزانه دار جدید شورا انتخاب شد.

دبیر: پیشنهادات کمیسیون‌ها به سیاست‌ها و رویکردهای بودجه سال 94 اضافه شد

علیرضا دبیر، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران از اضافه شدن نظرات و پیشنهادات دو کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری و همچنین کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران در خصوص سیاست ها و رویکردهای بودجه سال 94 شهرداری تهران در یکصد و دوازدهمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران خبر داد و گفت: بیشتر این پیشنهادات در بردارنده نکات تاکیدی بود که در بودجه و سیاست‌های آن در نظر گرفته شده بود.

وی ادامه داد: یکی از پیشنهادات این کمیسیون مربوط به کنترل و کاهش آلودگی هوا و آلودگی صوتی بود که این موضوع در برنامه‌های بالا دست و برنامه 5 ساله نیز مورد تاکید قرار گرفته بود و جزو سیاست‌های بودجه قرار گرفت.

دبیر در ادامه به پیشنهاد این کمیسیون مبنی بر کاهش سقف بودجه سال 94 شهرداری در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و گفت: بودجه سال‌های 94 و حتی 95 ، 96 و 97 شهرداری تهران بر اساس برنامه 5 ساله شهرداری پیش بینی و مصوب شده و در صورت نیاز به چنین کاری نخست باید برنامه‌های شهرداری تغییر کنند.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران با تاکید بر معقولانه بودن رشد بودجه سال 94 شهرداری اظهار داشت: معنی صحیح اقتصاد مقاومتی درست هزینه کردن است و باید این موضوع مورد تاکید قرار گیرد.

رحمت الله حافظی رئیس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر تهران نیز در دفاع از این بند گفت: دولت با توجه به موضوع اقتصاد مقاومتی و کاهش درآمد نفت در سال جاری، بودجه سال آینده را ده درصد کاهش داده است ما در این بند تنها تاکید کرده‌ایم که سقف بودجه سال آینده شهرداری با سال 93 برابر باشد.

پرویز سروری رئیس کمیسیون نظارت و حقوقی شورای شهر تهران نیز در دفاع از این موضوع، گفت: با توجه به اینکه در سال آینده درآمدهای دولت کاهش می‌یابد و کاهش درآمد دولت بر توانمندی‌های مردم نیز تأثیر می گذارد و باعث کاهش ساخت و ساز خواهد شد بنابراین پیشنهاد کمیسیون سلامت مبنی بر حفظ سقف بودجه سال آینده شهرداری تهران مطابق با امسال پیشنهاد خوبی است که نیاز به اصلاح برنامه 5 ساله دارد.

احمد دنیامالی رئیس کمیسیون عمران شورای شهر تهران نیز با اشاره به اینکه ما سالانه حدود 20 درصد تورم سالیانه داریم، گفت: ما اگر سقف بودجه سال آینده را 20 درصد افزایش دهیم به معنای آن است که قدرت اجرا برابر با امسال است بنابراین برابر گرفتن سقف بودجه سال آینده با امسال به معنای کاهش 20 درصدی بودجه است.

مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران در جمع بندی این موضوع با اشاره به اینکه اکنون ما سیاست بودجه را بررسی می‌کنیم نه خود بودجه را، گفت: موضوع اقتصاد مقاومتی ،به عنوان هشداری در سیاست‌های بودجه سال 94 دیده شود تا شهرداری در هزینه کردها با صرفه جویی عمل کند.

در نهایت به پیشنهاد رئیس شورا موضوع اقتصاد مقاومتی به عنوان هشداری در سیاست‌های بودجه سال 94 گنجانده شد تا شهرداری در هزینه کردها با صرفه جویی عمل کند.

دبیر در خصوص پیشنهادات کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران نیز، گفت: یکی از مباحث مورد تاکید این کمیسیون اولویت بخشیدن به ماموریت‌های معوق در پروژه‌های شهرداری بود که موضوع درستی است و مورد تائید قرار گرفت.

وی ادامه داد: موضوع مصرف بهینه آب دیگر پیشنهاد این کمیسیون بود که مورد قبول اعضا قرار گرفت.

دبیر افزود: سیما و منظر شهری و معماری اسلامی هم دیگر مبحثی بود که توسط این کمیسیون پیشنهاد شد که این موضوع پیش از این در ماده واحده سیاست‌های تنظیم شده توسط کمیسیون برنامه و بودجه گنجانده شده بود.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران در خصوص دیگر پیشنهاد این کمیسیون اظهار داشت: اجرای طرح‌های توسعه شهری؛ تکلیفی طرح جامع و تفصیلی شهر تهران دیگر مبحثی بود که مورد تائید اعضا قرار گرفت.

وی در پایان خاطر نشان کرد: مباحث مربوط به احیای بافت فرسوده شهر تهران و حرکت شهرداری برای ایجاد درآمد پایدار با اجاره داری املاک دو موضوع دیگر مورد تاکید این کمیسیون بود که به سیاست‌ها افزوده شد و در نهایت با رای مثبت اعضای شورای شهر تهران این طرح به تصویب اعضای شورای اسلامی شهر تهران رسید.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها