امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۰۱:۰۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 128167
تاریخ انتشار: ۳ آذر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۴۳
تعداد بازدید: 33
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نخستین انتخابات ریاست جمهوری تونس شامگاه یکشنبه (روز گذشته) ساعت 18 به وقت محلی ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نخستین انتخابات ریاست جمهوری تونس شامگاه یکشنبه (روز گذشته) ساعت 18 به وقت محلی (20:30-تهران) پس از 10 ساعت رأی‌گیری به پایان رسید (جزئیات بیشتر). قرار است نتیجه نهایی و رسمی 48 ساعت پس از پایان روند اخذ رأی، اعلام شود.

میزان مشارکت در اولین انتخابات تونس پس از انقلاب 64 درصد

روزنامه «الصباح نیوز» تونس گزارش کرد که میزان مشارکت مردم در داخل تونس بیش از 64 درصد و مشارکت در خارج از این کشور به نزدیک 30 درصد رسید.

«شفیق صرصار» رئیس هیئت عالی مستقل انتخابات تونس، با اعلام این خبر گفت: میزان مشارکت مردم در داخل تونس به 64.6% رسید.

همچنین «فوزیه الدریسی» میزان مشارکت تونسی‌های مقیم خارج از این کشور را 29.86% اعلام کرد.

السبسبی و المرزوقی پیشتاز و رقابت احتمالی در دور دوم

خبرگزاری «آناتولی» ترکیه نیز تأکید کرد که تا کنون 20% از آراء شمارش شده است و نتایج اولیه انتخابات نشان می‌دهد که «الباجی قائد السبسی» رئیس حزب سکولار «نداء تونس» با کسب 40% آراء پیشتاز است و «مصنف المرزوقی» رئیس جمهور موقت و کنونی این کشور با کسب 33% آراء تاکنون در جایگاه دوم قرار دارد.

از سوی دیگر، شبکه خبری «الجزیره» نیز اعلام کرد که طبق نتایج نظرسنجی‌ها و نتایج اولیه و به گفته برخی از منابع سیاسی، احتمال بسیاری وجود دارد که انتخابات تونس میان قائد السبسی و المرزوقی به دور دوم کشیده شود.

ستادهای تبلیغاتی المرزوقی و السبسی اعلام کردند که بیشترین میزان رأی را به دست آورده‌اند و وارد دور دوم انتخابات خواهند شد.

دور دوم انتخابات، ماه آینده / مرزوقی، السبسی را به مناظره تلویزیونی دعوت کرد

بر اساس گزارش رسانه‌های تونسی، دور دوم انتخابات پایان ماه آینده برگزار خواهد شد. همچنین المرزوقی در یک کنفرانس مطبوعاتی از طیف‌های دموکرات خواست که در دور دوم با یکدیگر متحد شوند. رئیس جمهور کنونی تونس با بیان اینکه خودش نامزد «قطب دموکراسی» است خواستار انجام مناظره تلویزیونی با السبسی شد.

از سوی دیگر، «حمه الهمامی» اعلام کرد که «الجبهه الشعبیة» هر چه سریعتر نشستی برگزار خواهد کرد تا آموزش‌های انتخاباتی جدید را برای دور دوم تعیین کند.

وی در ادامه انتخابات آزاد و شفاف را رویای مردم تونس دانست و تأکید کرد که این رؤیا تحقق یافته است.

الجزیره در ادامه گزارش داد که هیئت عالی انتخابات تونس نتایج اولیه را 48 ساعت پس از پایان رأی‌گیری اعلام خواهد کرد.

عبدالرزاق الکیلانی: فضای انتخابات ناسالم بود

از سوی دیگر، «عبدالرزاق الکیلانی» نامزد مستقل انتخابات ریاست جمهوری در نخستین اظهارات خود پس از اعلام نتایج اولیه تأکید کرد که به این نتایج خوشبین نیست.

بنا بر گزارش روزنامه «الصباح»، وی با بیان اینکه رسانه‌ها موفق شدند انتخابات را دوقطبی کنند تأکید کرد که «پول سیاسی در این انتخابات نقش مهمی ایفا کرد».

الکیلانی در ادمه تصریح کرد که در این انتخابات و در برخی حوزه‌های انتخاباتی تخطی‌هایی ثبت شده است.

این نامزد در پایان با اشاره به اینکه فضای کلی پیش از انتخابات متشنج بود و این مسئله عملا در نتایج آن نقش مهمی ایفا کرد، فضای انتخابات را ناسالم دانست.

عدم حمایت «الجبهه الشعبیه» از المرزوقی در دور دوم انتخابات

روزنامه الصباح تونس گزارش کرد که «زیاد لخضر» اعلام کرده است که حزب «الجبهه الشعبیه» هرگز از منصف المرزوقی حمایت نخواهد کرد.

وی با بیان این مطلب افزود: الجبهه الشعبیه در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری از ترویکا و همپیمانان آنها حمایت نخواهد کرد.

این در حالی است که الجبهه الشعبیه اعلام کرد که برای اعلام موشع نهایی خود پیرامون حمایت از یک نامزد، نشست‌هایی را برگزار خواهد کرد.
انتهای پیام/ص

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار