امروز : دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۲۳:۵۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 128164
تاریخ انتشار: ۳ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۴۳
تعداد بازدید: 105
سرویس سیاسی- پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ؛برخی روزنامه های صبح امروز اظهارات روز گذشته باراک اوباما،  در گفت‌وگو با شبکه ای‌بی‌سی‌نیوز را که

سرویس سیاسی- پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ؛برخی روزنامه های صبح امروز اظهارات روز گذشته باراک اوباما،  در گفت‌وگو با شبکه ای‌بی‌سی‌نیوز را که صراحتا گفت «موضع آمریکا در قبال تحریم‌ها با موضع ایران متفاوت است. ایران به دنبال لغو فوری تحریم‌ها بلافاصله پس از امضای توافق جامع است اما این موضع آمریکا نیست و آمریکا درباره این موضع خود مذاکره نمی‌کند.» تیر خلاص به مذاکرات وین دانستند و نوشتند: این جمله اوباما در واقع مهر تاییدی بر بن‌بست مذاکرات از مسقط تا وین است و نشان می‌دهد مذاکرات وین هم منجر به توافق جامع هسته‌ای نخواهد شد.

*وطن امروز

روزنامه وطن امروز تیتر یک خود را به اظهارات روز گذشته رئیس جمهور آمریکا درباره مذاکره با ایران و برداشتن تحریم ها اختصاص داد و تیتر زد «اوباما: موضع ما درباره تحریم ها غیرقابل مذاکره است»

در گزارش وطن امروز مذاکرات نهایی در وین آمده است: جواد ظریف در حاشیه آخرین دور گفت‌و‌گوهای هسته‌ای با آمریکا و متحدان اروپایی‌اش به تراس هتل محل اقامتش رفته و با تلفن و بعد با عراقچی گفت‌و‌گو می‌کند. جان کری به پارکی در نزدیکی هتل رفته و در حالی که ماموران امنیتی زیادی او را احاطه کرده‌اند، با تلفن در حال صحبت با کاخ سفید است. اینها تصاویری است که به بهترین وجه، اوج نگرانی‌ها و استرس‌های موجود در فضای گفت‌وگوهای هسته‌ای در وین را نشان می‌دهد. بعد از تعلیق موقت گفت‌وگو‌ها در روز جمعه، قرار شده بود جان کری به پاریس رفته و با سایر متحدانش به گفت‌و‌گو بنشیند و از طرف ایرانی نیز قرار بود عراقچی یا ظریف به تهران بازگشته و آخرین نظرات را نیز به مقام‌های عالی کشور انتقال دهند. هیچ کدام از طرفین با این حال وین را ترک نکردند زیرا آنطور که تیم هسته‌ای ایران بیان کرده بود مساله جدیدی وجود نداشت که بتوان درباره آن با تهران مشورت کرد.

این روزنامه همچنین در یادداشتی با عنوان «تمدید کلاهبرداری هسته ای؟!» درباره طرح رژیم صهیونیستی برای طولانی شدن مذاکرات نوشت: همانطور که پیش از این در مسقط مشخص شده بود، غربی‌ها در تشکیکی عجیب و بی‌موقع در اصلی‌ترین بخش از داستان طولانی مذاکرات ایران و 1+5 دبه کرده‌اند! مذاکره‌ای که از ابتدا به بهانه ارتباط مستقیم «تحریم‌ها» و «برنامه هسته‌ای نظامی» ایران آغاز شد اکنون با مانور متقلبانه آمریکا به نام تقسیم مسؤولیت تحریم‌ها میان اروپا و شورای امنیت و کنگره در حال تثبیت آرمان «مذاکره برای مذاکره» با شرط «تعطیل ماندن برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز» کشورمان، پس از تلاش مجدانه دولت برای اعتمادسازی و رفع همه بهانه‌هاست! هر چند در محدوده «بهانه‌ها» نیز به نظر می‌رسد با تلاش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پروسه «بهانه‌تراشی» و «عدم رضایت» بدون ارائه حتی یک دلیل منطقی و مستند کماکان همچون سریالی زرد ادامه دارد.

در ادامه این یادداشت آمده: اکنون به صورت قطعی می‌توان مدعی شد همه ادعاهای ایران درباره رفتار غرب با ملت‌ها و دولت‌هایی که حاضر به معامله داشته‌های درونی و مولفه‌های قدرت نرم و سخت خود در عرصه بین‌الملل نیستند، کاملا صحیح بوده است. علاوه بر راستی‌آزمایی ادعاهای غرب در فضای داخلی جامعه ایرانی، با پیمایش کامل مسیر مذاکره مستقیم و طولانی‌مدت با مدعیان، تجربه‌ای تاریخی و قابل اتکا را در عرصه جهانی به سایر ملت‌های آزاده درباره صحت ادعاهای چند کشور مدعی «سلطه بر جهان» ثبت خواهیم کرد. جالب اینجاست که بیش از یک سال پیش از آغاز دور جدید مذاکرات ایران و غرب بر سر برنامه هسته‌ای، مجموعه‌ای از عناصر خودباخته در داخل کشور با ارائه طرح‌های ضد ملی همچون تعطیلی داوطلبانه کل برنامه هسته‌ای کشورمان به بهانه تحریم‌ها، چنین تصمیمی را مبنایی برای برطرف شدن کامل دشمنی‌های آمریکا ضد ایران معرفی می‌کردند.

این روزنامه همچنین اظهارات اخیر عیسی سحرخیز معاون مطبوعاتی دولت خاتمی و فعال اصلاح طلب مبنی بر عدم علاقه اصلاح طلبان به امام خمینی (ره) با تیتر «اصلاح طلبان علاقه ای به آقای خمینی ندارند!»‌ پوشش داد.

«افزایش واردات سیگار در دولت امید!» عنوان گزارشی دیگری روزنامه وطن امروز است که به موضوع افزایش واردات سیگارهای خارجی در دولت یازدهم پرداخته است.

در گزارش وطن امروز آمده: واردات ماهانه 11 میلیون دلار سیگار در دولت یازدهم! این آماری است که از جدول‌ها و نمودارهای گمرک استخراج می‌شود... در ردیف 71 جدول شماره 3 اقلام عمده واردات که مهرماه امسال از سوی گمرک تهیه و تدوین شده است عنوان «سیگار حاوی توتون» به چشم می‌خورد که واردات آن در مقایسه با سال گذشته و در دوران فعالیت دولت تدبیر و امید، حدود 37 درصد از نظر وزنی افزایش داشته است. ارزش سیگار وارداتی در مهرماه 1393 بیش از 11میلیون دلار و وزن آن هزار و 500 تن بوده است. همچنین در ردیف 64 این جدول عنوان «توتون و تنباکو» مشاهده می‌شود که واردات آن از نظر وزنی نسبت به سال گذشته 130 درصد رشد داشته و از نظر ارزش در مهرماه امسال به بیش از 11 میلیون دلار رسیده است.

در ادامه این گزارش آمده: تعمیم جذابیت از طریق وا‌ژه‌سازی تا آنجا پیش می‌رود که بازرگانان و گروه‌های ورشکسته و خسارت‌دیده به جای عبارت «ضرر و زیان» از اصطلاح «درآمد منفی» استفاده می‌کنند. «تدبیر و امید» نیز همین تکنیک پروپاگاندا را به ذهن می‌رساند، چراکه در حال حاضر نمی‌توان دلایل قانع‌کننده‌ای برای حاکم بودن این واژه‌ها در عملکرد مدیران اجرایی مرتبط با دولت برشمرد و البته می‌توان این اصطلاح را از نظر رسانه‌ای در ردیف «سیگار زندگی طولانی» قرار داد!

*کیهان

روزنامه کیهان تیتر یک خود را به اظهارات اخیر رئیس جمهور آمریکا اختصاص داد و تیتر زد «اوباما: ساختار تحریم ها تغییر نمی کند»

این روزنامه در گزارش خود از اظهارات اوباما و همچنین مذاکرات هسته ای در وین نوشت: در حالی که رایزنی‌های فشرده و گمانه‌زنی‌های بسیاری در خصوص نتیجه مذاکرات هسته‌ای در وین مطرح شده، رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد ساختار تحریم‌ها علیه ایران تغییر نمی‌کند.

در ادامه این گزارش آمده: اوباما در گفت‌وگو با برنامه «این هفته» ‌ای‌بی‌سی ادامه داد: خبر خوب این است که توافق موقت که ما وارد آن شدیم، به طور قطع پیشروی برنامه هسته‌ای ایران را متوقف کرده است و در برخی موارد به طور قطع برخی از کارهایی که انجام داده‌اند را به عنوان مثال ذخایر اورانیوم و چگونگی غنی‌سازی اورانیوم آنها را کاهش داده است بنابراین یک توافق موفق بوده است و ایران از مفاد توافق پیروی کرده است. هم‌اکنون سوال اینجاست که آیا ما می‌توانیم به توافق دائم برسیم؟ و اینکه شکاف‌ها همچنان چشمگیر است.

روزنامه کیهان در یادداشتی با عنوان «زهر و پادزهر داعش» نوشت: کاملا پیداست که غرب و رژیم‌های وابسته به آن تا چه اندازه از تحولات کنونی منطقه نگرانی دارند. آنان در جستجوی راه‌حلی برای این روند که توأمان ابعاد سیاسی، اجتماعی و امنیتی دارد در پی خلق پدیده‌ای برآمده‌اند که با ابعاد سیاسی، اجتماعی و امنیتی بتواند روند شتابان موفقیت‌های جبهه مقاومت را کنترل و کند نماید. داعش در واقع محصول یک چنین چاره‌اندیشی منفعلانه‌ای است.

در ادامه این یادداشت آمده: یکی از اهداف راه‌اندازی گروههایی با ماهیت تکفیری، درگیر کردن علما و اندیشمندان جهان اسلام با زهر و پادزهر تکفیر است. خود پدیده تکفیر اگرچه - همانگونه که در یک یادداشت توضیح داده شد- غیراسلامی است و از اندیشه‌های مسیحی متأخر نشأت می‌گیرد اما در عین حال به یک موضوع مذهبی تبدیل گردیده است از این رو تکفیر مذهبی در درجه اول علمای مذاهب را هدف قرار داده است و در این راه تفکیکی میان علمای شیعه و علمای سنی قایل نیست و از قضا علمای اهل سنت بیش از علمای شیعه در معرض تکفیر گروههای تروریستی قرار دارند چرا که بستر حرکت تکفیری‌ها جوامع سنی است و در جوامع سنی این علمای سنی هستند که می‌توانند نقشی افشاگر و بازدارنده داشته باشند نه علمای شیعه.

کیهان همچنین در ستون اخبار ویژه خود در مطلبی با عنوان «100 مورد تحریم جدید ظرف 10 ماه گذشته» نوشت: محاسبه تعداد تحریم‌هایی که اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی یا شرکت‌های طرف معامله با ایران اعمال شده، از تداوم استفاده قدرت‌های بزرگ از فشار تحریم اقتصادی بر ایران خبر می‌دهد…وبسایت مشرق با انتشار این تحلیل خاطرنشان کرد طی یک سال گذشته و پس از توافق ژنو بیش از 100 تحریم جدید علیه ایران اعمال شده است.

در ادامه این مطلب آمده: در توافق ژنو درباره توقف تحریم‌ها احکام ذیل ذکر شده بود: «هیچ تحریم جدیدی از طرف شورای امنیت سازمان ملل بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران وضع نمی‌شود.»، «هیچ تحریم جدیدی از طرف اتحادیه اروپا بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران وضع نمی‌شود.»، «دولت آمریکا، با همکاری مستمر و ایفای نقش متناسب رئیس‌جمهور و کنگره، مانع اعمال تحریم‌های جدید علیه فعالیت‌های هسته‌ای ایران خواهد شد». با این حال، عملکرد آمریکا و متحدانش طی یک سال سپری شده از توافق ژنو، نشان می‌دهد برخلاف ادعاهایی که پس از توافق ژنو در داخل کشور به عنوان یک امتیاز بزرگ و تاریخی مطرح می‌شد، ماشین تحریم علیه ایران متوقف نشد.

«اعلام برائت از فتنه‌گران پاسخ فرهادی به علی مطهری» عنوان مطلب دیگر ستون اخبار ویژه کیهان است.

در مطلب کیهان امده: علی مطهری سردرگمی و تناقضات بی‌پایان خود درباره فتنه‌گران را به نمایندگان مجلس نسبت داد... وی در مصاحبه با سایت خبر آن‌لاین و درباره معرفی فرهادی به عنوان گزینه تصدی وزارت علوم گفت: اگر مجلس بخواهد با همان معیار گذشته خود یعنی همراهی یا عدم همراهی با فتنه قضاوت کند و رأی بدهد قاعدتاً آقای فرهادی هم نباید رأی بیاورد. چون ایشان هم از نظر آن گروه از نمایندگان که به موارد قبلی رأی ندادند با فتنه همراهی داشته است زیرا در مرداد ماه سال 88 نامه‌ای را همراه آقایان خاتمی، موسوی، کروبی و بسیاری افراد دیگر خطاب به مراجع تقلید امضا کرده است که در آن نامه نوع رفتار با معترضان به رفتار دوران سیاه ستمشاهی تشبیه شده است. همچنین آقای فرهادی ظاهراً با حزب مشارکت نیز همکاری داشته است. البته فعلاً از آن هجوم پیامکی به نمایندگان که توسط محافل خارج از مجلس انجام می‌شد خبری نیست. ظاهراً آتش‌بس اعلام شده است. اما اگر این گروه از نمایندگان از معیار خود که همان مسئله فتنه باشد دست بردارند و بهانه‌گیری را پایان دهند آقای فرهادی رأی اعتماد خواهد گرفت ولی در این صورت باید پاسخگوی مردم باشند که چه اتفاقی افتاد که از شعار «فتنه خط قرمز ماست» عدول کردید؟
*ابتکار
«توافق امروز اعلام می شود» تیتر یک این روزنامه است که برای انعکاس اخبار مربوط به مذاکرات هسته‌ای برگزیده و نوشت: در آخرین ساعات روز گذشته برخی منابع از احتمال اعلام توافق نهایی در آخرین روز ضرب الاجل ژنو خبر دادند. دور آخر مذاکرات هسته ای همچنین یک اولین در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران داشت. دیشب وزرای خارجی جمهوری اسلامی ایران و آمریکا برای اولین بار با یکدیگر به صورت دوجانبه دیدار کردند. این دیدار ساعتی پس از مذاکره وزیر خارجه عربستان سعودی با جان کری صورت گرفت. هواپیمای شخصی سعودالفیصل برای دقایقی در فرودگاه وین ماند و جان کری در هواپیما با فیصل دیدار کرد. پس از این دیدار نیم ساعته، هواپیمای فیصل، فرودگاه وین را ترک کرد.گفته می‌شود امکان دستیابی به توافق ایران و کشورهای 1+5 موجب سفر غیرمترقبه سعود الفیصل به وین بوده است.هرچند هنوز دیپلمات های مذاکره کننده به طور رسمی خبری از پیشرفت مذاکرات اعلام نکرده اند اما منابع مختلف در وین ضمن تکذیب تمدید مذاکرات، نسبت به پایان گفتگوها ابراز امیدواری می‌کنند.
مهدی روزبهانی در سرمقاله این روزنامه با عنوان « درس‌هایی از یلدای مذاکرات» نوشته :‌ امروز یلدای مذاکرات به پایان می‌رسد و دیپلمات ها با هماهنگی پایتخت هایشان سرنوشت پرونده قطور هسته ای ایران را مشخص می‌کنند. بیش از یک دهه مذاکره برای انرژی هسته ای ماجراهای بسیاری به همراه داشت. از اتهام جاسوسی به برخی دیپلمات ها گرفته تا ترور دانشمندان ایرانی. این فصل از تاریخ ایران هرچند با دلهره های فراوان همراه بود؛ اما برای جوامع مختلف و رهبران سیاسی درس های فراوانی داشت. طی سال های متوالی مذاکرات، افکار عمومی متأثر از روند این رایزنی ها بود. چه آنگاه که جلیلی جریان مذاکره برای مذاکره را دنبال می‌کرد و چه هنگامی که ظریف با جدیت قطار مذاکرات را به حرکت درآورد؛ هر کدام واکنش های خاصی را در میان مردم برانگیختند. اما در جریان این بیم و امید مذاکرات، آنچه بیش از هرچیزی جلب توجه می‌کرد، تلاش هایی بود که برای مشروعیت بخشیدن به حق ملت ایران در استفاده از فن آوری هسته ای صورت گرفت و باعث شد که دوگانه مبارزه یا مقاومت کنار برود و تابوی مذاکره کردن برای حق مسلم یک ملت شکسته شود.
در ادامه این سرمقاله نیز آمده است: مذاکرات پختگی خاصی را برای دیپلمات های ایرانی فراهم آورد و باعث شد وزارت امور خارجه ایران حداقل در عرصه دیپلماسی هسته ای به رشد قابل توجهی دست یابد. با این حال در این ساعات پایانی، برنامه ریزی برای توافق یا شکست مذاکره از هر موضوعی مهمتر می‌نماید. ابعاد مذاکرات هسته ای برای دستگاه سیاست خارجی ایران همه گیر بوده و طی سال های گذشته به عنوان یکی از معیارهای اصلی در تعریف نوع رابطه ایران با کشورهای دیگر در نظر گرفته شده است. پرونده هسته ای فرصت ها و تهدید های مختلفی را پیش روی سیاست خارجی ایران گذاشته و حالا که به ایستگاه پایانی خود رسیده نکته قابل تأمل، برنامه ریزی دستگاه سیاست خارجی برای بعد از توافق و یا شکست است.
این روزنامه سخنان دیروز سید حسن خمینی در دیدار با مدیران فرهنگی دانشگاهی امام خمینی و انقلاب اسلامی دانشگاه آزاد را با تیتر«رجوع به نسل اول انقلاب» پوشش داد.
*سیاست روز
سیاست روز در آخرین روز مذاکرات هسته‌ای تیتر «نرمش قهرمانانه برای دفع شر آمریکا» را انتخاب کرده و نوشته : وین و هتل کوبورگ اتریش اکنون زیر ذره بین بسیاری از رسانه‌های خارجی و داخلی قرار گرفته است. همه نگاه‌ها به سوی اتریش است. انتظار دو طرف برای هر نتیجه‌ای که از این گفت‌وگوهای سنگین و طاقت فرستا حاصل شود، این پیام مهم را خواهد داشت که جمهوری اسلامی ایران در این نبرد نابرابر همچون ۸ سال دفاع‌مقدس پیروز میدان جنگ خواهد بود.
در ادامه این مطلب آمده است: میان ایران و ۱+۵ نبردی سنگین ادامه دارد که گرچه پیروز این میدان ایران است اما امروز در آخرین روز گفت‌و‌گوهای هسته‌ای مشخص می‌شود آیا توافقی به دست می‌آید یا نه؟! آمریکایی‌ها که خود را میان دار گروه ۱+۵ کردند تاکنون تلاش‌های بسیاری را انجام داده‌اند تا جمهوری اسلامی ایران هم همراه سیاست‌ها و خواسته‌های خود کنند اما ایران هیچگاه زیر بار این خواسته‌ها نرفته است. مسیری که آمریکا با حمایت رسانه‌های خود طی کرده و تلاش داشته افکار عمومی را هم همراه خود کند به نظر می‌رسد تا اندازه زیادی ناموفق بوده و برای همین است که خشم و عصبانیت طرف مقابل افزایش یافته و در کنار آن نوچه‌های منطقه‌ای آمریکا هم از این بابت هم نگران هستند و هم خشمگین.
قاسم غفوری در سرمقاله این روزنامه با عنوان «کری سوار بر حماقت‌های فیصل می‌تازد» به دیدار وزیر امور خارجه آمریکا با همتای عربستانی خود اشاره کرده و نوشت:‌رفتارهای عربستان را در دو محور می‌توان تحلیل کرد. نخست القای این تصور که توافق با ایران برابر با ایجاد رقابت تسلیحاتی و نظامی در منطقه می‌گردد. دوم آنکه این توافق بر بحران‌های منطقه خواهد افزود و زمینه‌ساز جنگ هسته‌ای می‌شود. مجموع این رفتار در یک جمله خلاصه می‌شود و آن القای تهدید امنیت منطقه بودن توافق با ایران است. حال این سوال مطرح است که چرا عربستان این نقش را ایفا می‌کند و بانیان این طرح چه اهدافی را پیگیری می‌کنند؟  آنچه در مرحله نخست به ذهن می‌آید این حقیقت است که عربستان مانند صهیونیست‌ها تحقق حقوق هسته‌ای ایران را شکستی سنگین برای خود در منطقه می‌داند چرا که این مسئله به ملت‌های منطقه نشان می‌دهد که همگرایی با غرب دستاوردی ندارد حال آنکه مقاومت در نهایت تسلیم‌سازی غرب را رقم می‌زند و به ثمر می‌رسد
غفوری ادامه داد: عربستان چنان وانمود می‌کند که هر تحولی در منطقه بر‌اساس نظر این کشور است و همگان باید تابع آن باشند. با توجه به روحیات خود شیفتگی که در میان مقامات عربستان مشهود است آنها با موضع‌گیری در قبال مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ برآنند تا این تصور را القا سازند که نتیجه مذاکرات - هرچه بوده - برگرفته از خواست و نظر عربستان است. آنها با این ادعاها می‌خواهند ضمن پنهان‌سازی ناکامی‌های داخلی و خارجی و البته حمایت خود از تروریسم، چهره یک فاتح برای خود ترسیم نمایند. آنها با این ظاهر‌سازی برآنند تا به زعم خود نقش ایران را در معادلات جهانی کمرنگ نشان داده و اقتداری ظاهری برای خود به نمایش گذارند. اقتداری که به ادعای آنها حتی تعیین‌کننده قدرتمند‌ترین کشور منطقه یعنی جمهوری اسلامی ایران است.
این روزنامه همچینین در مطلبی با عنوان «آشکار شدن ابعاد دیگری از چهره افراط در اصلاحات» به اظهارات اخیر عیسی سحرخیز مبنی بر اینکه «خیلی‌ از اصلاح‌طلبان بر خلاف اول انقلاب دیگر علاقه‌ای به آقای خمینی ندارند» پرداخته : این اظهارات سحرخیز سندی دیگر بر وجود برخی از اصلاح‌طلبان تندرو در میان اصلاح‌طلبان و حقیقت نیات آنان است. در حقیقت بعد از فتنه ۸۸ در جریان اصلاح‌طلبی عناصری واقعیت وجود خود را علنی کردند و نشان دادند که به نام اصلاح‌طلبی به دنبال زیاده‌خواهی‌ها و مقابله با نظام هستند.
سیاست روز ادامه می‌دهد:‌ این گروه در تعریف واژه جامعه مدنی آن را یک جامعه غیرایدئولوژیک و سکولار مبدل کردند و گفتند جامعه مدنی یک جامعه‌ای است که ایدئولوژی بر آن حاکم نباشد و جامعه‌ای لاییک را مدینه فاضله خود می‌دیدند. این گروه با فاصله گرفتن از آرمان‌های نظام تلاش کردند تا هنجار‌شکنی سنتی تعریف شده در اصلاح‌طلبی را به قانون‌شکنی مبدل کرده و به مخالفت و معاندت علنی با نظام برخیزند. با این حال این گروه از اصلاح‌طلبان از آن جا که جایگاه خود را تعریف نکرده و تندروها را از میان خود خارج نکرده‌اند همواره متهم به همراهی با تندروها شده و در جامعه مورد انتقاد و نکوهش قرار می‌گیرند.
بررسی دیگر روزنامه‌های صبح امروز در همین خبر بروزرسانی می‌شود

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها