امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۰۰:۵۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 128117
تاریخ انتشار: ۳ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 54
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در این هم‌نشینی که با حضور سیدمحمد مهدی میرباقری استاد حوزه و مسؤل فرهنگستان علوم اسلامی قم، محمدعلی ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در این هم‌نشینی که با حضور سیدمحمد مهدی میرباقری استاد حوزه و مسؤل فرهنگستان علوم اسلامی قم، محمدعلی مجاهدی از اساتید برجسته شعر و ادبیات متعهد، سید حمید رضا برقعی و سیدمحمد جواد شرافت از شاعران آیین کشور، سیدمهدی حسینی، مجدالدین معلمی رئیس حوزه هنری قم، مهدی فقیهی‌نژاد مدیر انتشارات کتاب فردا، برگزار شد، میرباقری و مجاهدی به بیان سخنانی درباره هنر، تعهد و شعر آیینی پرداختند.

مجاهدی با بیان تعریفی از رباعی و تفاوت آن با دیگر قالب‌های شعری، تاریخچه‌ای مختصر از این قالب ادبی را بیان کردند و نمونه‌هایی از اشعار شاعران را برای حضار تشریح و تبیین کردند. ایشان همچنین نسبت به رساندن پیام عاشورا به غیرفارسی زبان نیز توجه دادند و خواستار همتی مضاعف در جهت ترجمه اشعار عاشورایی به زبان‌های انگلیسی و فرانسوی شدند.
 
سپس استاد میرباقری به بازتعریف رابطه بین هنرمند و حقیقت عالم پرداخته و هنر هنرمند را در دریافت حقیقت باطنی از پدیده‌ها دانستند و با بیان فرازهایی از قیام سیدالشهدا(ع) شاعران آیینی را به این نکته توجه دادند که برای بیان حقیقت بزرگی چون قیام سیدالشهدا، باید هنرمندی و ظرافت خاصی داشت. ایشان بلا و توکل در بلا را بزرگترین خصوصیت کربلا برشمردند، خصوصیتی که نباید در نوع نگاه ما به کربلا فراموش شود.

در پایان مراسم، از کتاب «همواره حسین»، مجموعه رباعی‌های گزینش‌شده از میان رباعی‌های عاشوراییِ شعرای کشورمان رونمایی شد. این کتاب به همت قاف، دفتر نشر شعر متعهد و با همکاری نشر کتاب فردا و گروه نشر و ترویج ـــعطفـــ منتشر شده است.

قاف؛ عنوان مجموعه کتاب‌هایی است که قصد دارد پنجره‌ای به سوی شعر و ادبیات متعهد باشد و سهمی داشته باشد در حراست از ثروت ادبی ملی، در نشر آثار فاخر هم‌نوا با انقلاب اسلامی در قالب مجموعه‌های مستقل شعر، گزیده اشعار موضوعی، نقد ادبی و  ... .
 
اولین اثر از این مجموعه با نام «همواره حسین»؛ گزیده‌ای از رباعیات عاشورایی است که در دوازده فصل به همت سید محمدجواد شرافت گردآوری شده است. زبان فاخر و باشکوه در مرثیه، سلامت محتوا، درآمیختگی مرثیه با لایه‌های حماسی و اندیشه‌ای و تداوم جریان عاشورا، از جمله معیارهایی هستند که در گزینش این مجموعه مؤثر بوده است. در این مجموعه نام بزرگان شعر انقلاب در کنار اساتید شعرآیینی روزگار ما و نیز شاعران جوان انقلاب اسلامی دیده می شود.
انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها